U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

U DŘEVĚNÝCH KONSTRUKCÍ PLATÍ: MÉNĚ JE VÍCE

Kategorie: Speciál – malujeme, natíráme | Autor: rab

Vždy by měla platit zásada příliš nevybočovat z místních barevných zvyklostí. Tam, kde je obvyklá tmavě hnědá až černá barva roubených stěn, nebudeme raději experimentovat.

Výjimku může tvořit barevnost spár mezi trámy, kde si můžeme dovolit kromě obvyklé bílé i okrovou, modrou nebo zelenou barvu. Je dobré si také uvědomit, že původně byly nově postavené dřevěné domy ponechány v přírodní barvě dřeva, opatřeného pouze ochranným nátěrem bezbarvou lněnou fermeží. Teprve působením času, stále silnějším znečištěním ovzduší

a samozřejmě i novodobými opakovanými nátěry karbolkou či vyjetými oleji získaly stavby tmavý “kabát”. Proto v případě dřevěných novostaveb a přístaveb, ale i při opravách a výměnách dosloužilých dřevěných prvků za nové postupujte raději uvážlivě a nesnažte se za každou cenu držet mylného názoru, že “co je dřevěné, musí být hnědé, a to nejlépe odstínu palisandr”.

Jinak tomu bude v oblastech, kde jsou tradiční nátěry dřevěných konstrukcí různobarevné. Bohužel těch, které nejsou novodobě natřeny lesklými syntetickými barvami, je velmi málo. Proto nezbývá, než se alespoň pokusit o ztlumení křiklavých odstínů a lesklého povrchu novým nátěrem za použití vhodnější plně krycí matné nátěrové hmoty, pokud se ovšem nepustíte do velmi pracného odstraňování starých vrstev laků s cílem obnovit původní strukturu dřeva. Takový statečný přístup bude jistě chvályhodný, ale tím spíše je potom nutné věnovat zvýšenou pozornost konečné povrchové úpravě kvalitními lazurovacími laky i ochraně dřeva před dřevokaznými škůdci.

Popisy k obrázkům

V severozápadních Čechách byly vertikálně přibíjené prkenné pláště natírány různými barvami

Nově postaveným dřevěným domům sluší nátěry v přírodních barvách dřeva

Autor fotografií: FOTO IVAN TICHÝ, ROMAN ABUŠINOV

U DŘEVĚNÝCH KONSTRUKCÍ PLATÍ: MÉNĚ JE VÍCE