U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Trvalky mají opět zelenou
Kategorie: Zahradní inspirace – zahrada od jara do podzimu | Autor: Jiří Savinec a Karel Štech
Dlouhá léta přežívala většina z nich takřka v zapomnění, dnes se však znovu těší rostoucí oblibě. Řeč je o vytrvalých či víceletých okrasných rostlinách. Jsou totiž velice nenáročné, snadno a rychle se množí a vyžadují jen minimální péči.
Máte i vy málo času a přesto byste si rádi užívali krásné zahrady, která bude vyžadovat jen minimální pozornost? Každý dobrý zahradník ví, že kromě nenáročných dřevin a některých půdopokryvných rostlin, jež dokáží v krátkém čase ozelenit značné plochy, najdou v moderní zahradě uplatnění také různě rozsáhlé záhony s trvalkami. Ko-neckonců na vytrvalých okrasných rostlinách ozdobných květem i listem (a v závěru sezóny u některých také plody) můžete klidně “postavit” celou zahradu. Objevit mezi nimi lze celou řadu druhů, které dorůstají značné výšky a které poslouží jako zajímavé pozadí, před nímž dobře vynikne bohatství nižších druhů, okrasných travin či dokonce “kobercovek”. Mezi těmi vzrůstnějšími najdete celou řadu majestátních rostlin použitelných spíše jako solitéry ve větší travnaté ploše; krása jiných zase vynikne v bezprostředním sousedství dalších druhů. Mnohé z nich navíc samovolně zplaňují, případně – nejsou-li dlouhodobě pod dohledem – nabývají charakteru invazivních plevelů. Pokud tedy toužíte po babičkovské zahrádce, která bude působit na pohled polodivokým či dokonce zpustlým dojmem, potom sáhněte po trvalkách. Koneckonců většina z nich byla zejména na venkově k vidění již v dobách dávno minulých a pamětníci na ně dodnes nedají dopustit. Mají pro to hned několik dobrých důvodů. Mezi trvalkami totiž můžete najít bohatství rostlin, jež vyžadují jak plně osluněné stanoviště, polostín, tak i šero v podrostu vyšších dřevin. Vytrvalé rostliny bývají navíc obdivuhodně odolné, nemají žádné zvláštní požadavky na kvalitu půdy ani případnou závlahu. Jejich nespornou výhodou je také skutečnost, že se poměrně snadno množí, ponejvíce vegetativním způsobem (běžné je dělení rozrostlých trsů, množení oddenky či kořenovými řízky), leckdy se uplatní i výsev semen, což se týká především botanických druhů. Na rostoucí zájem o trvalky už začaly reagovat i některé naše školkařské podniky, které případným zájemcům nabízejí především staré a osvědčené odrůdy (často ovšem bez uvedení kultivaru), případně i některé novinky. Tuzemská nabídka však nemůže ani zdaleka konkurovat bohatství katalogů velkých zahradnických závodů v západní Evropě, kde se obliba vytrvalých rostlin drží v popředí zájmu odborné i laické veřejnosti už velice dlouhou dobu. Nezbývá než věřit, že stejně bohatý sortiment bude brzy k dostání za přijatelnou cenu také u nás.
Co jsou to trvalky?
Teorie říká, že se jedná o víceleté nedřevnaté rostliny, které přečkávají periodu nepříznivých životních podmínek díky podzemním částem ve stavu tzv. strnulosti, kdy jsou utlumené všechny jejich životní funkce. Tímto obdobím pro ně může být v našich podmínkách nejen zima, ale také léto, což platí především pro rostliny pocházející z jižních poloh a suchých stepí (cibuloviny, celá řada hlíznatých či oddenkatých druhů). Vzhledem k tomu, že v kultuře pěstované trvalky se rekrutovaly často z velice rozdílných podmínek takřka celého světa, je i jejich podoba neuvěřitelně rozmanitá. Totéž se samozřejmě týká také nároků na prostředí a podmínek pro jejich úspěšné pěstování. Obecně je však možné konstatovat, že tato skupin rostlin je natolik pestrá a bohatá, že z ní lze vybírat spousty botanických druhů i vyšlechtěných odrůd do jakéhokoli prostředí našich zeměpisných šířek.
FOTO 1 – Mnohé trvalky nabízejí v době květu přímo úchvatnou podívanou
FOTO 2 – Mezi trvalkami objevíte velká společenstva rostlin, které si libují ve stínu vzrostlých stromů (snímek vlevo) i na plném slunci
FOTO 3 – Bohaté polštáře vytrvalých aster se každý rok na podzim rozzáří celou škálou barev