Trvalá krása smaltu

Rubrika: Market

Kvalitní smaltované výrobky jsou stále v kurzu. Někdo si potrpí na zašlou krásu a za nic na světě by „oprýskaný“ hrnec, vědro nebo konev nevyměnil za nablýskaný nový kousek. Jiný – praktický uživatel smaltovaných výrobků – chce mít tyto stále pěkné a stále použitelné.

V minulosti byla smaltovaná úprava předmětů hojně nahrazena moderními a  rychlejšími výrobními metodami. Mnoho „krásných“ oprýskaných věder, konví, hrnců a podobných výrobků skončilo ve sběru či na smetišti. Dnes je po nich naopak velká sháňka. Někteří výrobci se dokonce pustili do výroby nových, ručně oprýskaných předmětů, které si většinou kupujeme na výstavu a doplnění krásných interiérů našich chalup či venkovských stavení.

Smalt je velice pevný a  tvrdý materiál, který je nanesen v silnější vrstvě, než moderní nástřik barvou nebo práškováním. Takže je i  velmi odolný otěru a  běžnému používání. Jiné to je ovšem při pádu na tvrdý podklad, kdy se může odštípnout, a to i větší kousek smaltovaného povrchu. Velmi časté, především u větších ploch, jakými jsou smaltované plechové vany, sprchové vaničky apod., je poškození smaltu naopak po pádu pevných předmětů na  tento povrch. Výměna sprchy ve  sprchovém koutě a  pád nářadí, montáž věšáku nad vanou a  pád kladívka – to vše se může stát a najednou chybí menší či větší kus smaltu a mnohdy je obnažen i vlastní kovový podklad.

Co s  tím budeme dělat? Nevypadá to vůbec hezky. Pokud se jedná o  smaltované nádobí, které chceme i  nadále na naší chatě či chalupě používat, určitě nebude vhodné, pokud nám začne „rezivět“. Budeme se snažit to opravit! Speciální opravný prostředek na smalty BISON ENAMEL FIX nám toto umožní. A  to i  v  případě, že chceme opravený hrnec nebo konvici používat i nadále k ohřevu vody.

Opravný smalt BISON je bílé, hustší konzistence. Je dodáván v praktické lahvičce se štětečkem, který nám umožní přesné nanášení v  požadovaném množství. Jak tedy správně postupovat, aby oprava nebyla prakticky vidět?

Opravované místo nejprve opatrně očistíme jemným smirkovým papírem. Dbáme na to, abychom nezdrsnili i okolní smalt a ten pak nebyl poškrábaný – matný. Takto připravený povrch odmastíme odmašťovadlem bez obsahu benzínu (vhodná nejsou ani jakákoli ředidla), použijeme například BISON CLEANER. Pokud je poškozený smalt bílé barvy, začneme s opravou hned bez další úpravy prostředku. Lahvičku dobře uzavřenou protřepeme, rozšroubujeme a  začneme s  postupným nanášením opravného smaltu ENAMEL FIX.

Ano, opravdu ho nanášíme v  několika krocích. A to postupně a ne najednou.
Pokud se budeme snažit místo hned napoprvé zalít větším množstvím smaltu, při vytvrzování se tento začne propadat a výsledná oprava bude viditelná. Na krajích vystouplá, uprostřed propadlá. Doporučujeme nanést opravný smalt minimálně ve třech krocích, kdy po  každém z  kroků ho necháme vytvrdnout. Čím budeme pečlivější, tím bude i výsledek preciznější.

Tip

Jak si však poradíme s barevnými smalty? Opravný smalt BISON ENAMEL FIX je dodáván pouze v bílé barvě. Je na rozpouštědlové bázi, tzn. lze jej tónovat tonery na stejné bázi. Což je poměrně složité a ne zrovna laciné. Můžeme si však poradit jednodušší metodou, která však velmi dobře funguje. A k tomu nám postačí jemný prášek z obyčejných kříd, který získáme tak, že křídy nastrouháme na velmi jemný prach, můžeme nadrtit i v hmoždíři. Tento prášek pak postupně přidáváme do  opravného smaltu a zkoušíme porovnávat s barvou opravovaného předmětu, dokud nedocílíme toho nejpodobnějšího odstínu, se kterým budeme spokojeni. Pak již postupujeme stejně, jako v případě opravy bílého smaltu. Hotovo!

www.lepidla.cz

Komerční prezentace

Trvalá krása smaltu