Trochu jiné chaty
Možná jste se nechali zlákat představou života blíž k přírodě a sníte o vlastní chatě. Tradiční stavba může být poměrně zdlouhavá a nákladná, a tak se nabízí možnost přivézt na pozemek rovnou hotový dům.
Výběr vhodného řešení závisí především na účelu, jakým chcete dům využívat, a zda vám jde spíš o sezónní útočiště, nebo požadujete plnohodnotné bydlení se vším všudy. Nároky na prostor i pohodlí jsou hodně individuální a nemalý vliv má samozřejmě také výše vašeho rozpočtu.
Stará maringotka
Asi nejromantičtější podobou sezónního bydlení je stará maringotka. Její hlavní předností je to, že ji pořídíte za pár korun a pak už je jen na vás, jak s její úpravou naložíte. S největší pravděpodobností budou následovat další investice, ale pokud jste nadšeným kutilem, zde můžete bez obav vlastníma rukama realizovat své představy.
Inspirací může být třeba příběh maringotky Alfons, kterou majiteli věnovala rodina s přáteli k 50. narozeninám. Prostor maringotky během jednoho a půl roku přetvořili v jednoduché sezónní bydlení. V maringotce je na ploše 7 × 2,5 m zbudované vše potřebné včetně hygienického zázemí.
______________________________________________________________________
Další články speciálu Dřevostavby a dřevěné konstrukce:
Impregnace a nátěry dřevostaveb
Konstrukce dřevostaveb: přírodní dřevo i sendvičové panely
Stromové domy
Ošetření dřevěných konstrukcí
Dřevostavby pro milovníky tradice i moderny
Citlivá místa dřevostaveb
Čištění a nátěry dřevěných konstrukcí
Výplně spár
Tmelení prasklin ve dřevě
Dřevěné obklady
________________________________________________________________________
Chata inspirovaná maringotkou
To, co je pro jednoho největší výhodou, se druhému může zdát jako noční můra. Ne každý je připraven se na realizaci vlastního bydlení podílet vlastní prací a raději dá přednost hotovému řešení. To nabízí studio Miramari, jehož zahradní chata inspiraci tvarem maringotky nejen naplno přiznává, ale tvoří z ní její hlavní přednost. Maringotka má sice kola, ale přepravit ji po nich nelze. V podstatě jde o dřevostavbu, která díky promyšlenému řešení zahrnuje veškeré vybavení, které od chaty očekáváte, a to i na minimální ploše.
Modulové domy
Pokud vaše nároky neuspokojí ani nová maringotka, zajímavou variantou je pořízení modulového domu. Výroba těchto domů je zpravidla zakázková, hlavním omezením je však velikost takového domu, respektive jednoho modulu. Moduly je možné různě spojovat k sobě, čímž se vytvoří větší užitná plocha. Tyto moduly už mohou být upraveny pro celoroční užívání.
Hlavní výhodou hotových modulů je možnost přepravy po běžných komunikacích. V místě určení se za pomoci autojeřábu už jen usadí na předem připravené podloží. Mobilní domy je možné umístit na betonové pasy, patky, zemní vruty, hutněné štěrkové lože.
Základem modulu je pevná rámová konstrukce z masivního dřeva, která přesně odpovídá povětrnostním i teplotním podmínkám v České republice. Celý skelet chrání difuzní fasádní fólie s tepelně izolačními vlastnostmi a UV stabilizací. K zateplení modulů se používá buď minerální vata, nebo stříkaná PUR pěna, která vyplní všechny konstrukční meziprostory.
Uvnitř jsou pak moduly připraveny k plnohodnotnému bydlení. Stěny tvoří nejčastěji masivní dřevěný obklad nebo sádrokartonové desky. Podle toho, zda chcete chatu obývat celoročně, nebo pouze sezónně, si vyberete zdroj vytápění. Zpravidla se používá kombinace krbových kamen a elektrických přímotopů, infrapanelů nebo klimatizace.
Domy z kontejnerů
Podobnou koncepci mají modulové domy z kontejnerů s tím rozdílem, že jejich konstrukci tvoří ocelový skelet přepravního kontejneru, který je doplněn kvalitními izolačními materiály. Zatímco maringotka či mobilheim budí představu sezónního obydlí, domy z kontejnerů už jsou variantou plnohodnotného celoročního bydlení v tepelném standardu energetické třídy B. Díky možnosti kontejnery skládat pak vzniká velký prostor pro individuální řešení všech požadavků na prostor.
Moderní chaloupka na kolečkách
Nejmenším domkem z našeho výběru je s užitnou plochou 15 m2 mobilní dům Mobile Hut architektonického studia Artikul. K jeho přesunu nepotřebujete jeřáb ani náklaďák, bude stačit větší auto s koulí. Domek může být díky svému vybavení solárním panelem, bateriemi, nádržemi a filtry na vodu nezávislý až 14 dní. Minimalistický interiér vyřešený do posledního centimetru působí díky všudypřítomnému dřevu útulným dojmem. Uvnitř najdete hygienické zázemí, kuchyň, postel, a dokonce i krbová kamna na dřevo.
Víte, že…
Výroba modulového domu trvá podstatně kratší domu než tradiční stavba. Bydlet můžete již během tří měsíců.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem, Iveta Čermáková a Teodorik Menšl pro Blokki