Trendy v betonové dlažbě
Pro výběr betonové dlažby je důležitý zejména způsob jejího užívání a zatížení plánované plochy i charakter podloží. Správně provedená pokládka zajistí, že dlažba bude sloužit dlouho a dobře.
Aby dlažba vydržela co nejdéle a v dokonalé kvalitě, je velmi důležité správné provedení podkladové vrstvy a povrchu, do nějž se dlaždice kladou. Připomeňme si tedy několik zásad, při jejichž důsledném dodržení se lze pustit do pokládky s dobrým výsledkem i svépomocí.
Zhutnit a vyrovnat
Optimální složení podkladních vrstev závisí na geologických poměrech konkrétního místa a předpokládaném zatížení vydlážděné plochy. Vzniku deformací a nerovností předejdete zhutněním podkladu. Firma Presbeton v manuálu pro pokládku uvádí, že tloušťka vrstvy pro hutnění by neměla překročit 150 mm. Jako materiál pro podkladní vrstvy se zpravidla používají kamenné drtě frakcí 8–16, 11–22, 16–32, 0–32 a 32–63 mm, případně kombinace s betonovým recyklovaným kamenivem příslušné frakce. Pro vrstvu, do níž se dlaždice pokládají, je nejvhodnější kamenná drť frakce 4–8 mm, případně frakce 2–5 mm, která se rozprostře pomocí profilové trubky sloužící jako vodítko. Spáry se po vyjmutí těchto pomocných trubek vyplní kamennou drtí a stáhnou latí.
Takto připravený podklad už se nezhutňuje, ani se po něm nesmí chodit. Chystá se tedy pokaždé jen tak velký, abyste ho stihli za den vydláždit.
Ohraničení obrubníky po obvodu zajistí stabilitu dlážděné plochy proti vodorovnému posunu.
Od nejnižšího místa
Při pokládání se začíná v pravoúhlém rohu a pokud možno od nejnižšího místa plochy. Dlažební kameny a desky pokládejte ve směru od sebe, pak na ně můžete hned stoupnout.
Vždy dodržujte spáru 3 až 5 mm, předejdete tím uštípnutí hran a rohů v průběhu pokládky i při užívání vydláždění plochy. Spáry se pak vyplní vhodným separačním materiálem. Dbejte na rovnoměrné linie spár a kontrolujte vydlážděný úsek minimálně každé 2 až 3 metry pomocí šňůry nebo latě.
Spáry vyplňte čistým křemičitým pískem frakce 0–2 mm, který neobsahuje jíly. U dlažebních kamenů se provádějí před konečným zavibrováním plochy. Po odmetení přebytečného písku se plocha obousměrně zhutní a poté se spáry dosypou, což je vhodné udělat ještě jednou po několika týdnech. U plošné dlažby se spárování dělá po pokládce dlažebních desek a jejich stabilizaci poklepem gumovou palicí.
Kůra, pražec i trám
Betonová dlažba, která je na první pohled k nerozeznání od dřeva, ale na rozdíl od něj nepodléhá zkáze, je pro milovníky přírodních materiálů zajímavou možností.
Stále intenzivnějšímu trendu designování odolných a cenově příznivých betonových dlažeb do podoby zdařilých imitací přírodnin vyšla vstříc firma Presbeton, která nabízí systém Bark, jehož součástí jsou dlažby, palisády, travní lem, žlab do dlažby, schody a květináče. Všechny prvky mají reliéf v podobě imitace dřeva. Můžete vybírat z reliéfů kůra, pražec, prkno, trám, pařez či letokruh a lze je použít jako nášlapné desky nebo z dlažebních prvků lze vyskládat i celou plochu. Dlažba je určena pro pochozí plochy a vhodná zejména pro zahradní chodníky, terasy či altány. Plochu z této dlažby lze ohraničit použitím reliéfního obrubníku ve stejné barevnosti a s podobným povrchem. Všechny prvky Bark jsou mrazuvzdorné a opatřené impregnací proti znečištění a pronikání vody.
Betonové dlažby imitující přírodní povrch vyrábí i firma Viko, která v řadě s názvem Dlaždicové dřevo nabízí dlaždice, které napodobují staré, vyschlé a rozpraskané dřevo. Skladba dlaždic v podobě dřeva řezaného podélně a příčně tvoří sladěný povrch. Dlaždicové dřevo se dodává v modulech po jednom metru čtverečním, který obsahuje vždy pět desek 22,5 × 22,5 cm a pět desek 67,5 × 22,5 cm. Na objednávku lze objednat i jednotlivé formáty samostatně. Mimo modul se ještě vyrábějí desky, které lze použít při výstavbě schodů, na zahradních cestičkách, případně s nimi doplnit základní modul. Doplňkem k dlaždicovému dřevu jsou také skrojky a palisády, rovněž napodobující tvar a vzhled dřeva. Ty lze použít jako nášlapy či obrubníky nebo ohraničení chodníků a záhonů.
V řadě Tesaný kámen nabízí Viko betonovou dlažbu zpodobňující vzhled desek z vrstveného pískovce. Vyznačuje se neopakovatelnou texturou, nepravidelnými okraji, barevností a patinou navozující dojem skutečného kamene.
I tato dlažba tvoří systém, jehož základní jednotkou jsou dva moduly, z nichž každý zahrnuje desek několika rozměrů a výsledek pak umožní vytvoření promyšlené kompozice. Doplňkem k této dlažbě jsou také schodnice a šlapáky.
Nové jako staré
Mezi majiteli chalup a či domů vyladěných do rustikálního stylu a nostalgického designu nacházejí oblibu i dlaždice s uměle vytvořenou patinou stáří a opotřebení. Prodejce je obvykle označují jako dlažbu s ostařeným či zestařeným povrchem. Pokud se rozhodnete udělat určitý kompromis s autenticitou, můžete získat pro váš dvůr či chodníky nebo terasy velmi odolnou alternativu k dlažbě z cihel, opracovaných kamenů nebo terakotových dlaždic.
Příkladem může být řada Legenda z produkce firmy Best. Ta nabízí dlažbu s ostařeným povrchem jako materiál, který se vzhledem nejvíce blíží přírodnímu kameni. K jejím přednostem patří vysoká odolnost povrchu proti vnějším vlivům, mrazuvzdornost, pevnost a nízká obrusnost. Je určena na dláždění pochozích i pojezdových zpevněných ploch, ale i na stavbu plotů a zídek.
Umělou patinu dlouhověkosti najdete i na dlažbě CSB-Concept od firmy CS Beton. Ostařený reliéfní povrch s různými barevnými odstíny v případě této řady kombinuje pět druhů skladebních kamenů. Při pokládce tak nevznikají nechtěné nekonečné linie spár. Čtyři nabízené varianty barev připomínají přírodní zemité odstíny, takže můžete vybírat s ohledem na barvu či materiál fasády nebo i v souladu s tím, v jakém stylu je zařízen dvůr, zda v okolním exteriéru převažuje zeleň a dřevo nebo tradiční omítky, případně kámen.
Lakovaná dlažba
Některým dlážděným plochám mimořádně svědčí efekt „mokrého“ povrchu a určitý stupeň lesku dlaždic. V těchto případech se často používá spíše keramická nebo kamenná dlažba, ale například Best nabízí úpravu povrchu lakováním i u dlaždic z betonu.
Principem technologie zvané Ultra UV je nanášení laku pomocí speciálně upravených válců na povrch betonové dlažby. Lak se poté vytvrzuje pomocí speciálních UV lamp. Proces aplikace UV laku se opakuje několikrát s určitými odlišnostmi v použitých technologiích. Upravený povrch dlaždic je pak odolnější vůči nečistotám a zároveň se snadněji čistí. Zvýší se i jeho odolnost proti mechanickému poškození. Po aplikaci laku se zvýrazňuje i rozdílnost barev a zvyšuje se tak jejich jas a kresba.
Ošetření povrchu dlažby standardním lakem novinkou není, ale Best slibuje zákazníkům výhody nové technologie v podobě delší životnosti laku, trvalého mokrého efektu a vyššího vyniknutí barevnosti. Takto upravené výrobky si můžete vybírat z řad Beleza, Belisima, Olympia a Persino.
Doporučená tloušťka dlaždic
- 33–50 mm (plošné dlažby do 60 mm): pro pochozí plochy. Pro vyšší zatížení včetně pojezdu je nutné přizpůsobit podklad, což obvykle znamená vybudování železobetonové podkladní desky.
- 60–70 mm: pro plochy pochozí a plochy zatížené lehkým a provozem (příjezdové komunikace k rodinným domům, ale i chodníky).
- 80 mm: pro plochy s intenzivním provozem středního zatížení (parkoviště, zastávky, obecní komunikace apod.).
- 100 mm: pro plochy s intenzivním a těžkým provozem.
Dobré rady
- Pokládejte dlažby z více palet a vrstev najednou, předejde se tak nežádoucím barevným shlukům či přechodům.
- Spárujte za sucha, pískem bez jílů a po několika týdnech v případě potřeby písek do spár dosypejte.
- Kromě pokládky do písku lze betonovou dlažbu klást i do lože z čerstvého betonu nebo lepit stavebním lepidlem, v obou případech na železobetonovou podkladní desku.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem