Torze žaludku u psa

Torze neboli přetočení či zauzlení žaludku je život ohrožující stav, k němuž jsou náchylná především velká plemena. Snížení rizika spočívá ve správném stravování i životním stylu.

Na vzniku torze žaludku (GDV) se podílí více faktorů. Nejohroženější skupinou jsou psi starší sedmi let a velká plemena s hlubokým hrudníkem (doga, vlkodav, dobrman, ridgeback, retrívr, ovčák, baset atd.). Onemocněním trpí dvakrát častěji samci. Vysoká pravděpodobnost výskytu je u psů krmených pouze jednou denně, psů hltavých a po krmení příliš aktivních.

Co je torze?

Jedná se o stav, jemuž předchází zvětšení žaludku (dilatace) plynem nebo pěnou, při pohybu zvířete pak dojde k jeho přetočení. Nestrávený obsah, hromadící se žaludeční šťávy spolu s narušením krevní cirkulace mají za následek odumírání žaludku. Nedostatečné prokrvení tkání a šok postupně vedou k multiorgánovému selhání. Čím dříve se pejsek podrobí chirurgickému zákroku, při němž je žaludek uvolněn, vyčištěn a následně zafixován ve správné poloze, tím je větší šance, že přežije a bez následků.

Kvalitní strava je základ prevence

Nastavitelný stojan umožňuje zvolit odpovídající výšku misek pro konkrétního psa

Riziko torze se zvyšuje podávání řídkého či kašovitého krmiva nebo velké dávky krmiva. Obojí způsobuje přeplněný žaludek a plynatost. Velké nebezpečí skrývá nakvašená strava, nikdy proto nenecháváme psovi v misce nesnědené jídlo.
Prevencí je dobře stravitelné krmivo bohaté na bílkoviny. Granule je vhodnější podávat navlhčené. Krmení rozdělíme do dvou až třech denních dávek, omezíme i větší příjem vody naráz.
Ohýbání při jídle odpadá pořízením misky na stojanu nebo jejím pokládáním na vyvýšené místo. Velkým pomocníkem u hltavých psů je tzv. zpomalovací miska nebo vložka do misky. Díky výčnělkům musí pes stravu pomalu vybírat a nedochází tak k nadměrnému polykání vzduchu.

Odpočinek pro zažívání

Speciálně tvarované misky zamezí hltání stravy (Spokojený pes.cz)

Důležité je zklidnění psa před krmením po větší pohybové aktivitě a klidový stav 2 až 3 hodiny po jídle. Velkého hlídače nepouštíme na zahradu, nechodíme se psem na procházku, nesportujeme, neprovádíme výcvik ani nejezdíme autem. Úzkostné psy nenecháváme po krmení samotné.

Příznaky torze

Zrychlené dýchaní, zvětšené, ztuhlé a na dotyk citlivé břicho, při poklepu dunivé jako bubínek. Dále nadměrné pití, slinění, pěna u tlamy, pokusy o zvracení, posléze zvracení pěny. Pes se ztěžka pohybuje, zaujímá nezvyklé polohy, snaží se ukrýt. Dásně jsou červené nebo bledé, ne přirozeně růžové. V pokročilé fázi je zvíře apatické, ulehá na bok a upadá do šoku.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Archiv firem a Shutterstock

Torze žaludku u psa