U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Topná sezóna začíná
Kategorie: Září | Autor: dm
Ze starého komínu nový – a bez bourání
Od “pradávna” víme, že dobrý a bezpečný komín je základem příjemného bydlení. Nemusí být nejnovější, jen je důležité, aby i ten starý, původní komín umožnil úspěšně topit jak kachlovým sporákem na uhlí a dříví, tak i moderním plynovým kotlem. K opravám a modernizaci komínů lze použít i nejmodernější technologie.
Dříve se k vložkování starých komínů používaly především hliníkové materiály, což je dnes prakticky nemožné. Tepelná účinnost moderních topidel totiž prudce vzrostla, což vedlo ke snížení teploty spalin až na 160 °C. část z nich tak kondenzuje již v komíně a komínové těleso tak musí spíše než teplotě odolávat tlaku spalin, průniku vlhkosti a chemické agresivitě kondenzátů. Těmto požadavkům ale vyhovují jen moderní vložky z nerezového ocelového plechu, keramiky nebo z plastů.
Vložkování komínů nově
Vložkování komínů je technologicky náročné, a proto je nezbytné se v této věci obrátit na odborníky. Několik způsobů sanace komínů nabízí firma Schiedel. Stavebník si může vybrat například tenkostěnné a přitom mimořádně odolné keramické vložky z isostaticky lisovaného šamotu (systém Schiedel Keranova), UV stabilní a bezhlučný plastový systém Schiedel ProGasFIex pro kondenzační i atmosférické kotle, případně některý ze systémů z nerezové oceli. Jednoplášťový nerezový systém Schiedel RS 1000 z 1 mm tlustého ocelového plechu je určen zejména pro topidla na pevná paliva a lze z něj sestavit celou kouřovou cestu – komín i kouřovod. Univerzální třívrstevný nerezový systém RS 3000 má mezi dvěma vrstvami plechu ještě izolační vrstvu. Je vhodný pro nové komíny i pro rekonstrukce a prakticky pro všechny druhy paliv a typy topidel.
Firma Schiedel si poradí i s nečekaně úzkým průduchem komínů – do otvoru je spuštěna speciální fréza, která vyfrézuje až třetinu tloušťky komínové stěny a poté se vyvložkuje odpovídajícím systémem.
dm, foto archiv Schiedel