Topinambury do zahrádky i kuchyně
Zatímco žluté květy slunečnice topinambur krášlí zahradu, pod zemí se tvoří chutné a zdraví prospěšné hlízy. Pěstování je snadné i díky vysoké odolnosti rostlin vůči chorobám a škůdcům.
Méně známé rostlině z rodu slunečnic se lidově říká židovské brambory, a to proto, že její hlízy se používají obdobně jako tradiční příloha z brambor. Můžeme je také péct či dusit, obalit a smažit. V syrovém stavu se uplatní v zeleninových salátech.
Topinambury nemusí mít vyhrazeno místo pouze v užitkové zahradě, hodí se do zadní fronty na okrasných záhonech, mohou vytvořit pohledovou clonu. Nutné je počítat s jejich invazivností v případě, když nebudou hlízy z půdy odebírány. Šíření lze zamezit zapuštěnou zábranou anebo výsadbou do prostornějších nádob.
V celé kráse
Výška této vytrvalé byliny se pohybuje mezi 0,5 až 3 metry, stonky jsou silné, ale tenčí než u slunečnice roční, více větvené a bohatě olistěné a stejně jako lodyha porostlé drsnými chloupky. Květenství mají průměr 4 až 8 cm a sytě žluté zbarvení. Obdobím kvetení je srpen až říjen, pozdně kvetoucí odrůdy vynikají vyššími výnosy hlíz. Plodem je nažka se štětinkami, v našich podnebních podmínkách ale většinou nedozrává, proto se k výsadbě využívají hlízy. Ty mají podlouhlý nepravidelný tvar a bílou či červenou slupku.
Nenáročné pěstování
Topinambury vystačí s chudou půdou, nepotřebují hnojit, zalévat, a to ani v době sucha, náročné jsou pouze na sluneční osvit. Přes zimu můžou hlízy zůstat v zemi, mráz jim neublíží. Hlízy vysazujeme brzy na jaře do hloubky 10 až 15 cm na spon 20 až 30 cm. Při víceletém pěstování se část hlíz ponechá v zemi.
Hlízy sklízíme od podzimu do jara po úplném uschnutí natě. Vzhledem ke krátké skladovatelnosti je vhodnější odebírat úrodu ze záhonu postupně. V uzavřeném plastovém sáčku či nádobě je ale můžeme uchovávat v chladničce několik měsíců. Scvrklé hlízy po namočení ve vodě opět nabydou na objemu. I zcela zmrzlé jsou po pozvolném rozmrznutí vhodné ke konzumaci i sadbě.
Topinambury jsou zdravé i dietní
- Topinambury na rozdíl od brambor neobsahují škrob, ale inulin, který brání rychlému trávení sacharidů. Proto jsou vhodné pro diabetiky.
- Denní konzumace jedné až dvou hlíz nebo šťávy z nich napomáhá při tvorbě probiotických bakterií důležitých pro zdravou střevní mikroflóru, podporuje vstřebávání vápníku.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock