Topíme a vaříme

Využít dřevo k topení i vaření je lákavé a praktické a nabídka sporáků na tuhá paliva je v současné době rozmanitá z hlediska velikosti, výkonu i designu. Můžete tak získat stylové topidlo s troubou i plotnou, která k plnohodnotnému vaření zcela postačí.

Obavy, že s topením pro vaření bude spousta práce, mít nemusíme. Abychom pokaždé na plotně vykouzlili skvělé dobroty, je ale zapotřebí nový sporák dobře poznat. Již po několika zatopeních zjistíme, na kterých místech plotny se dá skvěle smažit a vařit či kde je možné jídla ohřívat.

Ve sporáku stačí zatopit a již po chvíli plotnou proudí do místnosti příjemné teplo. Když se tály rozpálí, můžeme přímo nad topeništěm vařit, ohřívat vodu a podle potřeby nádoby přesouvat na chladnější místa. I poté, co přestaneme přikládat, mají kamna velkou setrvačnost a ještě dlouho hřejí.

U kuchyňských sporáků na dřevo či pelety hraje roli i případný retro vzhled

 

Jaký sporák?

Do chalupy si můžeme pořídit velký zděný kachlový sporák nebo pec s litinovou plotnou na vaření, kamnovcem pro ohřívání vody a s troubou na pečení, jaké používali naši předci. Modernější verze těchto kamen již byly opatřeny i vyjímatelnými kruhovými plotýnkami (skružemi), které umožňují připravovat pokrm přímo nad plamenem.

______________________________________________________________________

Další články Speciálu Příprava palivového dřeva:

Nejlevnější palivo

Příprava dřeva na topení

Sekery vás nezklamou

Využijte dřevní odpad

Kozlík a koza na řezání

Polínka v suchu

Kotle a kamna na dřevo

________________________________________________________________________

Zděné sporáky se většinou stavěly ke stěně, ale kachlová kamna od dnešních kamnářů často najdeme i v prostoru místnosti. Nemáme-li v kuchyni nebo ve světnici dost místa pro zděná kamna, zvolíme takzvaný přenosný kachlový kuchyňský sporák na nohách. Ten zabere menší podlahovou plochu a také jeho pořízení nás vyjde levněji.

Jestli se nám do interiéru nehodí kachle, vyhledáme v nabídce trhu některý ze sporáků z litiny nebo z ocelových dílů a litiny. Tyto typy vykazují velice ekonomický provoz a rovněž dobře drží teplo díky šamotovým tvarovkám v topeništi. Některé modely mají smaltovaný plášť nebo kachle na boku.

I ve sporáku na dřevo můžete používat troubu na pečení, zásuvka na polínka je výhodou

 

Moderní sporáky

Výrobci hledají další cesty k úsporám a vyvinuli sporáky s teplovodním výměníkem. Ten při dobré instalaci poskytne jak dostatek tepla do několika radiátorů, tak i pro ohřev teplé vody do sprchy v koupelně.

Sporáky jsou k dostání v různých designech i velikostech, některé mohou být bez problémů zakomponovány i do kuchyňské linky. Existují také kamna s integrovanou ochranou před ohněm, díky níž mohou být usazeny do nábytku bez mezer a spojovacích lišt. U dalších modelů musí být minimální odstup zhruba 5,5 cm až 10 cm podle typu výrobku.

Na trhu najdeme také sporáky s dvojím roštem v topeništi. Ten umožňuje v teplých dnech topit na horním roštu, takže plameny jsou blíž k plátům plotny, které se rychle rozpálí, ale kamna se zahřejí méně. Tím dochází i k úsporám paliva. Když přijdou chladné dny, topíme na spodním roštu a rozpálíme celá kamna.

Mění se také design a funkce dvířek a čelních ploch těchto sporáků. Některé modely jsou vybaveny teploměrem, podle něhož můžeme regulovat množství paliva a přívod vzduchu pro vaření či pečení. Plotny se vyrábějí z litiny nebo kotlářského plechu, dvířka jsou někdy prosklená, kamna jsou vybavena přisáváním vzduchu, takže účinnost provozu stoupá až na 90 %.

Sporáky  poskytnou kromě plotny na vaření i teplo v kuchyni

 

Typy spalování

Výrobci u sporáků obvykle uvádějí primární a sekundární vzduch, další z nich do ohniště přivádějí ještě třetí – tzv. terciální vzduch. Jak se v těchto pojmech vyznat? Topení dřevem obnáší primární a sekundární (popřípadě terciální) spalování. Primární spalování probíhá přímo ve žhavém ohništi. Vzduch je přiveden pod rošt a slouží k rozhoření, to znamená, že se používá při zatápění a přikládání. Při topení kusovým dřevem je primární vzduch za provozu uzavřen.

Sekundární (a terciální) vzduch slouží k regulaci výkonu. Přivádíme ho k horkým kouřovým plynům v oblasti horních plynových plamenů. Před vstupem do ohniště je předehříván ve vnějším plášti topidla (obvykle vzdušný kanál vede ze sekundární vzduchové klapky). Tento vzduch slouží ke „dvojímu spalování“. Při něm se zužitkují zbytkové hořlavé plyny ze spalování dřeva. Ty by za jiných okolností odešly nevyužity se zplodinami komínem.

U některých sporáků je možné volit zadní, horní i boční připojení ke komínovému průduchu. Mezi kamna a komín je nutné vložit komínový usměrňovač tahu (klapku). To umožňuje lepší regulovatelnost odtahu spalin do komína.

 

Topíme a vaříme