Topidla pro zahradní posezení
Bezprostřední kontakt s přírodou je hnacím motorem, jenž nás víkend co víkend žene na chalupy a chaty. K tomu, abychom se z něj mohli těšit i za chladných večerů, přispějí venkovní topidla.
Komfortní topení nám poskytnou takzvané zářiče. Ať už zvolíme plynové, nebo elektrické, vždy budeme mít k dispozici okamžité teplo. Pokud dáme přednost romantice, můžeme si pořídit kovové ohniště nebo koš na dřevěné uhlí, ale musíme počítat s určitou dobou, než se oheň rozhoří nebo uhlí nažhaví, intenzitu tepla však nemůžeme regulovat. Otevřený oheň navíc přestavuje potenciální nebezpečí, je třeba ho mít stále v zorném úhlu. Spíše bychom s ním proto měli počítat k doladění atmosféry než pro plnohodnotné temperování terasy či jiného místa pro zahradní posezení.
Plynový zářič
Plynovým topidlem je myšlen zářič, jehož energetickým zdrojem je propan-butan. Tato topidla mají hned dvě výhody, nepotřebují k provozu elektrický proud a jsou mobilní, můžeme je tudíž instalovat nejen na terasu, ale třeba i do nejzazší části zahrady.
Nejznámějšími typy jsou zářiče ve tvaru štíhlé pyramidy nebo deštníku s robustním podstavcem, v němž se ukrývá propanbutanová láhev. Flexibilnější modely mají nastavitelný úhel hlavy, čímž si teplo nasměrujeme přesně tam, kam chceme, což je samozřejmě i efektivnější. Předřazený tlakový plynový regulátor zajišťuje v topidle stálý tlak. Výhřevnost můžeme regulovat vestavěným ovladačem. Moderní zářiče bývají osazeny tzv. ekologickými hořáky, které při nižší spotřebě plynu vyzáří stejné množství tepla jako topidla s větším odběrem. Současně produkují nižší množství CO2. Zapalování hořáku je piezoelektrické, bezpečnostní systém automaticky odpojí přívod plynu při zhasnutí plamene za větrného počasí nebo převrhnutí.
Abychom nemuseli po každém poryvu větru zářič znovu zapalovat, je vhodnější najít mu na terase nebo pod pergolou závětrné místo. Stále však musí být zachováno dostatečné větrání, abychom se nepřipravili o potřebný kyslík a nedýchali vydávané spaliny.
Další možností vytápění venkovních prostor je kompaktní mobilní teplomet, který využívá k přenosu tepla keramickou voštinu. I tyto modely topidel jsou vybaveny piezoelektrickým zapalovačem, kontrolou plamene a bezpečnostní pojistkou, která při nedostatku kyslíku odpojí přívod plynu do teplometu.
Elektrické zářiče
Moderní elektrická zahradní topidla pracující na principu infračerveného tepelného přenosu mají mnoho výhod. K jejich přednostem patří zejména způsob, jakým předávají produkované teplo. Neohřívají prostor, ale přímo objekty, předměty a osoby či zvířata. Jejich provoz je velmi tichý, bez proudění vzduchu. Mluví pro ně i nízké provozní náklady a vysoká účinnost.
Na výběr máme klasické zářiče s odporovou spirálou, dále s karbonovou vložkou nebo halogenové (quartzové). V nejnovější generaci pak ještě zlatem potažené zářiče HeLeN.
Instalovat je můžeme napevno do stropu, na stěnu nebo upevnit na přenosný stojan. Vyrábí se také sloupové, které jsou mobilní, ale zároveň stabilní. Speciální variantu představují typy, které suplují podstavec stolu a vyzařují tak teplo přímo k nohám sedících osob.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a archiv firem