Topení v dílně
V dílně nebo garáži potřebujeme obvykle zatopit rychle a na poměrně krátkou dobu. Požadavky na dílenská topidla jsou tedy odlišné od nároků na vytápění v domě.
Zvláště na chatách a chalupách bývá dílna často umístěna v ne příliš komfortních prostorách různých přístavků, kůlen nebo stodol. Právě v zimě, kdy je dost času například na údržbu zahradní techniky a práce pod střechou, potřebujeme dílnu vytápět i v případě, že na to není příliš dobře uzpůsobena. Na trhu však existuje poměrně velký výběr topidel, u nichž nehraje hlavní roli estetický vzhled, tichý chod a nároky na dlouhodobý úsporný provoz. Stačí si jen vybrat podle toho, jaký prostor potřebujete vytopit.
Pozor na výkon
Pro rychlé a účinné ohřátí mohou dobře posloužit například různé typy elektrických přenosných topných těles, která po zapnutí rozhánějí horký vzduch pomocí ventilátoru. Tato tělesa se liší výkonem a pro optimální volbu je také třeba znát rozměry vytápěné místnosti.
Podle výrobců lze například topidlem na elektřinu (ale i plyn nebo naftu) o výkonu 5 kW vytápět zděnou místnost ve starším domě až do 110 m3 a neizolované prostory (kůlnu) do 18 m3. Topidlo o výkonu 20 kW by pak mělo postačit k vyhřátí zděných prostor až do prostorového objemu 440 m3 a neizolovaných prostor zhruba do 80 m3. Optimální výkon ve vztahu k prostorovému objemu konzultujte při nákupu, vyhnete se tak nejen pořízení nedostatečně účinného topidla, ale i případnému zbytečnému přetápění místnosti.
Přenosná horkovzdušná topidla lze využít například i k rozmrazení auta nebo vysoušení vlhkosti v zatopeném sklepě.
Elektřina i plyn
Pro dílny jsou vhodná i topidla na principu přímotopů, která mají oproti ventilátorům o něco pomalejší „nástup“. Jejich účinnost se tak projeví až po delší době topení, jsou však úspornější, méně hlučná a zpravidla i lépe regulovatelná pomocí čtyřpolohových přepínačů ohřevu.
Variantou přímotopů jsou pak dílenské infrazářiče, které ihned po zapnutí produkují sálavé teplo. Právě tato topidla jsou vhodná i do prašného prostředí (např. infračervené přenosné topení Master HALL 3000 doporučuje prodejce i do dřevařských provozů) a vyznačují se zcela tichým chodem.
Kromě infrazářičů v přenosných konstrukcích existují i podobná topidla, určená k zavěšení na stěnu nebo umístění pod strop. Například GÜDE terasový zářič Quartz 2000 S se třemi topnými rameny. Lze ho umístit dokonce i pod slunečník nebo pod zastřešení terasy a tady vyhřívat provizorní pracovní prostor, pokud dílnu nemáte.
K dispozici je i řada topidel na plyn, což lze využít například na chatách bez elektřiny nebo v případě, že nemáte dostatečně dimenzovaný jistič a nechcete elektrické rozvody na chalupě příliš zatěžovat.
Značka Meva například nabízí několik typů tepelných generátorů o výkonu 5 až 15 kW. Tato účinná topidla však spotřebovávají kyslík a jsou určena k vytápění (případně vysoušení) odvětrávaných prostor. Pořebují přípojku 230 V a desetikilovou PB láhev. Jsou vybavena plynulou regulací výkonu, takže je můžete využít k temperování, ale i rychlému a účinnému vytápění místnosti. K tomu napomáhá vestavěný ventilátor.
Levnější variantou je plynový teplomet, který se nasazuje přímo na PB láhev (využít lze i malou dvoukilovou bombu s dokoupeným odtlačným ventilem). Pracuje na podobném principu jako oblíbená infračervená plynová kamna a stejně jako tato kamna není určen k trvalému vytápění nevětraných místností, protože produkuje spaliny a spotřebovává kyslík.
Když máte komín
Máte-li dílnu vybavenou komínem, můžete kromě běžných kamen zvážit i nákup kamen na tuhá paliva, která jsou určena právě do dílen. Mívají obvykle robustnější konstrukci s méně propracovanými detaily a různé doplňky, které znásobují jejich účinnost.
Jde například o oblíbená teplovzdušná kamna, která lidé znají pod názvem jedné ze značek Bullerjan nebo také jako „kanadská“ kamna. Jde o kamna, která jsou ideální na spalování odřezků a zbytků dřeva například v truhlářských dílnách. Kamna tohoto typu vyrábí například sedlčanská firma Kovotherm pod názvem Kanuk.
text: Richard Guryča
foto: archiv firem