U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Tmely Ceys(r) = jistota a kvalita!
Kategorie: Stavba | Autor: Připravili Jiří Janouškovec a Miroslav Tůma
Některé reklamní slogany jsou pravdivé jen částečně, jiné pak bezmála stoprocentně. K těm druhým patří: Ceys spraví všechno.
Drobné i větší poškození povrchu, včetně velmi starých kusů nábytku vyrobených z masivu, je možné za pomoci tmelů této značky spolehlivě odstranit. S tmely CEYS si šikovný laik poradí s opravami, které by jinak musel svěřit do rukou truhláře. Přesvědčili jsme se o tom. Na český trh dodává tmely CEYS firma Marca CZ, s. r. o. A protože mají špičkovou kvalitu a velmi dobrou cenu, zajímavou pro obchodníky i pro zákazníky, koupíte je bez problémů v sítích hobby marketů, v drogeriích a ve specializovaných prodejnách. Všechny výrobky mají praktická balení s podrobným českým návodem. Doporučujeme řídit se návodem k použití a zbytečně neexperimentovat… Tmely CEYS mají pětiletou životnost od data výroby, aniž by došlo ke změnám dodavatelem prezentovaných vlastností.
Oprava poškozeného povrchu
1. Na jednom z míst, určených k přilepení nohy bufetu, jsme při jejím uvolňování poškodili lepené místo
2. Před jeho vyplněním správkovým epoxidovým tmelem CEYS jsme považovali za vhodné srovnat hrany poškození dlátem
3. Po odříznutí potřebného množství tmelu a jeho důkladném propracování v ruce jsme poškozenou plochu vyplnili…
4. …a zarovnali vlhkým hadříkem
5. Po zatvrdnutí jsme tmelené místo zabrousili do roviny brusným papírem (zrnění 80)
6. K opravě poškozené dýhy jsme použili tmelu s dřevěným plnivem na bázi polyesterové pryskyřice CEYS. Plnivo a pryskyřici jsme důkladně promíchali v ploché misce
7. Tmel na poškozenou plochu jsme nanášeli špachtlí
8. Srovnali jsme povrch nanášené vrstvy tmelu s okolní plochou tak, aby následné broušení bylo minimální
9. Po zatvrdnutí tmelu jsme srovnali plochu broušením do roviny s okolím
10. Výsledný efekt po přebroušení je dokonalý. Teď stačí jen opravené místo barevně sladit a vyleštit
* * *
Při opravě bufetu vyrobeného z masivu jsme použili dva druhy tmelů.
Tmel s dřevěným plnivem na bázi polyesterové pryskyřice (tzv. syntetické dřevo) CEYS: Po nanesení a zatuhnutí s ním lze pracovat jako se dřevem (brousit, natírat, modelovat, vrtat…). Úspěšně odolává teplotám od -50 °C do 150 °C. Tmel se dá využít prakticky na jakýkoli dřevěný výrobek, od opravy povrchu skříně až po opravu např. okenních rámů, lodí či dřevěných schodů. Tmel je dvousložkový (pryskyřice + jemný dřevěný prášek), doba tvrdnutí se pohybuje v závislosti na poměru pryskyřice/prášek od několika do 30 minut. Aplikuje se na plochy bez nátěrů, čisté a zbavené mastnoty. Po vytvrzení je třeba povrch přebrousit do roviny s okolím. Správkový epoxidový tmel CEYS: Práce s tímto dvousložkovým tmelem do jisté míry připomíná “hraní” si s dětskou plastelínou. Používá se na tmelení, plnění a opravu všech druhů dřeva, jeho aglomerátů a desek. Umožňuje rekonstrukci, nebo nahrazení chybějících částí či povrchu. Je to skvělý výrobek výborně odolávající teplotním výkyvům, vlhkosti, čisticím přípravkům apod. Po zatvrdnutí nezmenšuje svůj objem a nepraská. Může se brousit, vrtat, leštit, natírat a lakovat. Pracovní postup je jednoduchý. Nožem odříznete potřebné množství tmelu a v ruce ho modelujete tak dlouho, až se obě složky spolehlivě spojí. Poté směs aplikujete do dvou minut na poškozené místo. Před zatvrdnutím je dobré tmel srovnat vlhkým hadříkem. Maximální tvrdosti dosáhne po 10 hodinách. Ověřili jsme si však, že při použití vysoušeče vlasů je možné tmel přebrousit (s určitou mírou tolerance) již po 20 minutách, aniž by došlo ke změně kvality.
Poznámka: Konečné barevné úpravy povrchu tmelených míst doporučujeme dělat až po dokonalém vytvrdnutí.