Opravy prasklin i vyplnění spár: Jak vybrat tmel a jak ho aplikovat

Užitečné jsou i tmely na dřevo, zvládnou opravy vrypů i zacelení díry po suku.

V nabídce tmelů jsou produkty k vyplnění spár i k opravám prasklin nebo k docílení celistvosti ploch, například při použití sádrokartonu. Na úpravu stěn je sortiment stavební chemie bohatě zásobený.

Tmely se dělí na ty, které vytvrdnou , a na pružné . Ty druhé mohou být plastické nebo elastické . Elastické tmely se ihned po deformaci ( tlak , natažení ) vracejí do původního tvaru. Plastické lze různě formovat a po naformování zachovávají prvotní tvar. Plastické tmely jsou určeny k použití tam, kde už nenajdete další dilataci , napnutí či jiný pohyb. V ostatních případech pracujte raději s elastickými dobami . Jde především o akrylátové , silikonové a polyuretanové tmely , ale existují i ​​přípravky obsahující další chemické báze.

Dokonalé utěsnění

Základním požadavkem na tmel je dokonalé utěsnění spáry při zachování soudržnosti tmelicího materiálu s podkladem. Jde o to, aby tmel nepraskal a spára se dále nenarušovala , pokud zdivo pracuje , například vlivem teplotních změn nebo sezení po rekonstrukci.

Tmely , které jsou obecně dražší než praktická a často používaná sádra , volte při větších rozsáhlejších opravách omítky na stěnách raději.

Podle materiálů

Nemrazuvzdorné akrylátové tmely patří do interiéru , stavební akrylátové tmelymráz vydrží a mohou být doplněny i iv exteriéru . Mrazuvzdornost je důležitý pro výsledný efekt a trvanlivost oprav . Akrylátové barvy se vyznačují menší pružností , ale mezi jejich nesporné výhody patří schopnost vyplnění i relativně širokých spár , přetíratelnost barvami a obvykle i výhodná cena .

Velmi pružné a odolné proti UV záření a výkyvům teplot jsou naopak silikonové a polyuretanové . Hodí se spíše pro použití v zátěžových místech vystavených například dlouhodobému působení vlhkosti.

Pastovitá konzistence tmelů je pro opravy spár i zacelení malých otvorů ideální.

Pracovní postup

S tmely pracujte za teplot mezi pěti a třiceti stupni Celsia . K vyzrávání potřebují i ​​mrazuvzdorné teploty nad nulou. Nanášejte je vždy na bezprašný a dobře vysušený povrch . Do spáry tmel vtlačujte pomocí kartušové pistole , případně stěrkou , vždy s mírným přebytkem materiálu , aby nevznikly dutiny. Poté stěrkou tmel vtlačte do spáry.

Širší spára vyžaduje trojnásobné nanášení tmele , nejprve po obou stranách spáry a poté uprostřed. Povrch čerstvě zatmelené spáry můžete upravit navlhčeným štětcem.

Až tmel vyzraje (potřebný údaj najdete na obalu), je možné spáru přetřít barvou . Platí to u všech typů tmelů kromě silikonového . Použijte barvu, která vytvořila pružný povrch , a zatmelené místo před nátěrem omyjte a osušte.

Užitečné penetrace

Ve stavebninách se obvykle nachází poblíž regálu s tmely a slouží k posílení stability a soudržnosti omítek a kvalitnímu provedení povrchových úprav a oprav zdiva , podobně jako stavební tmely. Existuje několik typů penetračních nátěrů a vybírejte je podle toho, budete penetrovat dosud neomítnuté zdivo , nebo zda potřebujete zlepšit soudržnost nátěru s nově nanesenými a už dostatečně vyzrálými omítkami, případně zkvalitnit při lepeném nátěru na původní malbě či oškrábané, již dříve vymalované stěně. Hloubková penetrace zpevňuje podklad do hloubky, zamezuje předčasnému vyschnutí vrchní omítky a zvyšuje její soudržnost s podkladem . Natírá se vždy na vyzrálé omítky a při přípravě penetračního nátěru je zpravidla nutné naředit koncentrát v doporučeném poměru s vodou.

Penetrační nátěr můžete použít na beton , pórobeton , vláknocementové a třísko-cementové desky , různé typy omítek, dřevo a dřevotřískové desky , sádrokarton či neglazovanou keramiku.

Běžné univerzální penetrace jsou případně vhodné pro nové povrchy v dobrém stavu. Starší a zvětralé omítky jsou vhodnější penetrovat hloubkovou penetrací a raději ve dvou nátěrech.

Před malováním

Doporučuje se penetrovat stěny , z nichž byla seškrábána vrstva barvy či jiného nátěru, ale i nové, dosud nenatřené omítky . U starších staveb nanášejte penetraci alespoň ve dvou vrstvách a dodržujte předepsanou pauzu na vyschnutí mezi jednotlivými nátěry. Penetrace nanáší štětcem nebo válečkem , vhodná naopak není stříkací pistole . Při použití penetrace před výmalbou je dobré přidat do penetračního nátěru trochu barvy , kterou se bude malovat. V případě, že barva dobře kryje , se můžete vyhnout druhému nátěru.

Typy penetračních nátěrů

  • univerzální penetrace – určena hlavně k nátěru dosud nenatřených podkladů

  • hloubková penetrace – pronikne hluboko do porézních materiálů

  • silikonová penetrace – pro napouštění savých podkladů

  • silikátová penetrace – zvyšuje přilnavost silikátových nátěrů

  • fungicidní penetrace – pro povrchy napadené plísněmi a do vlhkých interiérů

Stará dobrá sádra

Sádra je bílý nebo šedý prášek, který vytváří po smíchání s vodou, která po vyzrání vykazuje poměrně vysokou pevnost . Rychle tuhnoucí sádra začíná tuhnout za dvě minuty po zpracování a její doba tuhnutí je 15 minut . Normálně tuhnoucí sádra začíná tuhnout po šesti minutách a ztuhne do 30 minut . Pomalu tuhnoucí sádra tuhne po dvaceti minutách a ztuhnutí již trvá až devadesát minut . Vybrat si tedy můžete především podle toho, zda potřebujete pracovat rychle , nebo naopak pečlivě a v klidu. Rychlost tuhnutí funguje i teplota.

Text: Richard Guryča, foto: Shutterstock

Opravy prasklin i vyplnění spár: Jak vybrat tmel a jak ho aplikovat