Těžké střechy
Řeč je především o stále velmi rozšířených a oblíbených střechách pokrytých skládanou krytinou, tedy pálenými nebo betonovými taškami. Vzácná je naopak střecha břidlicová.
Výhody těžkých střešních krytin nemusí být každému na první pohled zřejmé, ale spočívají zejména v odolnosti tašek. Nepohne s nimi jen tak nějaký vítr, nezničí je krupobití, vydrží i zátěž v podobě mohutné sněhové peřiny a zledovatělého příkrovu. Jejich pokládka je snadná a intuitivní, lze je v menším rozsahu opravit i z půdy a navíc obvykle dobře vypadají, zvláště na venkovských chalupách, k nimž odjakživa patří. To platí zejména pro krytiny z pálených tašek, ale i ty betonové jsou k nim velmi dobrou a v lecčems dokonce výhodnější alternativou.
Už zřídka se můžeme setkat s krytinou z břidlice, která je krásná a mimořádně těžká. Pokud ji na domě máte, jde o záležitost natolik výjimečnou, že stojí za to přizpůsobit jí i nosnost případných nových krovů a dobře se o ni starat.
Pálené tašky
Barevná stálost, dlouhá životnost a vyšší hmotnost, to je pro pálené tašky
charakteristické. A dobré je i to, že mnoho chalupářů najde i v současném sortimentu tašky, které se vyráběly už před desítkami let, případně rozměrově i vzhledově odpovídající náhradu k nim. Nebo použije starší očištěné tašky, na jejichž kvalitě a odolnosti se ani po letech nic zásadního nemění. Trendem jsou tašky s povrchovou úpravou, takže kromě režné „klasiky“ můžete nakoupit i tašky glazované nebo opatřené engobou (tenký povlak jílu obarvený oxidy železa nanesený na vysušenou tašku a poté vypálený).
Betonové tašky
Betonová krytina je sice o něco těžší než pálená, ale vzhledem k její pevnosti dosahované silným zhutněním lze vyrábět tašky o něco větších rozměrů a snížit jejich počet na metr, a tedy i cenu. Není nutné tyto tašky vypalovat, proto jsou náklady na jejich výrobu a následně i ceny nižší než u pálené krytiny.
Mezi další přednosti lze započítat i širší barevnou a tvarovou nabídku než v případě pálené krytiny a také snazší pokládku díky dokonalému tvarování a rozměrové přesnosti tašek.
Střešní latě
Obvyklým standardem u „těžkých“ střech je pokládka tašek na střešní latě, která se může v detailech lišit u zmíněných břidlicových šablon, u bobrovek či prejzů, což jsou speciální, ale stále používané a pěkné typy pálených krytin.
Minimální průřez střešních latí je 50/30 mm. Ve většině případů se používají latě o průřezu 60/40 mm. Silnější latě mají větší pevnost, snesou větší zatížení krytinou a lze se na ně lépe spolehnout i při pohybu na střeše. Latě 60/40 mm můžete používat při rozteči krokví až do 1,2 m.
Tašky se na latě zavěšují za dva výstupky umístěné na zadní straně tašky v horní části. Pokud je sklon střechy do 45°, není nutné tašky již dále kotvit. Pokládáme-li tašky na střechy se sklonem 45 až 60°, je nutné kotvit každou třetí tašku v ploše pomocí stranové příchytky nebo vrutu.
Kvůli ochraně před větrem se musí kotvit i všechny tašky po obvodu střechy
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock