U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Teplo od podlahy
Kategorie: Speciál – podlahy na míru | Autor: rb
Majitelé chat a chalup, kteří je neudržují po celý rok v teplém stavu, to znají. I když po příjezdu roztopí všechna kamna, v síni a v koupelně bývá pořád zima od nohou.
Pokud ovšem nemají v podlahách těchto, eventuálně i jiných prostorů zabudované podlahové topení. Otužilci a zálesáci to asi považují za změkčilost, ale městský člověk, zhýčkaný ústředním topením, si z prostředí, kde jsou velké teplotní rozdíly mezi místnostmi, většinou přiveze rýmu.
Co od něj čekáte?
Otázka, zda si dopřát teplo od podlahy, a když ano, tak jaký typ, samozřejmě souvisí se stávajícím systémem topení. Pokud chatu nebo chalupu vytápíte krbem nebo kamny na pevná paliva, budou zřejmě nejvhodnější elektricky vyhřívané topné rohože, fólie nebo kabely ukládané do betonu či lepicího tmelu přímo pod dlažbu nebo jinou krytinu. Totéž platí, topíte-li elektrickými přímotopy. Jestliže je stavení vybavené některým z teplovodních systémů, nabízí se logicky instalace podlahového topení s teplovodními kabely.
V prvním případě můžete volit mezi akumulační, poloakumulační nebo přímotopnou variantou. U akumulačních systémů má být tloušťka betonové vrstvy 12 cm (náběh teploty trvá asi 5 hodin), u poloakumulačního 5 cm (náběh 2 hodiny) a je-li rohož instalovaná do lepidla pod krytinou, je teplo za půl hodiny.
Teplovodní topení nabízejí výrobci ve formě kabelů již uložených v desce z vypěňovaného polystyrenu EPS opatřené teplovodním plechem (např. Rehau), nebo jako samostatné kabely, které se ukládají do speciálních desek s kónickými výstupky. Vzhledem k průměru trubek musíme počítat s vyšší konstrukční výškou podlahy. Výhodou těchto systémů, jejichž instalace je přece jen složitější a dražší, jsou pozdější výrazné provozní úspory, neboť vstupní teplota vody může být podstatně nižší než ta, jakou vyžaduje otopný systém s radiátory. Vzhledem k celoplošnému teplu od nohou navíc může být teplota v případě podlahového topení o několik stupňů nižší (teplota o 2 – 3 °C stupně nižší znamená o 15 % menší náklady na topení). Pro teplovodní variantu lze také velmi dobře využít energie všech typů tepelných čerpadel. Při instalaci kvalitního chytrého termostatu můžeme tímto způsobem příjemně temperovat i stavení ve dnech zimní nepřítomnosti. Než se prohřejí vymrzlé zdi, trvá to hodně dlouho a spotřebuje se často víc paliva než při udržování stálé teploty okolo 15 – 16 °C.
Kam s ním?
Samozřejmě nebudeme řešit nerudovskou otázku, kam “teplou podlahu” vyhodit, ale pod jakou krytinu je vhodné topení umístit. Napoví nám tabulka tepelné vodivosti jednotlivých materiálů.
Materiál
Tloušťka Tepelná vodivost
m2 K/W
Dlažba
do 30 mm 1
Laminát
do 10 mm 0,23
Linoleum
do 10 mm 0,23
PVC
do 10 mm 0,23
Parkety
do 16 mm 0,14
Koberec
do 20 mm 0,09
Korek
do 10 mm 0,08
Čím je hodnota tepelné vodivosti nižší, tím větší výkon je nutné instalovat. Vítězně z tohoto porovnání logicky vychází keramická i kamenná dlažba. Následují laminát, linoleum a PVC a po nich dřevěné parkety. Ani ti, kdož se chystají položit dřevěnou podlahu, se dnes nemusejí tohoto systému topení vzdát. Ani pod kobercem není teplíčko nepříjemné. Sice trvá dlouho, než je do sebe vstřebá, ale pak ho také pomalu vydává, takže “topíte” déle.
***
Příklad pokládky topné rohože v koupelně; pokud je prostor členitější, vyplatí se instalace kabelů samostatně
Podlahové rohože lze instalovat celkem jednoduše svépomocí, ovšem o zapojení se sami rozhodně nepouštějte
FOTO ELEKTROLUX A DEVI