U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

TEPLO DO CELÉ CHALUPY

Kategorie: Kachlová kamna | Autor: MARIE RUBEŠOVÁ

Chcete si do chalupy pořídit kachlový sporák? Chválíme. Pokud zároveň řešíte otázku vytápění i v ostatních místnostech, máme pro vás zajímavý tip.

Z jednoho centra lze totiž vytopit – za určitých podmínek – celou chalupu. Záleží na její velikosti a kvalitě izolace, tedy na tepelných ztrátách stavení. A pochopitelně také na velikosti sálavé plochy kamen a na způsobu vestavby teplovodního výměníku, který se do kamen zabuduje. Velké zkušenosti se stavbou takových kamen mají otec a syn Temrovi, kamnáři z Brandýsa nad Labem.

Kachlová dvojkombinace

Budeme hovořit o kachlovém sporáku s teplovodním výměníkem, který přiléhá k topeništi. Na obrázku vidíte variantu s litinovým výměníkem o výkonu 7 kW, k němuž lze připojit radiátory o uvedené kapacitě. Počet záleží na jejich velikosti. Rozhodnemeli se pro tělesa o výkonu 2 kW, budou tři, malých půlkilowattových čtrnáct apod.

   „Jednoduchý kachlový sporák nabízí ještě zhruba 5 kW sálavý výkon do místnosti, ve které stojí. Tam se obvykle žádný radiátor neinstaluje. Do dalších částí stavení jde teplo trubkami – teplovodním systémem etážového vytápění. Je osazeno manometrem, který měří tlak a také teplotu vody, dále je zde napouštěcí nebo vypouštěcí ventil, oběhové čerpadlo, pojistný ventil a expanzomat. Ten vyrovnává tlak v systému, který musí být stabilní, aby nevznikaly bubliny,“ ukazuje na jednotlivé součásti systému kamnář Temr. „Tady jsou trubky obnaženy kvůli prezentaci, jinak bývá všechno uvnitř obestavby. Voda se tam napustí jednou provždy, jen se vždy před sezónou trocha připustí, protože jí provozem mírně ubývá.“

   Podobný výměník lze instalovat i do pokojových kachlových kamen bez plotny, kde je možné využít i oplachu vnějších stěn, tedy toho, jak proud tepla putuje po povrchu výměníku. Pak výkon kamen předávaný do vody stoupne na 9 – 12 kW. Připočítáme-li kapacitu sálání, vytopí skutečně celou chalupu.

Chalupářské topení

Pro nárazové topení se vyplatí zkombinovat kachlové teplovodní topení ještě třeba s elektrokotlem nebo plynovým kotlem. Přes týden kotel udržuje v chalupě třeba jen pět stupňů Celsia, tedy teplotu, při níž nezamrzají sifony a voda se nemusí vypouštět. Když chalupáři přijedou, není interiér vymrzlý. Zatopí se v kachlových kamnech, prostorový termostat zareaguje na teplo a kotel vypne. A šetří se energií. Jestliže chtějí mít 25 stupňů v místnosti rychle, pomůže zpočátku elektrokotel, který se pak automaticky vypne.

   „Pokud chalupář v zimě využívá jednu místnost, koupelnu, záchod a ložnici, zbývá ještě dost velký výkon na to, aby kamna mohla ohřát navíc i vodu v kombinovaném bojleru o kapacitě 200 litrů,“ připomíná kamnář. „Je možné umístit jej stejně jako elektrokotel na přitopení do zadní části obestavby, nad kterou je ležení. Teplota z kamen těmto zařízením nevadí, stěna mezi oběma částmi je poměrně dobře izolovaná. Hovoříme totiž o teplotě, která nestoupne nad 50 stupňů.“

   Za sporákem s klasickou kobkou však lze vidět na obrázku ještě další kobku, stoupající až ke stropu. To je přístavba se samostatným ohništěm, fungující jako teplovzdušné topení. Teplo jde mřížkou zpět do místnosti a nahoře v dalším patře může proudit do kachlové výdechové lavice. Tento kachlový komplex tedy představuje všechny tři systémy: sálavé topení, teplovodní i teplovzdušné.

   „Výměník pro teplovodní topení může v kamnech fungovat i při bezroštovém spalování,“ pokračují odborníci ve vysvětlování. „V tom případě se musí zvolit nějaký jiný systém přisávání vzduchu než klasický pod roštem. A musí se topit jenom dřevem. Veškerá obsluha včetně vybírání popela se pak odehrává přes přikládací dvířka. Pokud jde o kuchyňský sporák, je rošt vhodný proto, že se dá topit i uhlím, nebo udržovat oheň briketou. Navíc může mít dvojí topeniště – zimní a letní, aby bylo možné na sporáku i v létě vařit a nevytápět při tom další prostory.“

   Kachová kamna s plotnou, tedy sporák, jsou pro nárazově využívanou chalupu ideální topidlo. Je velice rychlý při náběhu topení, protože velkou část tepla předává rychle plotnou, což je litina nebo černý nerezový plech. Uvaříte na něm a lze počítat i s mírnou akumulací. A ve spojení s teplovodním výměníkem se ještě může teplo distribuovat do dalších místností. Zájem o topení kachlovými kamny však prý mají nejen chalupáři a dědové a babičky z venkovských domků, ale také obyvatelé moderních domácností. Většina nějaký systém teplovodního topení má, nebo si pořizuje. A proč jej nepropojit s tímto pěkným zdrojem.

TIP!

Bezroštová kamna není nutné moc čistit, jak se o to snaží zejména chalupářky. Na dně by naopak měl zůstávat popel. Brání propalování dna, akumuluje teplo, udržuje vysokou teplotu a zpomaluje proces hoření, neboť přes popel se reguluje přístup vzduchu. Když jej přichází moc, dřevo příliš rychle hoří a teplo uniká se spalinami ven. Kamna sice krásně táhnou, ale ekonomické to není. Hoření by mělo probíhat je krátkým tlumeným plamenem, stačí, když topivo jen žhne.

KDYŽ SE ŘEKNE

teplovzdušné topení

Jde o otevřený systém topení podobně jako u krbu. Mřížkou nebo jen nikou na dřevo se přisává studený vzduch z místnosti nebo venkovního prostředí, ohřívá se – a pak vydechuje zpět do interiéru. Uvnitř kamen může být ještě teplovzdušný výměník, v němž se akumuluje teplo a zvyšuje sálavou kapacitu topidla. Větší část výkonu však tato kamna odevzdávají prouděním teplého vzduchu.

   Rozhodnete-li se pro teplovzdušné topení, nesmíte zapomenout, že se vzduchem, nasávaným většinou v kuchyni, proudí do dalších místností stopy kuchyňských vůní. Teplovzdušné kanály nosí také zvuky, takže při hlasité zábavě u kamen je v dalších prostorách také něco slyšet. A protože zde proudivé teplo převažuje, počítejte s tím, že u podlahy bude o několik stupňů chladněji než nahoře.

Popisy k obrázkům

Kachlová trojkombinace se všemi třemi otopnými systémy. Povrchem kamna sálají, ohniště je obklopeno teplovodním výměníkem a vpředu jsou pomocná a měřicí zařízení toho otopného systému, teplovzdušné topení se odehrává v levé části s výduchem v kobce

Pohled na teplovzdušnou část systému s vlastním ohništěm a typem kachlů odlišenou horní část kobky

Výměník pro teplovodní topení. Topný štít je vcelku a spodní dvířka o třetinu větší, než je obvyklé. Umožňují pohodlný přístup k roztápěcí brance, což zjednodušuje zatápění na spodním roštu (JoKr Nové Veselí)

Autor fotografií: FOTO: MARTIN MAŠÍN

TEPLO DO CELÉ CHALUPY