Technika pro úklid domu
Technika pro úklid domu zahrnuje zejména různé typy elektrického nářadí, pomocí kterého můžete udržovat v čistotě dům i jeho okolí. Výhodou mnoha těchto přístrojů je víceúčelové využití.
Úklid domu i jeho bezprostředního okolí si dnes můžete usnadnit s pomocí celé řady přístrojů. Mnohé z nich se vyplatí zejména tehdy, když intenzivně obýváte i dvůr a zahradu a také v případě, že doma či na chalupě využíváte dílnu, zpracováváte dřevo, nebo třeba provozujete malé hospodářství.
Bleskové zametání
Až pětkrát rychlejší zametání ve srovnání s koštětem nabízejí zametací stroje. Na první pohled se podobají rotačním sekačkám na trávu, ale na rozdíl od nich nemusí mít motor. Šikovný mechanismus však dává do pohybu rotační zametací kartáče pouze s minimální námahou obsluhy při tlačení a zároveň umožňuje shromažďování nečistot do sběrné nádoby, která se po naplnění snadno vyndá a vyprázdní.
Řada zametacích strojů má nastavitelné kartáče, což umožňuje důkladné vyčištění zametané plochy u stěn či obrubníků. Zametače mohou čistit venkovní plochy i prostory v interiéru, takže se hodí nejen do nejrůznějších provozů a skladů, ale třeba i do stájí nebo na větší dlážděné plochy dvorů a na chodníky. Pořídit se dají zhruba od dvou tisíc korun a pro snadné skladování v dílně nebo v garáži mají zpravidla sklopná řídítka.
Variantou těchto strojů jsou motorové rotační kartáče, které využijete na rychlé a efektivní zametání venkovních ploch od hrubších nečistot, ale i od sněhu. Opět se podobají rotačním sekačkám a kartáč mají buď kruhový, který rotuje podobně jako sekací nůž, nebo v podobě válce, který obsluha stroje „tlačí“ před sebou.
U plochých rotačních kartáčů lze nastavit odmetání na obě strany, u motorových kartáčů se mohou střídat pojezdové rychlosti, válcové kartáče se dají s pomocí příslušenství snadno přenastavit rovněž na sněhovou frézu či shrnovací pluh.
Vysokotlaké čističe
Čisticí a úklidovou techniku si můžete vybírat podle toho, k čemu by měla sloužit, případně i podle toho, nakolik je univerzální a co všechno zvládne. Vynikajícím pomocníkem do domu jsou vysokotlaké čističe, u nichž se k čištění využívá tlakové vody. Nastavitelné trysky umožňují nastavení velmi ostrých a tenkých proudů vody, kterou lze na čištěné místo přesně nasměrovat, ale třeba i vodní stěnu, která šetrně očistí zaprášenou fasádu nebo živý plot u silnice.
Čističe se připojují k vodovodní přípojce a do elektrické zásuvky. Existují však i typy poháněné benzínovým motorem. Ty najdou využití spíše v průmyslových podnicích, ale třeba i na farmě, ve vinohradu nebo všude tam, kde lze využít vysokotlaký proud vody a zároveň není k dispozici elektřina. Tyto přístroje mívají navíc i funkci nasávání vody, takže nejsou závislé na připojení k tlakovému potrubí.
Běžné tlakové myčky pro domácnost koupíte zhruba od patnácti set korun. Využijete je k očištění dlažby od bláta a prachu, mytí auta, zahradního nábytku, plotu nebo bazénu. S různými nástavci lze vysokotlaký čistič využít i k čištění střešní krytiny, okapů nebo kanalizačních odpadů.
Například Nilfisk nabízí mezi příslušenstvím své vysokotlaké myčky pomůcku na čištění střech Roof Cleaner, což je dlouhý nástavec s napěňovací tryskou s dostřikem až patnáct metrů. K němu si můžete pořídit i stejnojmenný biologicky odbouratelný čisticí roztok, který můžete bez obav nechat stékat do okapů.
Čištění okapů
Pořádné vyčištění okapů po zimě se vyplatí. Listí, větviček či mechů a lišejníků, které do nich stáhne tající sníh, zbavte žlaby co nejrychleji, aby nečistoty neucpaly odtoky. Zabráníte tím vytékání vody do fasády, nebo korozi v místech, kde se hromadí tlející listí a vlhkost.
Jednoduchý a praktický nástavec na čištění okapů nabízí Fiskars v rámci systému Quikfit. Ten kombinuje univerzální násadu s nejrůznějšími nástavci, mezi nimiž je i čistič okapů. Násada umožnuje čištění v až šestimetrové výšce, nástavec pak pomocí štětky a lopatičky snadno uklidí v okapech bez toho, že byste museli při práci stát přímo pod nimi.
Text: Richard Guryča
Foto: Archiv firem