Tapety
Tapety v moderních interiérech oslavily svůj návrat už před pár lety. Současné trendy ale přicházejí i s motivy, které vyniknou i v interiéru historického domu. Jsou inspirované především přírodou, ale i tradičními vzory.
Pokud uvažujete o tapetách, kromě vzorů vás asi bude zajímat také praktická stránka věci. Při jejich výběru se pravděpodobně setkáte se třemi základnímu druhy. Podle materiálu, ze kterého jsou vyrobeny, rozlišujeme tapety papírové, vinylové a vliesové. Méně často můžeme narazit na tapety textilní. Ty jsou ale kvůli své vysoké ceně a náročné údržbě považovány za luxusní zboží a využívají se spíš okrajově.
Papírové tapety
V minulosti se vyráběly pouze papírové tapety. I v současnosti je tento druh tapet oblíbený, hlavně kvůli zachování prodyšnosti stěn a nižší ceně. Mají však i řadu nevýhod, díky kterým se řada lidí dodnes dívá na tapety trochu nedůvěřivě. Při jejich lepení totiž vyžadují více zručnosti a zkušeností, neboť při navlhčení lepidlem trochu změní svou velikost. Náročnější je i jejich odstraňování, které se dříve často neobešlo bez poškození stěn. Jejich odolnost vůči otěru je ve srovnání s dalšími druhy tapet mnohem menší, hodí se tedy spíš do méně namáhaných prostor.
Vinylové tapety
Další možností jsou tapety vinylové. Vyrábějí se tak, že se na papírový podklad nanese vinylová vrstva. Díky tomu jsou sice odolné proti znečištění či poškrábání a do jisté míry jsou i omyvatelné, na druhou stranu jsou ale pod vrstvou PVC neprodyšné a mohou se pod nimi tvořit plísně. Navíc mají papírový základ, a tak si nesou některé z nevýhod papírových tapet, především náročnější aplikaci a tvarovou nestálost.
Vliesové tapety
Tento typ tapet je nejnovější a v současné době asi nejoblíbenější variantou mezi zákazníky i výrobci. Dokáže totiž zkombinovat výhody papírových i vinylových tapet. Vliesové tapety jsou vyráběny na podkladu z netkaných textilií a na ně jsou lisována syntetická a celulózová vlákna. Oproti ostatním typům tapet vynikají svou prodyšností, odolností a zároveň i tvarovou stálostí. Jejich aplikace i odstraňování je ve srovnání s tapetami na papírovém základě jednodušší a zvládne ho i laik.
Návrat tradičních vzorů
Současná nabídka motivů tapet je tak široká, že si vybere úplně každý. Velké geometrické vzory a výrazné barevné kombinace, které nabídce vévodily v několika posledních letech, se budou hodit spíš do moderních interiérů. Současné trendy se ale hodně vrací k bohatým květinovým vzorům a přírodním motivům vhodným i do některých venkovských stavení a místností se starosvětským nádechem. Barevně jsou tyto kolekce tapet spíš střídmé a využívají především zemité a jemné lomené odstíny barev inspirované severskou přírodou. Stále v módě jsou také tapety imitující různé povrchy, ať už jde o dekor lícového zdiva, dřevěných palubek, mramoru, nebo surového betonu.
Jaký vzor vybrat
Ve výběru správného vzoru a barvy tapety pak hraje roli více hledisek. Určitě bychom měli vzít v úvahu velikost místnosti, její orientaci ke světovým stranám, světelné podmínky a hlavně atmosféru, jíž chceme docílit. Obecně platí, že čím menší je místnost, tím drobnější vzor bychom měli zvolit. Velké vzory by v menší ploše nemohly plně vyniknout a už tak malý prostor by ještě zmenšovaly.
Tapety a prostor
Podobně jako při použití barevné výmalby může tapeta pomoci místnost modelovat a podpořit tak požadovaný optický efekt. Třeba vertikální motivy mohou vytvořit dojem vyššího stropu, horizontální vzor pokoj opticky rozšíří. Velký a kontrastní motiv stěnu zdánlivě přiblíží a zaplní, takže místnost nám bude připadat menší. Ještě víc tento efekt funguje u tmavých barev, které mohou místnost značně zútulnit.
Pomocí tapety také můžeme v interiéru vytvořit jednotlivé funkční zóny a oddělit třeba jídelní kout či místo pro relaxaci. Její efekt navíc lze podpořit vhodnou výmalbou ladící k odstínům použitých v dezénu tapety.
Dominanta, nebo doplněk?
Má-li být tapeta v interiéru dominantní a na první pohled upoutat pozornost, měli bychom zvolit výraznější a větší vzor nebo obrazovou tapetu. V tomto případě však platí, že bychom tapetu měli umístit pouze na jednu stěnu místnosti, aby mohly vyznít i další prvky.
Pokud chceme tapetou dosáhnout útulné a hřejivé atmosféry, můžeme vytapetovat všechny stěny v místnosti. Tímto způsobem se tapety používaly od počátku svého vzniku, takže výsledný efekt bude vždy působit trochu retro. V tomto případě bychom ale měli sáhnout raději po tapetě s jemnějším vzorem.
Další možností je propojení více vzorů v jednom pokoji. Zpravidla se kombinuje větší a výraznější vzor na dominantní stěně s tapetami s drobnějším motivem. Sladění dvou a více vzorů už však vyžaduje velký cit, aby výsledek působil dojmem, jaký si představujeme. Pomoci nám také může použití tapet z jedné kolekce, které jsou ke kombinacím přímo navržené.
Spotřeba tapet
Tapety se většinou prodávají v rolích o rozměrech 0,53 × 10 m. Množství tapet, které budete potřebovat, pak závisí na velikosti tapetované plochy, výšce místnosti a na vzdálenosti opakování vzoru na tapetě (tzv. raport). Pro přesný výpočet můžete využít kalkulačky spotřeby tapet, které mají výrobci či prodejci na svých webových stránkách.
Dobrá rada
Vybírat tapetu pouze podle obrázků na internetu je sázkou do loterie. Vzorek tapety byste si měli raději prohlédnout na vlastní oči a nejlépe na denním světle. Někteří prodejci vám proti záloze zapůjčí celý vzorník.
Tapety na míru
Pokud jste si ani v široké nabídce mnoha výrobců tapet nevybrali a toužíte originálu, řada tiskáren a reklamních agentur, které se specializují na velkoformátový tisk, vám vytiskne tapetu podle vašich představ.
Do posledního detailu
Někteří designéři ke každé kolekci tapet navrhují také sérii dekoračních látek či dalších doplňků, které barevně i stylově doladí interiér.
Text: Veronika Cerhová
Foto: Archiv firem