Tabulová barva
Pryč jsou doby, kdy jsme na tabule psali jen ve školách. Dnes můžeme díky speciální barvě psát poznámky křídou téměř kamkoliv.
Tabulová barva se primárně používá pro opravu školních tabulí, ale její kouzlo spočívá v tom, že ji lze natřít na jakoukoliv plochu a místo pro psaní a kreslení vytvořit. Hodí se na dřevo, dřevotřísku, omítku, beton, vláknocementové materiály, kov a další povrchy a na výběr je například klasická černá nebo zelená. Ocení ji nejen děti, které čmárání po zdi přímo vyhledávají, ale i dospělí, protože celkový dojem podtrhuje pohodovou domácí atmosféru.
Jak funguje
Nemusíme se bát, že bychom materiál, který se nachází pod nátěrem, poškodili. Barva opravdu funguje stejně, jak jsme zvyklí ze školních lavic, takže na odstranění křídy můžeme použít i navlhčený hadřík či houbu. Lze natírat stěny, dveře, skříň, ale i vrata do stodoly. Zapisovat pak můžeme třeba skóre z různých společenských her, motivační citáty nebo jednoduše to, co potřebujeme nakoupit.
Většina takových barev je ekologicky a zdravotně nezávadná, jde tedy beze strachu natřít plochu přímo v dětském pokojíčku nebo v kuchyni.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Nábytek a péče o něj:
Pohodlně se usaďte
Jak zvolit kvalitní čalounění
Jak omladit nábytek
Barvy ve spreji
Voskový olej na dřevo
________________________________________________________________________
Jednoduchý nátěr
Vodou ředitelné barvy jsou rychleschnoucí, to znamená, že doba schnutí je mnohem kratší než u barev syntetických. Zhruba po 4-6 hodinách je nátěr zcela suchý a na tabuli lze hned druhý den začít psát. Pro lepší krytí je ale dobré nanést na zvolený povrch dvě vrstvy.
Natírání tabulovou barvou
- Dveře před natřením dokonale vybrousíme brusným papírem a zbavíme je prachu. Savé povrchy opatříme ještě ochranným nátěrem. Barvu důkladně rozmícháme a štětcem natíráme nejprve kraje dveří.
- Na zbytek plochy můžeme použít váleček. Aby nátěr zakryl celé dveře uděláme ještě jednu vrstvu.
- Drobné nedostatky ještě znovu přetřeme štětcem a barvu necháme 4-6 hodin zaschnout. Teplota podkladu a okolí nesmí klesnout pod 10 °C.
Text: Karolína Waberová
Foto: Archiv firem