U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
Sýry v kuchyni
Kategorie: Volný čas | Autor: Antonín Tony Linhart
ORIGINÁLNÍ POKRMY Z BĚŽNÝCH SUROVIN
Sýry patří pro vysoký obsah bílkovin, minerálních látek a vitaminů k cenným potravinám. Obsahují téměř vše, co lidský organismus potřebuje a navíc jsou vítanou pochoutkou. Pro chataře a chalupáře mají i tu výhodu, že nepodléhají tak rychle zkáze jako třeba masné výrobky, a přesto je plně nahradí.Kdy a jak sýry vlastně vznikly a kdo je “vynalezl”? Přesně nevíme, ale jisté je, že na sýrech si pochutnávali již Sumerové před 4000 lety. Od nich převzali tajemství výroby sýra Egypťané, Řekové i Římané. Nejprve se zřejmě jednalo o bílé sýry, vznikající přirozeným srážením mléka. Syřidlo, které působením enzymů umožnilo srážení sladkého mléka, přišlo na svět později. Všechny sýry se vyrábějí ze sladkého mléka, existuje pouze jedna výjimka – a dá se říci, že i světová rarita. Naše známé olomoucké tvarůžky se vyrábějí z tvarohu, tedy z mléka kyselého. Je to zároveň náš jediný originální sýr. Ostatní u nás vyráběné jsou jen kopií některých slavných francouzských, holandských, italských a jiných sýrů. Útěchou nám může být pouze to, že slavný Camembert vynalezla hospodyně, pocházející odkudsi od Nymburka. Kdyby si tato toulavá selka vzala místo Francouze českého sedláka, mohli jsme mít v národním vlastnictví světový sýr se značkou “Nymburk”.Sýry je nutné správně servírovat. Aby se rozvinula jejich chuť a vůně, nevyndáváme je z chladničky až těsně před konzumací, ale aspoň o hodinu dříve. Francouzi je pojídají jako dezert po hlavním jídle. Je při tom zvykem podávat čtyři druhy sýrů: jeden druh sýra čerstvého, jeden druh zrajícího, jeden plísňového a jeden tvrdého. Příklad: Lučina, Blaťácké zlato, Niva, Eidam. Vhodnou přílohou je ovoce, ořechy a zelenina, jako nápoj víno. Slavný francouzský labužník Brillat Savarin řekl: “Oběd bez sýra je jako kráska bez jednoho oka.”Sýry ale lze využít i při přípravě řady chutných pokrmů. Uvádíme několik příkladů sýrového menu, recepty jsou vždy pro 4 osoby.
Mozzarella s rajčaty
200 g mozzarely, 4 tvrdá rajčata, 2 lžíce olivového oleje, oregano, sůl, pepř
Jde o oblíbený italský předkrm. Na talíři střídáme tenké plátky sýra s tenkými plátky rajčat. Ta mírně osolíme a opepříme, vše posypeme oreganem a pokapeme olejem.
Hanácké tousty
200 g olomouckých tyčinek, 50 g másla, 150 g anglické slaniny, 4 krajíce černého chleba, mletá červená paprika, ředkvičky nebo rajče na ozdobu
Spíše než jako předkrm se hanácký toust hodí jako občerstvení po těžké práci v lese. Krajíce chleba lehce pomažeme máslem. Na to rozetřeme olomoucké tyčinky a jemně poprášíme paprikou. V pánvi nebo pod grilem opečeme do chřupava tenké plátky anglické slaniny. Necháme dobře okapat a zdobíme jimi namazané chleby. Nakonec přikrášlíme tence pokrájenou zeleninou. Ihned po podávání této speciality zaběhneme na “sedmý schod” pro pivo.
Celerová polévka s Nivou
60 g másla, 1 cibule, 200 g celeru, 100 g sýra Niva, sůl, pepř, případně řeřicha
Tato polévka prý pochází z Anglie, je velice vydatná a pikantní. Nejprve zpěníme na másle pokrájenou cibuli, pak přidáme tenké plátky celeru, zalijeme 1 litrem vody a vaříme tak dlouho, až celer úplně změkne. Přidáme 3/4 množství rozdrobené Nivy, necháme rozpustit, opatrně přisolíme (Niva je slaná!) a opepříme. Pak polévku prolisujeme nebo rozmixujeme. Porce na talíři zdobíme zbytkem rozdrobeného sýra a lístečky řeřichy.
Bramborový gratin z Normandie
800 g vařených brambor, 2 cibule, 250 g sýra Brie (může být i Blaťácké zlato), 60 g másla, 200 g žampionů, sůl, pepř, 1/3 l sladké smetany (nemusí být)
Pekáček dobře vymažeme máslem. Brambory, sýr a žampiony nakrájíme na tenké plátky, cibuli na kolečka. Do pekáčku nejprve dáme vrstvu brambor, pak přijde sýr a na něj cibule a žampiony. Zakryjeme další vrstvou brambor. Brambory nezapomeneme osolit a opepřit. Nahoru dáme oříšky másla a pekáček vložíme do vyhřáté trouby nebo pod gril. Až se vše trochu zapeče, můžeme zalít smetanou. Ta výslednou chuť zjemní a pokrm spojí.
Turecké karbanátky se sýrovou omáčkou
Karbanátky: 800 g mletého hovězího masa, 2 vejce, 1 lžička rozetřeného česneku se solí, 1 cibule, sůl, pepř, tymián, petrželka, 2 lžíce olivového oleje
Omáčka: 1/4 šálku plísňového sýra (Niva), 1 1/2 šálku majonézy, 1 lžíce citronové šťávy, sůl, bílý pepř
Karbanátky podáváme horké, omáčku studenou, proto začneme s její přípravou. Sýr rozpustíme v menší nádobě, postavené ve vodní lázni. Necháme trochu vychladnout, přimícháme majonézu, citronovou šťávu, bílý pepř a sůl. (Lze použít i jako zálivku na salát.) Mleté maso umícháme s vejci, jemně krájenou cibulí, rozetřeným česnekem, tymiánem a sekanou petrželkou. Směs opatrně ochutnáme a případně přisolíme. Tvoříme placičky, potřeme je olejem a necháme asi hodinu v chladu uležet. Potom pečeme na pánvi nebo ještě lépe na grilu.
V našem výběru už chybí jen sýrový moučník. Ten nejlepší, jaký znám, pochází z Itálie a říká se mu Tiramisu. Připravuje se ze smetanového sýra mascarpone a než se s ním doma trápit, je lepší ho koupit v cukrárně nebo supermarketu. I tak vás budou hosté za originální pokrmy chválit.
* * *
Celerová polévka s Nivou
Mozzarella s rajčaty
Bramborový gratin
FOTO ARCHIV AUTORA