Světlíky: Elegantní řešení pro více světla i na plochých střechách

světlíky velux

Velkoplošné světlíky zajistí velkorysý přísun světla i větrání (foto: Velux)

Světlíky mohou vpustit přirozené denní světlo tam, kde nelze namontovat okna. Přes den pak nemusíte být v takových prostorách závislí na umělém osvětlení.

Světlík je alternativou k běžnému střešnímu oknu a přivádí do interiéru přirozené světlo. Jeho konstrukce se skládá z průhledného krytu a rámu. Kryt bývá vyroben z odolného plastu, ale může být i ze skla, které se v minulosti používalo běžně a které ještě dnes v mnoha domech funguje. Rám, do nějž je průhledný kryt namontován, slouží k upevnění na střechu.

Od střešního okna se světlíky odlišují jednodušší konstrukcí, často (ne vždy) jsou neotvíratelné. Obvykle je lze využít jako možnost přivedení denního světla tam, kde střešní okna použít nemůžete, tedy na střechách s velmi nízkým sklonem a plochých střechách, v místnostech s vysokými stropy včetně schodišť, ale i ateliérů nebo dílen.

otevírací světlík

Základní typ otevíratelného světlíku bude dobře sloužit na ploché střeše chaty nebo k prosvětlení garáže (foto: Velux)

Jaký světlík zvolit?

Vybírat lze mezi pevnými a výklopnými světlíky. Jde-li kryt světlíku vyklápět, můžete získat snadný přístup na střechu. Z nabídky nejrůznějších typů světlíků na trhu jsou některé vhodné spíše pro komerční budovy a jiné se díky svému tvaru zase lépe hodí k moderním stavbám. Byla by škoda vzdávat se možnosti světlíku v případě staršího domu nebo rekreační chalupy s pocitem, že se tam nehodí. Nemusí to tak být, jen je potřeba pečlivě vybírat vhodný a nenápadný typ. To ostatně platí i pro střešní okna.

U plochých střech, které najdeme na některých chatách, ale i na garážích, je využití světlíku velmi efektivní možností, jak dostat světlo dovnitř, i když nízký či nulový sklon střechy neumožňuje osazení střešního okna. Navíc takový střešní doplněk až tak „nebije“ do očí. Ale nenápadnost nemusí být hlavním kritériem, protože se světlík k ploché střeše hodí.

Montáž světlíku

Pro obytný domek či chalupu je většinou ideální maloplošný světlík, který se prodává tak, aby ho bylo možné rovnou osadit. Je důležité vědět, že světlíky mohou mít i větrací funkci a některé z nich mají elektrické otevírání. Montovat by je měla v ideálním případě specializovaná firma, ale stejně jako v případě osazování střešního okna lze i montáž světlíku zvládnout svépomocí.

Nejdříve je nutné připravit pro světlík otvor ve střeše a v případě nutnosti ho upravit na potřebné rozměry. Většinou se to řeší příložkami z prken nebo OSB desek. Otvor musí odpovídat velikosti rámu světlíku, měřte proto pečlivě. Na připravený otvor se pokládá rám. Pak už postupujte podle návodu. Důležité je předejít zatékání i tepelným ztrátám. Dejte pozor na bezpečnou montáž průhledného krytu. Pokud jde o otevíratelné zařízení, musí se ještě na střeše vyzkoušet, zda vše sedí a jestli jde otevření a uzavření hladce.

Výhody světlíků

  • Méně náročné požadavky na montáž než u střešních oken
  • Využití na plochých střechách
  • Kombinace s výstupem na střechu
  • Propojení se světelnými tubusy

Světlíky: Elegantní řešení pro více světla i na plochých střechách