Světla do kuchyní
V kuchyni potřebujeme správné osvětlení, abychom dobře viděli na přípravu jídla. Využijeme zde více zdrojů světla, proto tu s ním můžeme doslova čarovat a dát každé zóně jinou světelnou atmosféru.
Centrální osvětlení, které slouží hlavně k orientaci v místnosti a k aktivitám, kdy nemusíme na činnosti vidět opravdu perfektně, může mít podobu zavěšených, stropních i přisazených lustrů. Ovšem v kuchyni je nutné především kvalitně nasvítit jednotlivé pracovní zóny.
Lustry a světla nad linkou
Světlo nad sporák obvykle obstará zdroj zabudovaný v digestoři. Pokud ji na chalupě nemáme, vyřeší to zářivky nebo bodová světla instalovaná pod horní skříňky, do jejich dna nebo do lišty nad horní skříňkou. Stejně je osvětlený i zbytek pracovní desky a místo u dřezu.
Výška umístění těchto svítidel se odvozuje od plochy pracovní desky. Pokud je ve stejné rovině, pak je i osvětlení v jedné linii. Často je ale dřez usazen výše nebo naopak varná deska níže, než je rovina desky. Pak je zapotřebí tomu přizpůsobit umístění svítidla nebo zesílit jeho výkon.
Světla nad stůl i na stěnu
Vedle zmíněného centrálního osvětlení a světel nad pracovní deskou se v kuchyni a v jídelně uplatní ještě světla nad jídelním stolem, případně stojací nebo nástěnné lampy. Tyto lampy mohou nasvítit i jídelní stůl, pokud je přisazený ke stěně a není nad ním stropní svítidlo. V tomto případě vybereme lampy na výsuvném nebo otočném rameni, aby v případě potřeb nasvítily větší plochu stolu. To oceníme hlavně v případě, když u stolu i pracujeme.
Výrobci na spotřebitele myslí, a tak v obchodech najdeme sety svítidel a lamp v jednotném designu, z nichž si vybereme ta svítidla, která do místnosti potřebujeme. Co se designu týká, do chalup a chat použijeme nejen svítidla v rustikálním a retrodesignu, ale uplatníme tu světla, která se ve starých designech inspirují, ale jsou vyrobena z nových materiálů, nebo ryze moderní jednoduché modely, které působí nenápadně a do venkovsky laděného interiéru zapadnou a neruší.
Přitom je zapotřebí myslet na to, že veškeré zdroje světla musí být správně nasměrovány, aby místnost nebo pracovní plochu dobře nasvítily a přitom nás neoslňovaly. K tomu se hodí třeba i stahovací lampy, které si jednoduše nastavíme do potřebné výšky.
Ve výběru pomohou normy
Různé aktivity vyžadují rozdílnou intenzitu osvětlení. Ta se udává v luxech (lx) a je stanovena normou ČSN EN 1246-1. Příprava jídla, ruční práce, čtení, psaní a činnost u psacího stolu potřebují 500 lx, drobné ruční práce až 750 lx, čtení na lůžku 150 až 200 lx, obývací pokoj 200 lx, koupelna a WC 100 – 200 lx.
Protože klasické žárovky postupně mizí z trhu, musíme se při nákupu nových světel zaměřit i na správné zdroje. K dispozici jsou úsporné kompaktní zářivky, bodová světla LED i halogenová. Budoucnost je v LED zdrojích.
text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem