Svěrák drží a nepustí!
Titulek vystihuje to, co je na svěráku nejdůležitější: při různých typech prací potřebujete, aby se obráběný předmět ani nehnul. A proto ho sevřete do svěráku, na jehož sílu se můžete spolehnout.
Připomeňme, že řeč je o litinovém hydraulickém dílenském svěráku, geniálně jednoduchém zařízení s jednou pohyblivou, pomocí šroubu posouvanou čelistí. Při patřičně silném utažení dokáže sevřít velmi pevně, na stabilní zafixování má vliv i značná hmotnost svěráku a jeho ukotvení k pracovní desce. V dílně ho tedy využijete nejen při ručním obrábění (řezání, broušení, ohýbání), ale také třeba při lepení předmětů ze dřeva nebo z kůže, přičemž lze silný přítlak čelistí (u svěráků s litinovými těly bývají z odolnější oceli) zmírnit vložením dřevěných destiček.
Hmotnost a velikost
Na trhu existuje celá řada dílenských (zámečnických) svěráků a nejsou mezi nimi zásadní rozdíly. Když už, tak se liší především ve velikosti a hmotnosti. Obecně se dílenské svěráky pro hobby použití řadí spíše mezi menší nástroje tohoto typu, protože se nepočítá s nadměrnou velikostí obrobků ani s nutností extrémní síly sevření. Pro běžné očekávané úkony však svěráky v této kategorii postačí na všechny představitelné domácí práce a po pravdě i ten nejmenší svěrák udělá službu, kterou nelze plnohodnotně nahradit ani šroubovacími, ani pružinovými svorkami, které jsou běžně dostupné a na leccos praktické.
Uchycení a zabezpečení
Svěrák je z litiny a z oceli a je těžký. Jeho případný pád na nohu může způsobit úraz s fatálními následky a nelze to podceňovat, i proto ostatně převažují nabídky v tradiční „varovné“ červené barvě. Leckomu to možná zní jako zbytečně zdůrazňovaná samozřejmost, ale pro bezpečné a účinné používání svěráku je velmi důležité jeho uchycení k pracovní desce dílenského stolu.
Způsob šroubování této užitečné pomůcky je jasný na první pohled. Dva nebo více otvorů v podstavci slouží k vložení šroubů, použít lze v ideálním případě šrouby dostatečně dlouhé k protažení i skrz pracovní desku a dotažení maticemi. V některých případech se určitě dá využít i vrut, ale každopádně musí být uchycení velmi pevné, stabilní, ideálně do zcela zdravého dřeva. Nepodceňujte občasnou kontrolu, protože kdyby se svěrák při trhnutí nebo úderu kladivem uvolnil, nemuselo by to dopadnout dobře.
Některé nástroje (lehčí svěráky) mají možnost uchycení na nějaký typ integrovaného (motýlkového) dotahovacího šroubu, podobně jako třeba kloubové lampy nebo ořezávátka na tužky. Například pro modelařinu nebo lepení to může postačit, ale nelze na takový nástroj spoléhat při práci s větším zatížením nebo tlakem na obrobek. A nezapomeňte, že i menší svěrák má svoji hmotnost, kterou by vaše noha při pádu rovněž pocítila.
Při nedostatku místa nebo ve snaze nezabrat si zřídkakdy používaným nástrojem cenné místo na pracovním stole upevňují někteří kutilové svěrák na kus bytelné fošny a tu pak v případě potřeby zafixují ke stolu. Výhodné to může být i v případě, že chcete svěrák přenášet a používat ho třeba venku na dvoře při broušení nebo čištění materiálu, který by v dílně zbytečně prášil. V takovém případě k uchycení obvykle poslouží šroubovací truhlářské svorky nebo přišroubování do připravených otvorů v desce stolu.
Další druhy svěráků
- Truhlářský svěrák je integrovaný v systému truhlářské hoblice (ponku) a je ze dřeva. S jeho pomocí lze upevnit například celé prkno na plocho a dá se tak opracovat celá strana. Na rozdíl od dílenského svěráku s ocelovými čelistmi nenechá ve dřevě nežádoucí stopy po uchycení.
- Modelářský svěrák nemusí být vzhledem k zamýšlenému použití tak těžký a masivní, takže se dá vyrobit například z hliníku. Tyto svěráky jsou mnohdy postaveny na kulovém kloubu, takže se dají ohýbat a naklánět všemi směry a umožňují flexibilnější práci s lehkými obrobky.
Dobré rady
- Není nutné mít za každou cenu co největší a co nejmasivnější svěrák, protože i menší nástroje tohoto typu udrží při kvalitním přišroubování do stolu opravdu hodně.
- Dostatečně masivní nástroj zvolte v případě, že hodláte často pracovat s kovem, ohýbat menší výrobky rovnou v čelistech a používat svěrák občas i jako malou kovadlinu.
- Pro pevné a trvanlivé přišroubování svěráku do pracovní desky stolu se hodí vratové šrouby s kulatou hlavou s hranolem. Šrouby skvěle drží, kulatý povrch hlav šroubů je bezpečný a nezraníte se o něj.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock