Sušení prádla na zahradě

sušení prádla venku

Za příznivých podmínek nemá sušení prádla venku konkurenci. Foto: Shutterstock

Žádná aviváž s umělou vůní nedodá vypranému prádlu přirozenou svěžest, jakou získá po usušení na čerstvém vzduchu. Jen je třeba dodržet několik zásad, aby se dostavil očekávaný výsledek.

Jako každá činnost má i venkovní sušení prádla svá pro a proti, nicméně vyvarovat se chyb je v tomto případě snadné. Chce to především vhodné umístění prádelních šňůr či sušáků a sledování předpovědi počasí. A také rámcovou informovanost o vlastnostech textilií.

Co mluví pro sušení venku

Za prvé je zcela zdarma. Slunce a vánek jsou garanty toho, že prádlo uschne rychle a nezatuchne, což bývá problém zejména nevětraných koupelen. Letní slunce je ideální pro oživení bílých tkanin, takže se venku určitě vyplatí sušit bílé košile, trička, ručníky, utěrky a povlečení. Prádlo bude svěže vonět a alergici nebudou kýchat, jako když se dostanou do blízkosti chemicky intenzivně ovoněných textilií.

sušení prádla venku

Slunce oživí barvu bílého prádla (foto: Brabantia)

Čím se může sušení venku pokazit

Ostré slunce neprokáže dobrou službu každé látce, dokáže vyšisovat barvy. S deštěm se do prádla dostanou nečistoty z ovzduší. Obdobně je to při silnějším větru, který zvíří prach nebo přinese pyl i ze vzdálenějších luk, polí a lesů. Kromě znečištění prádla můžou oba případy způsobit zdravotní obtíže alergikům, astmatikům a lidem s kožními problémy. Kouř z komína nebo grilování dodá nechtěný uzený odér. Ptactvo po usednutí na šňůru ozdobí nevábnou skvrnou dle zákona schválnosti ten nejoblíbenější nebo nejdražší kousek oblečení. Žlutá barva přitahuje jako magnet létavý hmyz.

Jak docílit kýženého výsledku

Sušáky nebo šňůry proto instalujeme co nejdál od veřejné komunikace, pokud topíme my nebo sousedi pevnými palivy, tak v dostatečné vzdálenosti od domu, stejně jako od ohniště nebo venkovní kuchyně, protože při nízkém tlaku má kouř tendenci klesat k zemi. Ideální je možnost sušení bílého prádla na slunci a barevného ve stínu. Otevřený prostor bývalé stodoly, široký přesah střechy či krytá terasa zajistí, že prádlo bude schnout na vzduchu, ale bude chráněné před dešťovými srážkami i ptačím atakem.

V době kvetení rostlin, na něž má někdo z rodiny prokazatelnou alergii (v orientaci pomůže pylový kalendář), se sušení venku vyhneme. Meteorologická předpověď nás varuje před tím, kdy může prádlo zmoknout, zaprášit se třeba v souvislosti s nyní často avizovaným saharským pískem.

Sušáky, šňůry, kolíčky

Na čistotě prádla se podílí také pomůcky určené k jeho sušení. Sušák by měl být stabilní, aby ho neporazil náhlý poryv větru, držáky na prádelní šňůry by měly být pevně uchycené ve stěně nebo trámu, aby se pod tíhou mokrého prádla nevytrhly. Samotné šňůry by měly být dobře napnuté a pověšené v dostatečné výšce, aby se prádlo „necouralo“ po zemi. Důležitá je omyvatelnost, protože i po pouhém dni může být povrch sušáku zaprášený či jinak znečištěný. To bývá problém u provazových šňůr, které dlouhotrvajícím vlhkem černají, a nečistoty nelze odstranit z jejich členitého povrchu. Proto je vhodnější je natahovat jen na čas sušení. Typ s bužírkou nebo šňůra z umělých vláken se sice zprvu čistí lehce, ale po čase dochází k destrukci plastu vlivem povětrnostních podmínek, kdy se nám pod rukama rozpadne a nalepí na prádlo či zaseká do prstů.

Nejlepším řešením jsou skládací sušáky, ať už mobilní, výsuvné, nebo s konstrukcí obdobnou jako u deštníku a se zatahovacími šňůrami. Navíc sušáky můžeme ještě chránit nepromokavým obalem.

potahy chránící zavřené venkovní sušáky

Potahy chrání zavřené venkovní sušáky před nepřízní počasí a prachem (foto: Brabantia)

Pozornost bychom měli věnovat i nejmenším pomocníkům, tedy kolíčkům. Měly by být dostatečně pevné, aby udržely těžší prádlo, na jemné volíme opatřené měkkými konci, které se do textilu neotisknou. Dřevěné jsou ekologické, ale mají sklon k černání v důsledku vlhkosti a následnému špinění prádla.

Bílá bělejší

Na zešedlé nebo skvrnité lněné či bavlněné utěrky a bílé povlečení můžete vyzkoušet způsob bělení podle starých hospodyněk: Vyprané prádlo rozložte za slunečného nevětrného dne na trávník, na němž nejsou žádné květy, spadané listí a plochy s obnaženou hlínou. Aby nepřeschlo, kropte ho čistou vodou. Nezapomeňte prádlo obrátit a nechat slunce působit i na druhou stranu. Sesbírejte ho ještě mírně vlhké a ideálně hned vyžehlete.

Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock a se svolením firem Brabantia, Bella Rose, Bonami. Leifheit

Sušení prádla na zahradě