Surfinie a petúnie
Jedny z nejoblíbenějších a nejprověřenějších letniček zkrášlí parapety oken, balkony, terasy i hluchá místa v zahradě. K jejich hlavním přednostem patří bohaté nasazování na květ.
Možná vás také napadlo, kde se vzala dvě různá jména pro na pohled stejně vypadající květiny. Věc se má tak, že surfinie jsou původně vegetativně namnožené petúnie s převislým růstem. Méně větvené petúnie se hodí do nádob a truhlíků, a to samostatně i ve společné výsadbě s dalšími letničkami. Intenzivně vonící květy mohou být jednobarevné, dvojbarevné, žíhané, kropenaté či pruhované, jednoduché či plné. Mohou mít také výrazné, nejčastěji žluté středové „oko“. Velkolepost surfinií vynikne v závěsných nádobách, odkud mohou vyrážet do všech stran. Při zavěšování nádob je ovšem třeba brát v úvahu hmotnost zeminy i rostlin.
Aby se jim dařilo
Surfinie a petúnie jsou světlomilné rostliny, nejlépe proto budou prosperovat a samozřejmě i kvést na stanovišti obráceném na jih, jihovýchod, případně jihozápad, ale chráněném před palčivým sluncem, větrem a deštěm. Pod vlivem intenzivních slunečních paprsků totiž rychle vadnou, déšť křehké květy rozmáčí a vítr je poničí stejně jako výhony. Naštěstí mají tyto rostliny schopnost rychlé regenerace.
Sazenice umisťujeme ven až v květnu po „zmrzlých“, kdy se denní teplota vyšplhá nad 20 °C. Přestože obě rostliny v našich podmínkách pěstujeme jako letničky, můžeme se je pokusit uchovat do dalšího roku. Na zimu je přeneseme do světlé chladné místnosti a jen mírně zaléváme. Na jaře je můžeme nařízkovat.
Nároky na půdu a vláhu
Optimální podmínky jim zajistí živná a dobře propustná zemina, což splňují substráty pro balkonové rostliny nebo muškáty. Surfinie i petúnie jsou citlivé na zálivku. Nejjistějším způsobem, jak jim ji dodat ve správném množství, je výsadba do samozavlažovacích nádob. U běžných květináčů a truhlíků zaléváme pravidelně a dostatečně v návaznosti na venkovní teplotu, přímo ke kořenům, nikdy ne na rostlinu. Zemina by měla mezi jednotlivými zálivkami vždy proschnout, ale ne přeschnout. Vlhko zase může odstartovat vznik plísní a chorob, případně uhnití květin. Nejlepší čas pro zálivku je brzy z rána.
Důležité živiny
Protože se živiny v omezeném množství zeminy brzy vyčerpají, je nutné rostliny hnojit. Na nedostatek upozorní samy žloutnutím listů. Používáme organická hnojiva se zvýšeným obsahem draslíku a fosforu, naopak někdy doporučovaná hnojiva s vyšším obsahem dusíku oddalují nasazení na květ a mohou přispět k rozvoji houbovitých chorob. K prověřeným patří Bio hnojivo na muškáty a dobře známý Kristalon. V případě výskytu chlorózy projevující se zesvětlením až žloutnutím listů a zasycháním jejich okrajů je nutné nasadit hnojivo s vyšším obsahem železa a zmírnit zálivku.
Jak si petúnie a surfinie namnožit
Mít parapety a okolí domu plné květin není zrovna levná záležitost, zvláště v případě letniček, které se každý rok pořizují nově. Petúnie i surfinie ale máme možnost namnožit, a to buď řízky, nebo ze semínek odebraných z dospělých rostlin.
Řízek dlouhý okolo 10 cm odlomíme či uřízneme, konec namočíme do stimulátoru tvorby kořenového systému, lehce oklepeme a položíme šikmo do připravené rýhy v substrátu na množení pro balkonovky. Poté ho opatrně přihrneme substrátem a pokropíme vodou. Sadbovací misku nebo květináč umístíme na teplé místo, ale ne na přímé slunce. Substrát udržujeme vlhký. Asi po třech týdnech lze zakořeněné rostlinky přesadit.
S vypěstováním sazenic ze semen musíme začít v lednu, nejpozději v březnu. Semena vyséváme na povrch substrátu a nezasypáváme je, k vyklíčení totiž potřebují světlo. Opatrně zalijeme, můžeme použít rozprašovač. Misku postavíme na světlé místo s teplotou mezi 18 až 22 °C. Substrát uchováváme vlhký, nikoli však mokrý, aby nezačal plesnivět.
Pro záplavu květů
Košatosti a tím i růstu květů docílíme zaštipováním mladých rostlin. Během vegetace ze surfinií i petúnií odstraňujeme odkvetlé květy, čímž podpoříme násadu nových poupat. Po dešti rozmoklé slepené květy odstraníme, aby se nestaly živnou půdou pro plísně.
Souznění i kontrasty
Květy obsypané petúnie a surfinie na sebe vztáhnou veškerou pozornost, proto by nádoby, v nichž budou vysazené, neměly být zbytečně zdobné. Romantický styl podtrhne košík v bílé barvě, přílišné načančání zkrotí umístění do starých smaltovaných mís a hrnců, plechových škopků apod.
Text: Zuzana Ottová
Foto: Shutterstock