U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.

Sůl nad zlato

Kategorie: Inspirace | Autor: HM

K tomu, aby byly uspokojeny naše mlsné jazýčky, nestačí mít jen dobré suroviny, ale je zapotřebí výslednou krmi také nápaditě dochutit. O tom se přesvědčil už onen bláhový král z pohádky Sůl nad zlato. K čemu mu byly ty nejvybranější lahůdky z královské kuchyně, když byly všechny chuti mdlé a nevýrazné, zkrátka na jedno brdo.

Sůl prostě ničím nenahradíš. A totéž platí o všemožném tuzemském i cizokrajném koření, které teprve dodá jídlu tu správnou chuť a aroma. Ne neprávem se o různých radovánkách a rozkoších, bez nichž by se sice člověk obešel, ale které také neodmyslitelně patří k životu, říká, že jsou jeho kořením…

O koření by se toho jistě dalo napsat mnoho. Asi jenom vypočítat jeho nejběžněji známé druhy (o všemožných specialitách a směsích ani nemluvě) by zabralo spoustu stránek. Každý má také svá nejoblíbenější koření a kořeníčka, na která nedá dopustit a bez nichž si neuvaří ani bramboračku, neboť co člověk, to svérázná chuť. Všichni se však asi shodneme na tom, že k tomu nejzákladnějšímu, co by nemělo chybět na žádném stole, patří sůl, pepř a hořčice.

Aby to na stole hezky vypadalo, aby byly slánky, pepřenky a misky na hořčici vždycky po ruce a aby se navíc nerozutíkávaly, nekácely a nevysypávaly, vymýšlel člověk odedávna všelijaké více či méně nápadité držáčky a nádobky. Že se ani v této oblasti fantazii meze nikdy nekladly a že i tyto úplně obyčejné produkty mohly lidi inspirovat k neobyčejným výtvorům, toho důkazem je i několik kořenek z jedné soukromé francouzské sbírky. Jsou posbírány po nejrůznějších půdách a sklepích, kde by dávno upadly v zapomnění, kdyby je odtud člověk, vážící si odkazu minulosti, nevynesl na denní světlo, nevyčistil, neoprášil a nepotěšil jimi oko nejen své, ale i mnoha svých známých a přátel. A při pohledu na ty půvabné tvary jistě uznáte, že by to byla věčná škoda…

FOTO ARCHIV

Častým tvarem, propůjčovaným kořenkám, byly nejrůznější druhy ryb. Tento model z bílého zlaceného porcelánu je jistě důstojným nositelem portrétu takového velikána, jakým byl Napoleon Bonaparte

Žlutá fajánsová ryba, jejíž součástí – kromě krajinného motivu – je i plastická miniatura cikády

Jeden z nejvzácnějších exponátů – porcelánová kořenka ve tvaru Zeppelinu – pochází z Německa

Jiným často používaným tvarem jsou lodě a lodičky. Tato gondola je původu francouzského a zobrazuje římskou arénu města Nimes

Další “rybí” kořenka, tentokrát z porcelánu glazovaného

Sůl nad zlato