Suché zdění – bez malty a lepidla

Suché zdění je velmi zajímavou stavební technologií hned z několika důvodů. Materiál v podobě speciálních tvarovek výrazně sníží náklady na stavbu a pracuje se s ním snadno.

Stavba se podobá skládačce, jde rychle a jednoduše

Technologie suchého zdění využívá ke stavbě přesné vibrolisované betonové tvárnice. Ty jsou opatřeny systémem zámků, které umožňují pevné a spolehlivé spojení jednotlivých prvků na sucho bez použití dalšího spojovacího materiálu. Suché zdění tedy nevyžaduje maltu, lepidlo ani beton, přestože se tvarovky na první pohled podobají tvárnicím pro zdění technologií ztraceného bednění.

Kromě základních modulů dodávají výrobci obvykle i půlky

Rychlost, jednoduchost, snížení nákladů, možnost stavět v kteroukoli roční dobu bez omezení povětrnostními podmínkami a bez nutné stavební mechanizace, to vše patří k výhodám suchého zdění. Technologie by neměla uniknout pozornosti stavebníků, kteří se chystají k rekonstrukci či dostavbě chalupy, ale vhodná je také pro stavbu hospodářských budov, garáží, zahradních či opěrných zdí i plotových pilířů.

Až na třetinu ceny

Možnost výrazného snížení nákladů a urychlení stavebních prací je v případě suchého zdění velmi podstatným faktorem. Výrobce tvárnic pro suché zdění Staleform Pavel Kmoníček například na webu levnetvarnice.cz uvádí, že dva pracovníci dokážou postavit zhruba tři a půl metru čtverečního zdiva za hodinu. Při propočtení veškerých nákladů včetně platby za práci se tak podle něj lze dostat na třetinu ceny standardního zdiva. Díky jednoduchosti systému je však možné stavět svépomocí a náklady ještě snížit.

Rovné, vlnité, barevné

Princip suchého stavění nevyžaduje spojovací materiály (maltu, lepidlo), odpadá tedy i spárování. Tvarovky však obvykle nevytvářejí jednolitou plochu, spáry jsou nahrazeny zkosenými hranami po celém obvodu pohledové plochy každé tvarovky. Při stavbě se obvykle pracuje se základním modulem tvárnice o velikosti 30 x 30 centimetrů (různí výrobci však dodávají celou škálu rozměrů a tvarů).

Pro výstavbu zídek a plotů existují barvené tvarovky

Zdi z tvárnic pro suchou stavbu se staví na standardní základ, izolovaný proti zemí vlhkosti. Stěny je nutné doplnit tepelnou izolací a chránit proti působení povětrnostních vlivů omítkou nebo obkladem. Parametry tvárnic jednotlivých výrobců i doporučené způsoby povrchové úpravy a izolace jsou však různé, vyplatí se proto prostudovat více nabídek.

Na trhu jsou tvarovky s různými profily a povrchy, například rovné či ve tvaru vlny, které se hodí pro zahradní architekturu, ploty, zídky či jako zajímavý estetický prvek, který může být součástí samotného domu.

Struktury povrchů některých tvarovek mohou zajímavě dekorovat exteriér

Povrch tvarovek může být štípaný, škrábaný nebo hladký. Tvarovky existují v širokém spektru barev a kromě toho i v několika barevných kombinacích. Základní barevné provedení je obvykle v odstínu přírodního betonu, vybrat si však můžete i odstín červený, hnědý, bílý, černý, žlutý nebo skořicový.

Při zdění vzniká naprosto rovná zeď, která nevyžaduje dodatečné vyrovnání omítkou. Vnitřní zeď proto stačí natáhnout stavebním lepidlem se sklotextilní síťkou a následně povrch zaštukovat.

www.levnetvarnice.cz, www.pressal.cz, www.lkproduct.cz, www.merkuria.cl.cz, www.kb-blok.cz

TEXT: RICHARD GURYČA
FOTO: ARCHIV FIREM

Suché zdění – bez malty a lepidla

Suché zdění – bez malty a lepidla