Stylové osvětlení koupelny
Osvětlení má zásadní vliv na celkovou atmosféru místnosti. U koupelen, kde často schází denní světlo, to platí dvojnásob. Kvůli zvýšené vlhkosti zde však kromě estetiky musíme dbát i o bezpečnost.
Ať už je koupelna sebemenší, měla by mít nejméně dva zdroje osvětlení. Centrální osvětlení by mělo poskytovat rovnoměrné rozptýlené světlo, které by však zároveň nemělo být příliš intenzivní, aby nerušilo při relaxaci. Může jej tvořit buď jeden zdroj, nebo soustava bodových svítidel. V koupelně je poměrně obvyklým řešením jejich zapuštění do sádrokartonového podhledu, čímž se světlo dostane do každého koutu. Své kouzlo mají i přisazená svítidla mnoha tvarů a barev. Ta je možné vybrat přesně podle požadovaného stylu.
Osvětlení zrcadla
Dále by pak v koupelně nemělo chybět osvětlení zrcadla. O to se může postarat menší lampička nebo lišta s více světly. Vhodné je vybírat zdroje s nižší intenzitou, aby při pohledu do zrcadla neoslňovaly. Oblíbené je také řešení, kdy je světelný pásek přímo integrovaný v koupelnovém zrcadle nebo skříňce nad umyvadlem. Z praktického hlediska je to dobrá volba, pokud si ale přejete koupelnu zařídit ve výraznějším stylu s nádechem historie či venkova, připravíte se tak o jednu z možností, kde můžete projevit svou invenci.
Teplý odstín světla
Pocit tepla a útulnosti je v koupelně ještě důležitější než v jiných místnostech. A s jejich navozením může právě vhodně zvolené osvětlení hodně pomoci. I když třeba jinde v bytě dáváte přednost žárovkám v barvě denního světla, které podporují koncentraci a výkon, v koupelnách je příjemnější volit zdroje s teplotou do 3 300 K. Čím teplejší světlo, tím větší pocit pohody a klidu.
Zóna pro odpočinek
Chcete-li pojmout koupelnu jako vyloženě relaxační zónu, pak byste měli volit stmívatelná světla, kde lze nastavit intenzitu osvětlení i jeho teplotu. Instalovat je pak možné i sadu s barevnými světly, která se využívají při chromoterapii (terapii barvami). Ta je jednou z forem alternativní medicíny a má prý pozitivní účinky na lidský organismus a psychiku.
Bezpečnost především
Nároky na vyšší odolnost vůči vodě jsou u koupelnových světel nutné z bezpečnostních důvodů. Normou ČSN 33 2000-7-701 ed. 2 jsou podle vzdálenosti od umyvadla, sprchy či vany v koupelně definovány zóny a doporučené krytí použitých svítidel. Stupeň krytí se označuje zkratkou IP (Ingress Protection) a dvoumístným číselným označením. Světlo do koupelny musí mít krytí alespoň IP 44, které jej chrání před vodou stříkající ze všech směrů. O použití vhodných světel a jejich vzdálenostech od zařizovacích prvků se však raději informujte u elektrikáře.
Dobrá rada
Pokud rekonstruujete koupelnu v retro nebo industriálním stylu, poměrně širokou nabídku zajímavých svítidel s krytím IP 44 můžete najít také v oddělení venkovních svítidel.
Text: Veronika Cerhová
Foto: se svolením firem FAVI, Decoland, Conrad, Rendl Light Studio, Pikomal, Severské světlo, IKEA, svetla24.cz