Stříšky nad vchodové dveře
Vchodová stříška je praktická zejména za nevlídného počasí. Chrání před deštěm či sněhem, když odložíme na zem tašky, abychom našli klíče, a zajistí sucho před vstupem do domu.
Výhody zastřešených vstupních dveří oceníte zejména za extrémního počasí, a proto často najdete třeba u horských stavení i honosnějších budov ve vyšších polohách dobře kryté, nebo dokonce uzavřené zádveří. Ale také velkorysá žudra u některých zemědělských staveb plnila podobný účel, přičemž nechránila jen před nepohodou, ale vytvářela příjemný, zčásti otevřený prostor k posezení či uložení zeleniny či ovoce, než přijde ze zahrady na stůl.
Jednoduchá stříška nade dveřmi takový komfort sice neposkytne, ale ochranu v podobě jakéhosi deštníku nabídnout umí a rovněž může zajímavě doplnit exteriér domu. Nejjednodušší je stříšku nad dveře koupit a přimontovat na fasádu, výběr je obrovský.
Stříška podle tvaru
Stříšky mohou být obloukové, sedlové i ploché. Jejich design je rozmanitý, takže výběr v souladu s vnější podobou domu není omezen jen několika základními vzhledy těchto doplňků. Rovnou si však řekněme, že nejde o konstrukci nijak složitou a vyrobit zastřešení vchodu například k chatě je snadné pro každého, kdo má alespoň základní zkušenost s prací se dřevem. Mezi hotovými produkty jsou k dostání i modulární stříšky, jejichž šířku si sami můžete zvolit podle potřeby.
Mezi příslušenství řady typů zastřešení vchodu patří postranní bočnice zabraňující zafoukání deště či sněhu do vchodu. Trendem jsou stříšky s integrovaným LED osvětlením, což usnadní hledání klíčů, ale i uvítání příchozího hosta za tmy.
Zajímejte se o nabídku stříšek se zabudovaným LED osvětlením, které je úsporné a velmi praktické
Stříška podle materiálu
Pokud jde o konstrukci, převládá hliník a nerezová ocel, což zaručuje odolnost vůči korozi a vlivům počasí. Při nákupu se můžete zajímat i o to, zda byly pro úpravu povrchu použity ekologické a zdravotně nezávadné barvy a laky.
Stěžejní je materiál krycího zastřešení, který konstrukce nese. U hotových produktů „na klíč“ je to nejčastěji polykarbonát nebo akrylové sklo, přičemž polykarbonátové tabule představují osvědčený a vyzkoušený standard, zatímco akrylové sklo lze vnímat spíše jako luxusní materiál, který se oproti polykarbonátu vyznačuje nižší hmotností a větší odolností vůči nárazům.
Stříška z polykarbonátu
Polykarbonát je pevný, lehký, nárazuvzdorný materiál, který odolává UV záření, a proto se hodí do exteriéru. Netříští se při rozbití, takže je bezpečnější alternativou skla. K zastřešení vchodových stříšek a jejich bočních stěn se nejčastěji používá plný nebo komůrkový (dutinkový) polykarbonát.
Podle čeho stříšku nad vchodové dveře vybírat
Vchodová stříška musí zastřešit celý vstup, takže před nákupem dobře měřte a stále mějte na paměti, že někdy je snazší takové zastřešení nechat vyrobit na míru, případně udělat svépomocí. A lze využít i možností nastavitelných rozměrů uvedených stříšek flexibilních.
Nosnost stříšky je rovněž důležitá, zvlášť v oblasti, kde lze očekávat mohutnější sněhovou nadílku a dlouhou zimu, kdy se sníh drží na střechách a neodtává. Údaje o nosnosti by měly být k dispozici při nákupu.
Doplňky a příslušenství k vchodovým stříškám
Kromě bočních stěn sloužících jako větrná ochrana je na seznamu základního příslušenství i zmíněné osvětlení. Dalším z volitelných doplňků mohou být designově odpovídající okapové žlaby, spojovací prvky pro instalaci dvou a více stříšek vedle sebe, ale i montážní příslušenství v podobě šroubů a chemických kotev, které pak nemusíte kupovat zvlášť.
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock