Stříháme větve

Rubrika: Zahrada

Při stříhání větví u keřů a stromů využijeme podle síly větví a jejich dosažitelnosti různé typy nůžek.

Teleskopické nůžky na větve 650 BT s tlačítky ovládaným výsuvem ramen (Gardena)

Jedny nůžky obvykle nestačí. Na silnější větve potřebujeme nůžky pákové nebo převodové, do koruny dosáhneme střihacím kopím nebo lankovým houseníkem, tvrdší a silnější větve odstřihneme na několik tahů ráčnovými nůžkami. Na pomoc se hlásí i akumulátorové nůžky a malé řetězové pily.

Zahradní nůžky

Slabší živé větve a výhonky do 18 mm až tam, kam dosáhne naše ruka, stříháme univerzálními nůžkami, jejichž obvykle ergonomicky zaoblené rukojeti svíráme v dlani jednou rukou. Čepele jsou buď dvousečné nebo kovadlinkové. První jsou vhodné na měkčí živé dřevo či výhonky. Nejrozšířenější typy v ceně od 200 do 600 Kč se nabízejí se srpovitým tvarem čelistí s tzv. klouzavým střihem. Výše umístěný otočný čep (šroub) prodlužuje délku ostří a snižuje potřebnou sílu ke stříhání.

Ráčnové nůžky SmartCut (Gardena)

Naproti tomu tzv. kovadlinkové nůžky větev podpírají plochou čelistí (kovadlinkou) a stříhají jen jednou čepelí. Ty jsou vhodnější ke stříhání tvrdých nebo odumřelých větví. Pro stříhání růží a píchajících keřů jsou ideální třípolohové pákové nůžky Fiskars s prodlouženými držadly, s nimiž dosáhnete i v trní do hloubky 30 cm. Při sevření oběma rukama si poradí i s tvrdými větvemi.

Ráčnové nůžky

Kdo si nechce omačkat prsty a dlaň a stříhat i tvrdší větve až do průměru 22 mm, musí si pořídit o něco dražší ráčnové nůžky. Jejich mechanizmus svírá čelisti silnějším převodem postupnými dvěma až třemi tahy rukojetí. Tenkou větev ale přestřihnou jediným pohybem.

Stříhání stisknutím tlačítka

Loňskou novinkou jsou akumulátorové nůžky Ciso od Bosche ve tvaru pistole, které při stisknutí spouště přestřihnou zelené větve do průměru 14 mm, tvrdší suché větve do 9 mm. Na jedno nabití zvládnou 500 řezů. Stejně jako krátce poté na trh uvedené kovadlinkové akumulátorové nůžky od WOLF-Garten pamatují na ochranu prstů před nožem při neúmyslném zapnutí.

Dvouruční nůžky

Pro stříhání větví v tloušťce od 20 do 50 mm slouží dvouruční pákové nůžky, umožňující stříhat v jednom nebo i více krocích, s délkou ramen od 50 do 90 cm. Obvykle mají čepele s teflonovým povlakem, tlumič dorazů a pákový nebo ozubený převodový mechanizmus v roli posilovače. Oproti síle rukou na pákových rukojetích zvyšují střižnou sílu čelistí dvaapůl až třiapůlnásobně. Fiskars u nůžek s ozubeným převodem PowerGear snižuje sílu rukou jak na začátku střihu, kdy jsou rukojeti široce rozevřené, tak i při dokončení střihu, když jsou ruce téměř sevřené. Síla střihu odvisí od délek rukojetí, které se pohybují od 39 cm přes 46, 55 až do 69 cm. Vybrat si lze pákové nůžky s kovadlinkou nebo dvoustřižné, případně i s tzv. hákovou hlavou, zabraňující vyklouznutí větví.

Pákové převodové nůžky, 704 Kč (Gardena)

Ještě razantněji snižují sílu ke stříhání nůžky ráčnového typu s převodem PowerStep od Fiskars v jednočepelovém provedení. Umožňují stříhat postupně několikerým sevřením rukojetí.

Gardena nabízí sérii dvoustřižných i kovadlinkových nůžek na větve s hliníkovými rukojeťmi a měkčenými držadly v provedení Classic a Comfort s délkou 46, 50 a 70 cm pro stříhání větví od průměru 30 do 40 mm. Nejvýkonnější typ 780 BL používá k posílení střižné síly ozubeného převodu. Čepele díky nepřilnavému povlaku snižují potřebnou střižnou sílu, jsou chráněny před korozí a snadno se čistí. Dvojité tlumiče dorazu na hliníkových ramenech oválového profilu chrání zápěstní klouby rukou před úrazem.

Teleskopické nůžky

Králem mezi zahradním nářadím na stříhání a úpravu stromů jsou teleskopické nůžky, umožňující podle potřeby měnit délku rukojetí v rozsahu od 65 do 90 cm jejich povytažením nebo zastrčením po stisknutí plastových tlačítek. Háková dvojstřižná hlava s precizním výbrusem a povlakem proti ulpívání nečistot umožňuje i fyzicky slabším osobám stříhat větve do průměru 5 cm.

Péče o stromy bez žebříku

Kdo nehodlá riskovat pád ze žebříku při prostříhávání větví v korunách stromů, musí se pro nůžky na pevných nebo teleskopických trubkových násadách.

S pevnými se dostanete ve stoje na zemi do výšky 3,5 m, s prodloužením teleskopické násady až do 5 m. Existují v několika provedeních. Jako tzv. střihací kopí díky lehké střihací hlavě a táhlu uvnitř násady umožňují stříhat větve do průměru 30 – 35 mm. Hlavu lze před použitím nastavit tak, aby stříhala v nejvhodnějším úhlu podle směru větví. Nožové čelisti se uvádějí do řezu buď stažením plastové objímky uprostřed hliníkové násady, nebo zatažením za koncovou kuličku, pokud stříháme až v koruně.

Nůžky Multi-star (Wolf-Garten)

U tzv. houseníku jsou čelisti ovládány lankovým kladkostrojem, který zesiluje střihací sílu proti síle ruky, která za lanko táhne, až desetinásobně. Hlava houseníku je vybavena hákem, umožňujícím přitahování a další manipulaci s větvemi v koruně před vlastním střihem.

Aby poměrně drahý houseník během roku zbytečně nelenošil, nabízí ho WOLFGarten jako stavebnici Multi-star, která na 6 teleskopickou násadu umožňuje kromě nůžek se čtyřnásobným kladkostrojem nasadit také česák ovoce, hák na větve, rámovou nebo obloukovou pilku.

Nástup akumulátorů

Až dvojnásobný růst kapacity tzv. lithiumiontových akumulátorů umožnil nástup lehce ovladatelných řetězových pil, usnadňujících řezání i silnějších větví. Black & Decker jim dal tvar kleštin, které po sevření větev přeříznou pilovým řetězem. Gardena přichází s modelem, připomínajícím zmenšenou řetězovou pilu, s 18 V Li-Ion akumulátorem. Hmotnost kolem 3 kg a slušná výdrž rychle nabitého akumulátoru získají jistě mnoho příznivců.

TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM

Stříháme větve