Speciál Podkroví: Střešní okna

Střešní okna jsou mnohdy jedinou šancí, jak při rekonstrukci střechy staré chalupy dodat podkrovním prostorám s miniaturními okny více přirozeného světla.

Instalace střešních oken zlepší světelnou pohodu v půdních prostorách. Najdeme i důvody k výměně starých střešních oken, například nedostatečné tepelně-technické parametry nebo poškození dřevěných rámů kondenzátem, špatné otvírání či nekomfortní obsluha. Moderní střešní okna jsou řešena tak, aby byl minimální únik tepla a tím i náklady na topení. Jejich výhodou je rovněž lepší větrání a udržování příjemného klimatu v místnosti.

_______________________________________________________________________

Další články speciálu Podkroví:

Jak na půdní vestavby

Tajemství krovu

Podkrovní vestavba

Jak zateplit podkroví

Čím zateplit podkroví

________________________________________________________________________

Pokud renovujeme bydlení a chceme nahradit nevyhovující stará střešní okna za modernější typy, je důležité si uvědomit, že při výměně oken nejde jen o nahrazení původního okna novým, ale jedná se rovněž o jeho správné osazení v konstrukci.
Kromě nabídky hotových oken na trhu můžeme také koupit tzv. renovační okna výrobců zhotovená přesně na míru místo původního okna. Výměna probíhá zvenčí, bez zásahu do ostění a s minimálním narušením interiéru, ale nedojde k opravě případných chyb osazení okna v konstrukci.

Do chalup se hodí hlavně dřevěná okna, ale také výrobci oken plastových mohou nabídnout rámy v barvách dřeva, odpovídající stylu budovy. Mnoho firem dodává dřevěná i plastová okna ve stejném vzhledu. Při pohledu na dálku v materiálech rozdíl nepoznáme. Obzvláště v případě imitace dřevěných oken. Proto je dobré se při výběru střešních oken zaměřit spíše na typy profilů a poté na technické parametry.

Dřevěná okna

Dřevěná okna, to je léty prověřená klasika, která se hodí pro novostavbu i rekonstrukci. Moderní dřevěná okna jsou vyráběna z vícevrstvých lepených hranolů, díky kterým mají výborné tepelně izolační vlastnosti a dobrou tvarovou stabilitu. Jestliže potřebujeme spolehlivé řešení velkých prosklených ploch nebo máme atypické tvary stavebních otvorů, jsou dřevěná okna odpovídajícím řešením.

Jak o ně pečovat? Kvalitu dřevěných oken ovlivňuje také jejich povrchová úprava. Výrobci doporučují dvakrát do roka rámy přetřít lazurou nebo balzámem a máme po starosti. Pokud potřebujeme opravu nebo renovaci, obrátíme se na servis firmy, která nám okna dodala.

Plastová okna

Jak již bylo zmíněno, vzhledově se plastová okna blíží dřevěným, jsou vhodná i díky široké variabilitě vzorů a barev – je snadné přizpůsobit je individuálním požadavkům. S křehnutím materiálu a jeho vzhledovými změnami si renomovaní výrobci od počátku výroby v devadesátých letech také větší měrou poradili a garantují stálobarevnost profilů minimálně 10 let, a to jak u bílých, tak barevných oken. Výrobky označené jako ekologické (například logem Greenline) jsou navíc 100% recyklovatelné, protože jsou vyráběné z bezolovnatých plastů.

Co se týče údržby, plastová okna se nemusejí natírat ochrannými prostředky, stačí je pouze jednou za půl roku umýt od prachu běžnými úklidovými prostředky. Nikdy na ně ale nepoužíváme chemikálie nebo čisticí prostředky s obsahem abrazivních přísad (písky), organická rozpouštědla, ředidla, louh nebo kyseliny všech druhů. Tím by se mohla plastová okna poškodit nebo změnit barvu. A tyto změny jsou nevratné a nemůžeme na ně uplatňovat záruku na stálobarevnost. Někteří výrobci deklarují, že plastová okna bez podstatných změn svých vlastností vydrží padesát i více let.

Typy střešních oken

Střešní okna dělíme podle otvírání na několik typů. Ke standardům patří kyvné otvírání, což je oblíbená konstrukce oken se závěsy umístěnými v polovině výšky okna. Moderní střešní okna (například Fakro) již kombinují dvě oddělené funkce otevírání – výklopnou a kyvnou – ty zajišťují stabilitu a zvyšují bezpečnost při užívání. Třeba výklopná funkce v rozsahu 0–35° dovoluje snadný přístup k oknu, zvětšuje užitnou plochu místnosti a poskytuje neomezený výhled do okolí. Kyvná funkce s úhlem otočení do 180° zase slouží k mytí vnějšího skla a stažení markýzy. Okna mohou mít horní nebo spodní ovládání. Okna s horním ovládáním se doporučují v případě, že okno potřebujeme umístit níže, třeba v místnostech s nízkým stropem.

Kyvná okna mohou mít také zvýšenou osu otáčení. To umožňuje i vysokým lidem, aby se pohodlně dostali ke spodní hraně otevřeného okna. Křídlo je při otáčení v úhlu 0–45° přidržováno podpůrným mechanismem, který dovoluje ponechat otevřené okno v jakékoliv poloze v rozsahu deklarovaných úhlů.

Balkonové okno, také nazývané galerie nebo dvojokno (tento typ okna přinesl na trh VELUX), otevřenými křídly vytváří balkon. Horní křídlo se otevírá výklopně vzhůru, dolní otevřením vpřed umožní ničím nerušený přístup do vnitřku balkonu.

Zvolit můžeme i kombinace oken a systémy pro fasádní sestavy. Ty jsou určeny k montáži do svislých stěn (nadezdívek) v podkroví jako doplňující prvek prodlužující střešní okna. Použitím těchto oken zvýšíme jak množství denního světla pronikajícího do místnosti, tak si zlepšíme výhled do okolí.

Fasádní okna mohou být spojována se střešními okny libovolné konstrukce. Samostatná okna pro sestavy se montují pod standardní střešní okna libovolné konstrukce a stanou se jakýmsi prodloužením okna směrem dolů. Lze je ovšem namontovat také nad okno. Toto spojení pak umožní kvalitnější prosvětlení místnosti a zvětší rovněž zorné pole.
Na trhu objevíme i takzvaná doplňková okna, která mají tvar lunety nebo trojúhelníku. Obvykle nejsou otvíratelná a montují se v sestavě nad střešními okny libovolné konstrukce.

Ideálním doplňkem střešních oken, obzvláště těch hůře přístupných, je dálkové ovládání (například Systém RotoTronic). Střešní okna s integrovaným pohonem a ovládáním splňují i ty nejnáročnější požadavky na kvalitu moderního bydlení. Řešení, které stačí pouze zapojit do zásuvky, obsahuje všechny potřebné komponenty k automatickému otevírání a zavírání okna. Na trhu existuje i dálkové ovládání na solární pohon (VELUX). Kromě šetrnosti k přírodě je jeho velkou výhodou, že nevyžaduje přívod kabelů k oknu.

Střešní prosklení

Střešní prosklení a ateliérová okna (například Solara) do místnosti interiéru přivádějí spoustu světla, čerstvého vzduchu a navodí pocit velkého prostoru. Svou pevnou konstrukcí, zasklením a zastíněním i standardně zabudovaným obvodovým zateplením zajišťují tepelnou pohodu v zimě i v létě. Vyrábějí se i v zalomeném provedení nebo speciálně pro historické budovy.

www.fakro.cz, www.velux.cz, www.solara.cz, www.roto-frank.cz

text: Helena Štětinová
foto: Archiv firem

Střešní okna

Uložit

Speciál Podkroví: Střešní okna