Střešní okna

Aby se dalo v podkroví bydlet, je nutné izolovat střechu a do prostor pod ní přivést dostatek světla a čerstvého vzduchu. Například střešními okny.

Sdružená střešní okna jsou u velkých podkrovních prostor lepším řešením než dlouhá řada oken vedle sebe

Kolik střešních oken do obytného podkroví instalovat? Obecně platí, že plocha střešního prosklení by se měla rovnat minimálně deseti procentům plochy místnosti. Musíme však vzít v úvahu zejména skutečnou velikost místnosti a sklon střechy. Čím je místnost větší, tím náročnější je zajistit dobré osvětlení. Rozmístění více menších oken sice umožní rovnoměrné pokrytí plochy, je to ovšem finančně a technicky náročnější a také výsledek nevypadá pěkně. Zvláště ve větších prostorách je vhodné uvažovat o sdružení oken těsně vedle sebe do jednoho bloku.

Střešní okno může být menší než svislé okno v obvodové konstrukci a přesto může být v místnosti pod ním stejně světla. Důležité je respektovat poměr mezi sklonem střechy a velikostí plochy střešního okna. Za běžný je považován sklon v rozmezí 35° až 45°. Čím je střecha příkřejší, tím by měla být střešní okna větší. A naopak, čím menší je sklon střechy, tím méně musíme okna „protahovat“, abychom zajistili dostatek světla po celý den.

Jaké vybrat?

Střešní okna se vyrábějí ze dřeva i z plastu, mají různou konstrukci a lze je různě otevírat. Nabídka je tedy široká.

Obsluhu střešního okna pomocí dálkového ovladače zvládne i dítě

Dřevěná střešní okna se vyrábějí z lepených hranolů, tzv. euro profilů, které zaručují dobrou stabilitu konstrukce okna (rám z euro profilů se nekroutí). Většinou se používá borovice či méně kvalitnější měkčí smrk. Povrch bývá ošetřen akrylovými nebo polyuretanakrylovými laky. Pro použití do prostor s vyšší vlhkostí (koupelny, kuchyně) se profily opatřují speciálními vodě odolnými nátěry, nebo se dřevěné jádro potahuje plastem. Někteří výrobci dřevo hloubkově penetrují, aby zvýšili jeho odolnost proti povětrnostním vlivům, houbám a plísním. Jednoznačnou předností dřevěných oken je příjemný vzhled přírodního materiálu.

Výhodou plastových střešních oken je snadná údržba a odolnost proti plísním a houbám. Doporučují se hlavně do koupelen, kuchyní, zimních zahrad apod.

Podle způsobu vyklápění se střešní okna dělí na kyvná, výklopně kyvná, výsuvně kyvná, lomená fasádní a střešní balkony.

Křídlo kyvného okna se v rámu otáčí na středovém čepu, takže je lze přetočit pro umytí vnějším sklem směrem do místnosti.

Výklopně kyvná okna zaručují pohodlný výhled z otevřeného okna (pokud jsou instalována nízko nad podlahou). Okenní křídlo lze při mytí přetočit.

Okna výsuvně kyvnámají v horní třetině rámu otočný čep pro otevření křídla, takže se okno dá přetočit, což oceníme především při jeho mytí.

Okna lomená fasádní jsou kombinací klasického střešního okna s oknem zabudovaným ve stěně. Hodí se hlavně do městských podkrovních bytů, kde zajišťují výhled do okolního prostředí i pro sedící osoby.

Dálkové ovládání předokenní rolety

Střešní balkony jsou speciální střešní okna, která se po vyklopení směrem do střechy promění v malý balkon. Umožňují dokonalý výhled z podkroví a rovněž dobré prosvětlení velké plochy.

Jak je otevřít?

Při nákupu je třeba dát pozor na umístění kličky na otevření okna. Nejpraktičtější je střešní okno s kličkou ve spodní části rámu. Okno pak lze ve standardní výšce středového závěsu 180 cm nad podlahou pohodlně otevírat. Někteří výrobci ji však umisťují do horní části rámu, což nevadí u těch oken, která jsou osazena nízko nad podlahou. Pokud je ale středový závěs okna ve výšce nad 180 cm, může se stát, že je uživatel bez ovládací tyče nebo židle nebude schopen otevřít. U okna montovaného ve větší výšce je vhodné uvažovat o elektrickém ovládání vypínačem nebo dálkovým ovladačem.

Montáž do střechy

Okna se do střešní konstrukce montují dvěma způsoby: na latě nebo na krokve. Jednodušší je montáž na střešní latě. Výška osazení okna nad podlahou se volí podle způsobu umístění otevírací kličky a způsobu otevírání okenního křídla. Kyvná okna se nejčastěji montují ve výšce středového závěsu kolem 180 cm nad podlahou. Okna výklopně-kyvná nebo výsuvně kyvná lze umístit i níže tak, aby jejich obsluha byla co nejpohodlnější.

Ke každému střešnímu oknu patří vodotěsné lemování, které je rozdílné podle druhu střešní krytiny. Pro profilované střešní krytiny je lemování ve spodní části opatřeno speciálním pásem z plechu, který se po montáži vytvaruje podle krytiny a přilepí speciálním tmelem (dodávají jej výrobci oken).

Elektricky ovládaná předokenní roleta na solární pohon

Při montáži je důležité dodržet správný postup izolace. Okno je nutné napojit na hydroizolační fólii pod krytinou a současně na parotěsnou fólii pod sádrokartonem v místnosti. K dokonalé izolaci se používá speciální těsnicí límec, který je možné dokoupit jako montážní doplněk k některým střešním oknům. Také je nutné dokonale tepelně zaizolovat špaletu okna, aby nedocházelo k jejímu promrzání. Pokud je okno ve střeše nedokonale zaizolováno, bude se rosit vnitřní strana skla, což je velice nepříjemné a navíc přispívá k ničení dřevěných okenních prvků.

Součástí dodržení zásad správné montáže je umístění radiátoru topení pod každým střešním oknem. Teplý vzduch stoupající z radiátoru osušuje trvale vnitřní plochu skla a napomáhá k zamezení kondenzace vodních par na skle.

Kvalita zasklení

Tepelně izolační vlastnosti oken zajišťuje především kvalitní zasklení termoizolačními dvojskly nebo trojskly, kdy jednotlivá skla jsou od sebe oddělena termoizolačními rámečky a meziskelní prostor je plněn netečnými plyny. Existují i speciální termoizolační okna s ještě lepšími vlastnostmi, než nabízí standard. A také speciální zvukově izolační skla, která zabraňují přenášení hluku z vnějšího prostředí do interiéru, což oceníte například tehdy, máte-li chalupu blízko rušné silnice.

Vlastnosti skel se dají příznivě upravit ještě kalením – při rozbití se roztříští na bezpečnější malé kousky, či se celý povrch skla dá potáhnout bezpečností fólií, která zabrání zlodějům proniknout tudy do domu. Kromě čirých skel se dají zvolit i kouřová, vitrážová, zrcadlová apod. Rovněž se vyrábějí okna s prosklením se samočisticími schopnostmi. Neznamená to však, že okno nebude nutné nikdy čistit, ale že se znatelně sníží potřeba údržby díky samočisticí vrstvě na vnější straně vnějšího skla rozkladem nečistot slunečním zářením a zamezením vytváření dešťových kapek.

Dodejme, že typ prosklení má největší vliv na výslednou cenu střešního okna. Přesto se vyplatí kupovat výrobek s nadstandardními tepelně-izolačními vlastnostmi i kvalitou provedení a připlatit si za opravdu dobrá skla.

Praktické doplňky

Při výběru oken neopomeňte také věnovat náležitou pozornost doplňkům, které dokážou život pod okny razantně ulehčit. V prvé řadě k nim patří již zmiňované ovládací tyče k otevírání oken. Komfortnějším způsobem je systém elektrického otevírání, nejlépe s funkcí automatického zavření okna při dešti. Okna směrovaná na slunečné strany je vhodné vybavit roletami či žaluziemi, případně venkovními markýzami.

Kde se dělají chyby

Největším problémem je střešní okno, které „teče“. Nemusí to znamenat jen viditelné kapání vody, ale také pronikání vlhkosti do střešního pláště, kterého si po léta nemusíme vůbec všimnout. Voda ze špatně provedeného oplechování či odizolování může stékat prakticky kamkoliv a kdekoliv se objevit. V horším případě se může nahromadit a postupně likvidovat izolace i dřevěnou střešní konstrukci. Proto doporučujeme obrátit se s montáží střešních oken na odborníky ze specializované a prověřené firmy.

Dřevěné střešní okno s textilní roletou, která při úplném zatažení zachytí většinu slunečních paprsků

Co hlídat? Základem je důkladné připevnění rámu okna ke konstrukci krovu a jeho napojení ze všech stran na difuzní fólii zajišťující těsnost střešního pláště. Důležitá je i správná instalace odvodňovacích a ochranných prvků v návaznosti na různé typy krytin a způsob jejich pokládky. Řada výrobců má pro tyto účely vypracovaný přesný návod.

Nejméně oblíbené pro výrobní imontážní firmy je usazení střešního okna do oplechované střechy, protože zde musí za svou práci ručit všichni zúčastnění, jak klempíři, kteří dělají výřez do střechy a oplechování po usazení okna, tak montážní firma s oknem. Problémy vznikají, když plech začne vlivem teplot „pracovat“ a návazné prvky pak nedrží. Řada výrobců proto s dodávkou svých systémů pro plechové střechy ani nepočítá. Výjimkou je firma Solara, která má systém, založený na velkém hliníkovém límci a jeho speciálním ukotvení k plechové střešní krytině. Několikaletá praxe potvrdila, že těmito okny do střechy nezatéká.

TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, JAN PEŠTA A VELUX

Střešní okna

Střešní okna