Stolek ze šicího stroje
Krása a pevnost litinové podnože stolku od šlapacího šicího stroje inspiruje k využití. Po výměně desky je tu originální stůl!
Šlapací šicí stroj býval běžným vybavením domácnosti, než ho vytlačil přenosný elektrický stroj a nakonec i široká nabídka textilu v obchodech.
Na smetiště ještě nepatří
Při likvidaci šicího stolku vás možná napadne: Proč hezky tvarovanou podnož vyhazovat? Po malých změnách – odstranění šicího stroje a výměně stolové desky – máme nový, opět funkční kus nábytku, který může dělat parádu jak uvnitř domu, tak venku na zahradě. Nepočítejte ovšem s častým přemísťováním, odolnost a stabilita stolku z litiny je vykoupena značnou hmotností.
Jakou desku zvolit
Litinovou podnož (většinou ponecháme i kolo a šlapací část) nejčastěji doplňujeme deskou obdélníkovou, ale může být i čtvercová či kulatá. Z materiálů se můžeme rozhodnout pro dřevo i sklo, kov, umělý nebo přírodní kámen či desku s keramickou mozaikou. Pokud je litinová podnož zachovalá, jen ji očistíme. Odřenou opatříme novým nátěrem na kov.
Stolek kávový i toaletní
A kam malý stolek postavit? Hodit se bude například jako další pracovní či odkládací plocha v kuchyni, jako místo na dekorace nebo jako květinový stolek kdekoliv v domě. Nejčastěji jej ale využijeme jako kávový stolek – ať už v obývacím pokoji, na verandě, v zimní zahradě, nebo i v zahradě. Uplatnění je ovšem daleko širší, záleží, jak upravíme stolní desku. Vzniknout může například psací, šachový, televizní či toaletní stolek nebo třeba podstavec pro umyvadlo v koupelně.
U stolku s litinovou podnoží se snoubí estetika s funkčností
NAŠE RADA
Plánujeme-li umístit stolek venku, volíme na jeho desku trvanlivé materiály. Podnož ošetříme nátěrem proti korozi. Sluníčko, déšť ani mráz pak stolu neublíží.
Připravila: Martina Lžičařová
Foto: Jaroslav Hejzlar, Zdeněk Roller, Pavel Veselý, Shutterstock a archiv