Stodola s letním posezením
Při přestavbě zděděné chalupy se Lenka snažila zachovat jejího původního ducha. Přestože ji zmodernizovala, záměr se povedl. Namísto původní stodoly, kde se skladovaly sláma, dřevo a uhlí, se objevil útulný prostor s venkovní kuchyní.
Když se bourala stodola, která v minulosti sloužila hospodářství, zůstaly stát jen cihlové pilíře. Stavělo se znovu s tím, že proporce se všemi rozměry byly zachovány. Vznikla stodola, která se tváří, jako by tu byla odjakživa. Pozorný čtenář si však všimne, že střecha je nová – je v ní střešní okno a krytinou je asfaltový šindel – a také, že všechna prkna, která tvoří vnější plášť stodoly, jsou laťována, protože Lenka chtěla stodolu sladit s chalupou. Působí to zdobně, ale laťkami se překrývalo pouze bednění na chalupách, stěny stodol byly hladké. Tady stodola slouží jinak. Je v ní kryté posezení a letní kuchyně.
Cizokrajný kámen
Zajímavým materiálem je kámen, venku je použit na chodníčky a zídky, uvnitř se jím obkládaly některé zdi, komín s krbem a pecí na pizzu, stavěla se z něj kuchyňská linka a je jím vydlážděna i celá podlaha.
„Objednala jsem celý kamion balkánské ruly z Bulharska, protože se mi líbily vzorky a zjistila jsem, že vyjde levněji než místní kámen. Velkými formáty se dláždila podlaha a chodníčky, malé se braly na obklady,“ sděluje Lenka a dodává: „Všechno dělala parta zedníků a truhlářů ze stavební firmy Vladimíra Říhy. Když stavěli komín, nazývali ho žirafou,“ směje se. „Určitě doporučuji dát do komína ventilátor. My ho máme a zamezili jsme tak problémům s odtahem kouře.“
Krb s grilem, pec i udírna
Jakmile se sjede víc členů rodiny, přijde na řadu krb. „Na otáčecí jehlu se vejde celé selátko,“ dělá laskominy Lenka. Nad krbem je udírna a vedle je ještě pec na chleba nebo pizzu. „Koupili jsme už hotovou stavebnici ze šamotu, stačilo ji jen zazdít.“ Pec má samostatné ohniště, které je po jedné hodině spalování dřeva dost vyhřáté na pečení jmenovaných pochoutek.
Aby Lenka nemusela pro všechno běhat do domu, má po ruce vybavenou kuchyňskou linku s varnými plotýnkami na plyn, se dřezem, ledničkou, a dokonce i s pípou na čepování piva. Skříňky jsou vyzděny z balkánské ruly a uzavírají je dřevěná dvířka vyráběná na míru. Pracovní plocha je z kamene. „Přála jsem si, aby byla trvanlivá a přírodní,“ vysvětluje majitelka.
Kryté posezení
Jsme na severu Čech, kde je často chladno a fouká vítr, a tak se ani nedivíme, že si majitelé nechali postavit letní kuchyni ve stodole. Dá se tu sedět jak u něčeho k zakousnutí, tak jen při povídání. Horní patro na galerii využívají děti a lze tu i přespat. Lenka říká, že je ráda, že se rozhodli pro posezení uvnitř. Takhle je od jara do podzimu stodola stále obsazená.
www.rozstani.webs.com, www.lenka-design.com/
Maličkosti jsou důležité
V interiéru převládají přírodní materiály, ale i ty ostatní se tváří věrohodně a barevně se vše doplňuje. Medový odstín lazury, kterou bylo natřeno dřevo, ladí s barvou kamene. Podobný teplý odstín mají i ostatní detaily – zásuvky a vypínače jsou dřevěné, z mosazi byly vyrobeny nábytkové úchytky, baterie na vodu a kovové části luceren. Černá barva se opakuje například na desce kuchyňské linky, kování skříněk, věšácích, sedacím nábytku, zábradlí, dvířkách od udírny, ale má ji i odpadkový koš.
Kvalitní osvětlení
Otec majitelky byl elektrikář, proto pro něj bylo jednoduché vyrobit centrální světlo z kola od vozu. Doplňkovými světly jsou lucerny z Rabaluxu. Ve stodole je dobré svítit i ve dne, přestože sem proudí světlo otevřenými vraty, střešním oknem a okénky ve štítové straně.
Text a foto: Martina Lžičařová