Speciál Schody: stavebnicové zábradlí
Chcete si postavit zábradlí, nečekat dlouho na řemeslníka a ušetřit peníze za jeho práci? Pak využijte možnosti pořídit si stavebnicové zábradlí, které dokážete postavit snadno a rychle sami.
Co vlastně stavebnicové zábradlí je? Jednoduše řečeno – představte si je asi jako stavebnici, ze které můžete postavit zábradlí ušité na míru svému schodišti. Kromě kulatých ocelových sloupků máte na výběr z mnoha komponent, které lze kombinovat.
Výsledkem je originální zábradlí, které si šikovný kutil snadno namontuje během jednoho či dvou dnů. Je z nerezu, ale madla jsou dřevěná, a tak se stejně dobře hodí jak do moderního interiéru ke schodišti s dlažbou, tak třeba ke dřevěným schodům v chatě.
______________________________________________________________________
Další články Speciálu Schody:
Stahovací schody
Zábradlí schodiště
Pod schody
Víc než jen schodiště
Stavebnicové zábradlí
Převlečené schody
Dřevěné schodiště
Proměny schodiště
Zábradlí bezpečné i stylové
Keramická dlažba na schody v interiéru
________________________________________________________________________
Co budete potřebovat
Pro bezproblémovou montáž si vystačíte se základním nářadím, jakým je šroubovák, plochý klíč, imbusový šestihran a kladivo. Kromě tohoto běžného kutilského náčiní budete potřebovat ještě vodováhu, příklepovou vrtačku a ruční pilku. Vzhledem k tomu, že jde o práci s nerezovým materiálem, doporučuje výrobce stavebnice použít zmíněné nářadí. Nejde o žádné speciální záležitosti, ale běžně dostupné nářadí určené k práci s nerezem, které nepoškodí povrch zábradlí (tzn. například neutahovat matky na šroubech místo plochým klíčem kleštěmi apod.).
Než začnete stavět
Pro začátek je nutné důkladně změřit schody, na které budete dávat nové zábradlí. Je třeba znát výšku a šířku každého schodu, šířku vlastního schodiště a balustrády.
Pokud máte schody opravdu atypické a nejste si zcela jisti jak na to, neváhejte se obrátit na některého z odborných poradců výrobce nebo se informujte u svého prodejce, kde si budete jednotlivé komponenty zábradlí objednávat.
Po změření schodiště stanovte potřebný počet sloupků podle délky vašeho zábradlí (standardní vzdálenost sloupků je 1 m). Rozhodněte se pro typ ukotvení sloupku (do boku nebo na horní plochu schodu).
Horní madlo si můžete vybrat nerezové nebo dřevěné a typů výplní máte na výběr ještě více (nerezové duté a plné pruty, splétaná lanka či skleněné výplně vyrobené z bezpečnostního skla smožností dekorů na skle). Jednotlivé komponenty můžete dle libosti různě kombinovat, takže fantazii se meze opravdu nekladou. Ke každému lanku, tyči a madlu je ještě nutné zakoupit koncovky, které jsou namontovány vždy na začátku a na konci zábradlí.
Sestavení stavebnice
Než se pustíte do práce, připravte si všechny díly zábradlí a přesvědčte se, že opravdu nic nechybí. Bylo by nepříjemné uprostřed práce zjistit, že některou z komponent postrádáte. Vyplatí se poskládat si zábradlí tzv. nanečisto.
Po pečlivém změření a zakreslení se můžete pustit do vrtání otvorů pro boční úchyt sloupku. Do vyvrtaných otvorů aplikujte chemickou maltu a ukotvěte do ní závitové tyče, které musí ze zdi vyčnívat alespoň 20 mm. Přišroubujte boční kotvu sloupku a následně usaďte i nerezový sloupek.
Abyste správně ukotvili madla na krčky sloupku, naměřte si je na konkrétních sloupcích a místa pro vrtání si dobře vyznačte. Pečlivě vyměřte místo pro ukotvení koncovky madla a přišroubujte ji do zdi. Pomocí vodováhy zkontrolujte rovinnost a případně upravte výšku usazení krčku sloupku.
Jednotlivá madla spojte 3D spojkou a ohněte ji podle sklonu zábradlí. Madlo pak můžete bez obav přišroubovat na krčky sloupků. Na nerezové sloupky nasaďte výplně (v našem případě ocelové pruty). Postup pro upevnění skleněné výplně se liší vmontáži držáků skla, ocelová lanka mají nejen vlastní držáky, ale i napínáky. Pruty spojte vámi zvoleným druhem spojek, zkontrolujte rovinnost a pomocí vodováhy pečlivě srovnejte i konce prutů. Na závěr připevněte koncovky výplně a madla anaerobním lepidlem.
TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: J.A.P.