Stavební míchače
Kvalita omítek, barevných nátěrů, izolačních stěrek, tmelů a lepidel závisí na dodržení předepsaného postupu promíchání. Provizorní vrtulka upnutá do vrtačky už k tomu většinou nestačí.
Tradiční míchání malých šarží v nádobách pomaluběžnou ruční vrtačkou s univerzální metlou za 50 korun přestalo vyhovovat nejen profesionálům, ale i náročnějším kutilům. Malé vrtulové metly upínané do dvourychlostních vrtaček nezvládnou promíchání hustější (viskóznější) směsi. Navíc ani s přídavným držadlem neudržíme větší krouticí moment než 50 Nm (newtonmetrů). Ani kvalitnější značky vrtaček nevydrží trvalé přetěžování a nasazení v agresivním a prašném prostředí.
Výrobci elektrického nářadí (Bosch, DeWalt, Festool, Flex, Makita, Metabo, Protool, Skil aj.) proto zařadily do svých výrobních programů speciální míchače. Ty sice vrtačku vzhledem připomínají, ale jejich robustnost, příkon, nízké otáčky, vyšší krouticí moment a tvar držadel jsou optimálně přizpůsobeny míchacím metlám, specializovaným přímo na konkrétní druhy zpracovávaných směsí.
Šarže a viskozita
Míchače jsou dimenzovány s ohledem na nejrozšířenější dávkování zpracovávaných směsí v souladu s jejich složením a viskozitou. U lepidel, barev a laků jde o výrobní šarže od 5 do 20 kg, u maltovin a omítek 20 až 30 kg, u vyrovnávacích směsí a betonu o 30 až 60 kg.
Druhu materiálu a zpracovávaných šarží pak odpovídá konstrukce a rozměr spirálových nebo vrtulových metel, které se nejčastěji upínají našroubováním na závitové osazení M 14 na konci vřeten a proti uvolnění se zajišťují dotažením pojistné matice. Velikost metly se obvykle udává podle průměru spodního spojovacího věnce lopatkování, který současně chrání nádoby před poškozením, a pohybuje se od 70 do 180 mm.
Vrtačkové míchače
Pracují s metlami o průměru 70 – 120 mm. Bývají jednorychlostní, s chodem pouze vpřed, výjimečně s plynulou regulací otáček nejvýše do 600 ot./min. Příkon motoru se pohybuje od 700 do 1000 W. Univerzálně použitelné míchače jsou dvourychlostní, nebo s elektronickou regulací otáček vřetene obvykle v rozsahu od 250 do 700 ot./min.
Některé vystačí jen s typickou vrtačkovou obloukovou rukojetí a s přestavitelnou pomocnou rukojetí do dvou či tří různých poloh. Výhodnější jsou však typy s natáčivou vícepolohovou zadní rukojetí, umožňující seřízení zvolené pracovní polohy vůči míchací nádobě. Jejich hmotnost se pohybuje kolem 3 kg.
Míchače s příkonem vyšším než 1000 W mají robustní převodovku s jedním, dvěma, výjimečně i třemi převodovými stupni. Pracují většinou s metlami o průměru 120 až 160 mm, výjimečně až 200 mm. Dvourychlostní převodovky dovolují dosáhnout velkého krouticího momentu (60 až 120 Nm), jaký vyžaduje míchání velkých šarží směsí s vysokou viskozitou. Krouticí moment lze udržet díky dvojitým a hodně prodlouženým pomocným rukojetím, případně s využitím hrudní opěrky. Nejrychleji pracují dvouvřetenové míchače. Jejich příkon ovšem vzrostl až přes 1500 W a hmotnost kolem 8 kg už vyžaduje upnutí míchače do stojanu.
Míchací metly
Na trhu se nabízí víc než stovka druhů a značek maltových a omítkových směsí, výplňových a zalévacích hmot, disperzí, lepidel a tmelů. Každý materiál vyžaduje k míchání a hnětení jinou konstrukci míchací metly. Míchací ramena jsou obvykle stočena do šroubovice, jejíž směr stáčení rozhoduje při běžném pravotočivém pohonu míchadlem o tom, zda míchaný materiál tlačí od hladiny v nádobě směrem ke dnu, nebo naopak ode dna směrem nahoru. Totéž platí o metlách s vrtulovými lopatkami, jejichž sklon prohání materiál nahoru nebo dolů.
Obloukové metly se směrem stáčení šroubovice doleva tlačí míchaný materiál dolů, a jsou proto vhodné pro řídké materiály, zejména disperzní a nástěnné barvy, klihy, laky a vyplňovací hmoty.
Obráceně působící spirálové metly jsou doporučovány k míchání konzistentních hmot – spárovacích směsí, vyrovnávacích a podlahových směsí, tmelů a tužších lepidel. U řidší šarže při vyšších otáčkách hrozí vystřikování materiálu z nádoby, protože je vyháněn vzhůru.
Pro materiály, které se nemají při míchání příliš provzdušnit (lepidla a pryskyřičné nátěry) se doporučují tzv. klecové metly s rameny z kulatého drátu, které nevtahují do směsi vzduch tak, jako ploché lopatky.
Vůbec nejdokonalejšího promíchávání se dosahuje použitím míchadel s párem metel, které podle provedení buď směs šlehají, nebo současně proti sobě v nádobě prohánějí materiál od povrchu dolů a od dna nahoru. Proti míchačům s jednou metlou dosáhnou stejného výsledku za poloviční dobu. Šarže je hnětena účinněji a homogenněji, což v případě lepidel urychluje působení reakčních složek.
Nejnovější míchače
Nejnovější míchače Protool využívají tzv. dynamického tlaku rotujících kuželů. Metly ProJet-Uni vyráběné ve třech průměrech (140, 160, 180 mm) šetrně a bez vtahování vzduchu vyhovují prakticky všem druhům organických i minerálních míchaných směsí. Jsou vhodné pro stěrkové a vyrovnávací hmoty, nejrůznější omítky (vápenocementové, sádrové, z umělých pryskyřic, s vlákny nebo s barevným štěrkem), dále i pro lepidla, tmely a nátěrové hmoty.
Pro laky, lazury, fasádní barvy a efektní nátěry byly vyvinuty metly ProJet Color s trojicí krátkých kuželů, využívající i laminárního proudění (proudění s vnitřním třením).
Výběr typu a průměru míchače a optimálního počtu otáček pro třináct nejobvyklejších materiálů a směsí různé viskozity a homogenity usnadňují papírové „hodiny“, které na pomoc stavbařům, obkladačům, natěračům i kutilům připravil Protool.
Od počátku května jsou také k dostání dva nové modely míchadel 1611 a 1612 řady Skil Masters, určené hlavně profesionálům. Nářadí houževnaté konstrukce s vysoce tvrzenými převody v celokovové převodové skříni má výkon 1200 Wattů. Otáčky je možné přesně regulovat pomocí spouště a přepínačem volby regulace otáček. Nepřetržitý chod umožňuje pojistka.
Model 1612 jde svou volbou ze dvou mechanických převodových stupňů v přesné regulaci otáček a výkonu o stupeň dále než model 1611. Tyto převodové stupně nabízejí jednak vysoký točivý moment pro hutné materiály, jakými je zednická malta a tmel, nebo vysoké otáčky pro kapalné materiály, jako jsou nátěry a lepidla.
TEXT: JAN TŮMA
FOTO: ARCHIV FIREM