U tohoto článku nebylo technicky možné zajistit fotografie a obrázky.
STATEK, KTERÝ POVSTAL Z RUIN
Kategorie: Návštěva | Autor: IVA TVRZOVÁ
Zní to skoro jako pohádka: český výtvarník, žijící léta ve světě, se se svou londýnskou manželkou vrátil do Čech, tady koupili ruinu dlouho prázdného statku a proměnili jej v příjemné bydlení s udržovanou zahradou.
Bez peněz a řady šikovných rukou -řemeslníků, sousedů a vlastních -by to samozřejmě nešlo. Ale důležité byly i znalosti z oboru novopečeného majitele. Pan Michal totiž už měl s rekonstrukcí domu zkušenosti z Anglie a Austrálie.
„Proč jsme si vybrali zrovna kraj severně od Prahy? Naši známí si nedaleko pořídili a zrekonstruovali dům. A když jsme taky začali o něčem uvažovat, zeptali se, proč si nekoupíme něco v okolí? Tak jsme objevili tohle. Líbilo se nám místo, velký pozemek a nádherná stodola,“ vypráví pan Michal. „Dostali jsme kontakt na majitele, který statek získal zpět v restituci.“
Stoletý statek
Rozsáhlý statek je asi z roku 1905. Na pozemku 3800 metrů čtverečních stál patrový zděný obytný dům, za ním dva veliké chlévy, naproti patrová hospodářská budova, kůlny, vzadu na pozemku dvě stodoly. Prohlížíme si fotografie, které dokumentují proměny statku od dvacátých let do dneška. Ještě v padesátých letech se tu žilo a hospodařilo, statek byl udržovaný, dokonce s dlážděným dvorem. Pak ale přišla kolektivizace, majitelé museli odejít a tady vznikl státní statek. Až do 90. let probíhala jeho postupná devastace.
Když vidíme fotografie, v jakém stavu statek byl, když jej pan Michal se ženou poprvé viděli, obdivujeme tu odvahu i „bláznovství“, že se rozhodli jej koupit. Dům a stodola byly celkem zachovalé, ale chlévy měly propadlé střechy, stropy, částečně zborcené zdivo, druhá stodola už byla zbořená – a vše zarostlé jako džungle. Statek v roce 2000 koupili, ale do jeho rekonstrukce se pustili až o tři roky později.
Začalo se se zahradou
„Nejdříve jsme museli celý pozemek vyčistit od křovin – jen keřů černého bezu tu bylo snad padesát! Pak se dělaly zemní práce, při tom jsme přemístili spoustu zeminy,“ dozvídáme se o postupu úprav od sympatického majitele. Například úroveň zahrady za domem byla o jeden metr vyšší, odstraněná zemina se přemístila na druhou stranu pozemku, kde vytvořila svah.
Ze staveb byl v nejlepším stavu obytný dům, má i původní krov. Nové se ale dělaly podlahy, elektřina, voda, ústřední topení, střecha a část oken. V přízemí vznikla z původní kuchyně a světnice prostorná obytná kuchyně. Z ní se vchází do přístavku, kde je předsíňka se vstupem na zahradu, koupelna, malá kuchyňka a ložnice -ideální pro návštěvy. V přízemí je ještě technická místnost s vodárnou a s kotlem na pevná paliva a plyn. V patře jsou dvě ložnice a kuchyňka, v patře přístavku se nachází koupelna.
Stometrový obývák
Jako další přišel na řadu veliký chlév, přiléhající k domu. (Druhý chlév se ještě před začátkem úprav částečně zřítil a nedal se už zachránit.) Z něj vznikl velkolepý obývací pokoj o rozměrech 10 x 11 metrů, otevřený řadou oken a dveří do tří stran – do zadní zahrady, k bazénu a do dvora. Přes svou rozlehlost a poměrně nízký klenutý strop působí útulně. Díky stěnám a dlažbě v bílé barvě a mnoha oknům je velmi vzdušný. Zařízen je pohodlně a jednoduše, směsí různého nábytku. Návštěvy si mohou vybrat hned z několika pohovek – jednu starou, v koloniálním stylu, si majitelé přivezli až z Austrálie. O zálibách domácích svědčí několik knihoven, hudební nástroje, květiny, památky z cest. Zajímavým akcentem jsou dvě starší knihovny, které majitel dostal a dal jim nový červený nátěr. Takhle oživil starší nábytek i jinde v domě. Některé knihovny a skříňky vyrobil dokonce sám. V Anglii totiž mimo jiné zařizoval interiéry vlastnoručně vyráběným historizujícím nábytkem.
Žádný strach, že se tak velký prostor v zimě nevytopí. Kromě radiátorů tu jsou i krbová kamna na dřevo. Pan Michal koupil jen krbovou vložku, plášť kamen vyrobil podle vlastního návrhu sám. „V zimě při mínus pěti stupních to vytopíme na osmnáct stupňů jen kamny,“ pochvaluje si. „Zatím teplo utíká i stropem nahoru, prostor v patře není dosud zateplen.“ V budoucnu by tu měl být možná ateliér. Objekt má nový krov a střechu, proti původní výšce je trochu snížený.
Boj s vlhkostí
Největším problémem při rekonstrukci domu i bývalého chléva bylo mokré zdivo. Pan Michal věděl, že nemůže použít běžně uplatňované metody odvlhčení. Naštěstí už zkušenosti s podobnými stavbami měl z dřívějška. „V interiéru jsou všechny stěny a stropy obloženy sádrokartonem,“ prozrazuje své řešení. „Na stěnách jsou připevněny rámy z dřevěných lišt a na nich pak sádrokarton. Mezi ním a stěnou je volný prostor, stěna tak může dýchat a vysychat. Při montáži se musí postupovat precizně, aby se sádrokarton nikde nedotkl zdí. V kuchyni jsme zas nechali na stěnách původní keramické obkládačky a sádrokarton lepili přímo na ně. Působí totiž jako izolace. Místo obkládaček se dají nalepit na zeď i staré střešní tašky.
Dokonce i klenby v obývacím pokoji jsou obloženy sádrokartonem. Je to speciální druh, který se dá ohýbat a jehož hrany se vloží do lišt,“ dozvídáme se neobvyklý postup likvidace vlhkosti.
Už je téměř hotovo
Úpravy obytných prostor trvaly necelé dva roky. Po tu dobu bydleli manželé Michal a Sue nedaleko u známých.
Dnes je opraven i hospodářský objekt, který slouží v přízemí na ukládání různých věcí, a patro by mohlo být v létě k dispozici návštěvám. Ale i tady je nejdříve potřeba vyřešit vlhkost zdiva.
Neobyčejná zahrada
Zahrada je láskou paní Sue. Ale nenajdete tu klasické květinové záhonky. Různé zelené i kvetoucí rostliny šplhají především po svahu v zadní části zahrady, u bazénu kvete záhon levandule. A na dvoře a kolem jezírka v zahradě jsme obdivovali „minizahrádky“, vytvořené z různě velkých a vybarvených oblázků i kamenů a jen několika málo rostlin a stromků.
Stodola na konec
Ta okouzlila pana Michala hned od počátku. Stodola stojí na konci zahrady v kopečku, je průjezdná na cestu za zahradou, má neuvěřitelnou výšku asi 14 metrů a původní, nádherně řešený, zachovalý krov. Při naší návštěvě se tu pracovalo – řezalo dříví. Ale pan Michal už má v hlavě plány na její obnovu. Oba vchody (vrata) budou prosklené, i rozlehlý přístavek u stodoly dostane prosklení. A pak se uvidí, jak se tenhle rozlehlý prostor bude využívat. Třeba na výstavy, setkání přátel…
O autorovi| TEXT: IVA TVRZOVÁ
Popisy k obrázkům
Obytný dům a zrekonstruovaný chlév v pohledu ze dvora, vpravo vzadu je vidět stodola. Dům loni dostal prosklenou verandu a zateplení
Kamenná minizahrádka hned u vstupu na dvůr
Velká obytná kuchyně je zařízena prakticky a moderně
I v kuchyni se dá příjemně odpočívat
Zátiší před oknem
Pokoj v bývalém chlévě je vzdušný a příjemně rozlehlý. Zajímavě je řešeno osvětlení
Sue a Michal nad starými fotografiemi statku
Vstup z domu do obýváku
Hudební kout pokoje, kam ke klávesám ráda usedá paní Sue
Hospodářská budova je pojata trochu romanticky, s vnějším schodištěm obrostlým zelení
Kamenná minizahrádka u jezírka se dvěma japonskými vrbami
Na svahu právě kvete růžový hvozdík
Dům se zrekonstruovaným chlévem při pohledu od jezírka
Vzadu v zahradě na svahu, který vznikl z navezené hlíny, pěstuje Sue oblíbené rostliny. V pozadí je vidět část monumentální stodoly
Krov stodoly, vysoké téměř 14 metrů, je téměř uměleckým dílem
Bydlení zpříjemňuje velký bazén za domem
Autor fotografií: FOTO: PAVEL VESELÝ