Starý nábytek ze dřeva nevyhazovat!

Našli jste ve stodole či na půdě zaprášený kus nábytku? Než ho vyhodíte, zamyslete se nad jeho novým využitím. Protože jestli je z masivního dřeva, byla by škoda se ho zbavit. Je tolik možností, jak ho vrátit do života.

Dřevěný nábytek se vyplatí zachovat. Dřevo časem zešedne a nejvíce namáhaná místa dostanou tu správnou patinu . foto Shutterstock

Nábytek nejprve zbavíme špíny, nejlépe jen vlhkým hadříkem. Na hodně špinavý můžeme vzít mýdlo. S vodou vůbec patrně, aby dřevo nenabobtnalo a nezdeformovalo se, neztratilo svůj tvar. Mohla by se také poškodit vrchní ochranná vrstva nátěru. Čistý nábytek pak prohlédneme a doplníme mu chybějící části, opravíme nožičky, svěšená dvířka nebo drhnoucí šuplíky. Někdy je nutné nábytek rozebrat. Můžeme se obrátit na truhláře, který nám s chybějícími nebo rozviklanými díly pomůže. Drobné nerovnosti povrchu, praskliny a trhliny zatmelíme, přebrousíme, zbavíme prachu a pak dřevo opatříme nátěrem. Ten může být bezbarvý nebo krycí.

ikea.cz, westwingnow.cz

Rovné části dvířek zkusíme pomalovat a začneme jednoduchým motivem . Foto Martin Mašín


Náš tip
Nemusíme vždy natírat, ale nábytek jde polepit tapetou nebo také silnějším textilem. A dozdobený novými barevnými úchytkami může vypadat vesele.

Sražení hran a nátěr na bílo pomůžou i velmi starému kusu. foto Ikea


Dřevěný nábytek stojí za opravu


Drobné vyřezávané prvky jsou dokladem letitosti skříně . Foto Petr Živný

Pokud nejsou viditelné velké opravy, tak můžeme ponechat nábytek v přírodní barevnosti. Foto Westwingnow

Tapeta, textilní nebo papírová, a vzhled opotřebovaného dřeva navodí vintage styl. foto Westwingnow

Nátěry mohou být bezbarvé, ty budou slušet dřevu bez vady, nebo více či méně krycí. Na ně lze ještě použít krakelovací lak a vyvolat dojem starého nábytku s trhlinkami. foto Shutterstock

 

Připravila: Martina Lžičařová
Foto: Martin Mašín, Petr Živný, Shutterstock a se souhlasem firem Ikea a Westwingnow

Starý nábytek ze dřeva nevyhazovat!