Starejte se o venkovní nábytek

Rubrika: Zahrada

Ponechat zahradní nábytek zcela bez péče a jen si užívat není rozumné. I ty nejméně choulostivé materiály potřebují alespoň minimální a správnou údržbu.

Sestava Mojanda z teakového dřeva. Lavička stojí 13 990 Kč, stůl 27 990 Kč (Kettler)

Obecně platí, že nejméně náročné na údržbu jsou plasty, ale minimální péče postačí také zahradnímu nábytku z hliníku, který je v posledních letech celosvětovým trendem (nejen kvůli snadné péči, ale také proto, že je lehký a vyrábí se v rozmanitých variantách). Na druhém konci škály náročnosti údržby stojí dřevěný nábytek, respektive nábytek vyrobený z exotického teaku. V případě, že se rozhodnete zachovat jeho příjemné medové zbarvení, je pravidelná údržba speciálními olejovými přípravky nevyhnutelná.

Stříbrný nebo medový

Právě teakový nábytek mění s časem svůj vzhled, což byste měli mít na paměti při jeho koupi. Bez speciální péče získá přirozenou stříbrnošedou patinu, která po další době přechází v nepravidelné temně šedé zbarvení. I tento vzhled je velice atraktivní a žádaný, například v Anglii. Je výsledkem nenáročné, pouze základní péče.

Možnost, jak zvýšit odolnost surového dřeva, je použití lazury (IKEA)

„Při každoroční posezónní údržbě si vystačíte s teplou vodou, jemným mýdlem a jemným kartáčem,“ vysvětluje Martin Homolka ze společnosti Kettler. V naší zemi zatím dávají majitelé přednost teakovému dřevu bez patiny, které má typické medové zbarvení. „Zabránit patině je možné použitím pečujících prostředků. Teakový olej se rychle vsákne do dřeva, chrání před UV zářením a povětrnostními vlivy, oživuje charakteristickou hnědou barvu dřeva a chrání dřevo před vysušením – zabraňuje tak procesu stárnutí,“ dodává odborník.

Existují ovšem i speciální prostředky na čištění teakového dřeva (které můžete sice provádět kartáčkem a mýdlovou vodou, ale se speciálními přípravky oživíte jeho barvu účinněji a snáz) i na jeho ochranu, zachovávající nejen typické zbarvení několikrát déle než teakový olej, ale prodlužující také životnost nábytku. Dřevo je s ním třeba ošetřit ještě předtím, než získá patinu, návrat k hnědavé barvě je totiž mnohem náročnější než předcházet stříbrnému zbarvení.

Kovový nábytek Lene Bjerre Design si zachovává svůj původní vzhled po dlouhou dobu (À LA MAISON)

Ještě k čištění: pokud používáte k odstranění skvrn na dřevě brusnou houbičku, vždy s ní pracujte ve směru viditelných vláken. V případě, že chcete použít teakový olej, používejte pouze pravý teakový olej. Mějte ale na mysli, že částečně zadržuje špínu, tedy časem ztmavne. Proto byste měli zbývající starý olej lehce zbrousit brusnou houbičkou a teprve pak aplikovat novou vrstvu oleje.

Dřeva s certifikáty

Pokud jde o dřevěný nábytek vůbec, kromě rozšířeného teaku se nábytek vyrábí z rovněž exotického meranti (i to se ošetřuje teakovým olejem), eukalyptu, dále z akácie, buku, smrku, borovice, modřínu, olše… Takový nábytek může být ošetřen různě a může vyžadovat různou péči, záleží na výrobci i konkrétním výrobku, ale je nutné poznamenat, že záleží také na kvalitě dřeva a jeho zpracování. Na vhodnou péči se vždy informujte před koupí nábytku.

Lehátko Claudia z umělého ratanu s pevnou hliníkovou konstrukcí, 3069 Kč (Mountfield)

Obvykle se používají impregnace, mořidla, speciální čisticí prostředky, oleje, barvy a laky na dřevo, které mohou být vodoodpudivé či obsahovat přísady prodlužující životnost nátěru nebo chránící dřevo před účinky UV záření. Základní a výrobcem požadovanou údržbu byste u dřeva (ale i ostatních materiálů) měli dělat ideálně na začátku a na konci sezóny.

Málo náročné materiály

Nechcete-li se trápit s přílišnou péčí, pak zvolte některý z materiálů málo náročných na údržbu. „Nejméně práce s údržbou vyžaduje nábytek plastový, ovšem pokud je vyroben z kvalitního materiálu, ale rozdíl oproti rovněž kvalitním hliníkovým výrobkům už není téměř žádný,“ podotýká Martin Homolka. „Hliníkový nábytek, stejně jako jiný kovový, stačí jen omýt vodou a nechat volně oschnout. Případné mastné skvrny, prach nebo otisky prstů odstraní čisticí prostředek pro hliníkový a kovový nábytek, který navíc nábytku dodá luxusní lesk.

Soupravu sedacího nábytku Torrent z oceli je možné venku nechat celoročně. Cena křesla 2990 Kč (Kettler)

Náročnější údržbu nevyžaduje ani plastový nábytek a nábytek vyplétaný syntetickými výplety. I u nich si vystačíte s teplou vodou, houbičkou a neagresivním čisticím přípravkem, například jarem. Čisticí prostředek pro plastový nábytek šetrně odstraní nečistoty a navíc chrání nábytek před zešednutím. Mezi speciálními přípravky najdete například čistič určený pro textilní výplet a pro vyplétaný nábytek – jednoduše se nanáší rozprašovačem a odstraňuje nečistoty včetně skvrn od oleje. Antistatické přísady zabraňují rychlému znovuznečištění,“ popisuje účinnost prostředků Martin Homolka.

Na zimu domů

Obecně lze říci, že všechny typy zahradního nábytku je lepší na zimu uskladnit na kryté a suché místo. Vzhledem k tomu, že moderní jsou kombinace materiálů – jako třeba hliník a dřevo, musíte myslet na odolnost i těch choulostivějších komponent. „Sychravé podzimní a mrazivé zimní počasí může poškodit například dřevěné područky nebo jiné části vyrobené z materiálů citlivějších na přírodní podmínky,“ uzavírá Martin Homolka.

Bezbarvá lazura vytvoří odolný povrch, 129 Kč (IKEA). Xyladecor Gel chrání tvrdé dřevo proti UV záření, nepřízni počasí a šednutí, 298 Kč, a prostředek na čištění starého zašedlého nábytku z tvrdého dřeva na bázi alkoholu s oleji z pomeranče, 189 Kč (Xyladecor). Teak Cleaner – čisticí prostředek k odstraňování všech skvrn a špíny z teakového dřeva, 650 Kč (Exx)

www.alamaison.cz, www.ikea.cz, www.kettler.cz, www.xyladecor.cz, www.mountfield.cz, www.obi.cz, www.petrasafarova.com

TEXT: KATEŘINA NOVÁ
FOTO: ARCHIV FIREM

 

Hledáte kvalitní zahradní nábytek? Vyberte si na www.give.cz/zahradni-nabytek

 


Starejte se o venkovní nábytek

Starejte se o venkovní nábytek