Staré dveře v novém kabátě
Zvláště dveře z pravého dřeva stojí téměř vždy za opravu či alespoň důkladnou obnovu jejich nátěru. Bývá to pracné, ale nakonec vždy ušetříte, dveře sedí, slouží dál a vypadají lépe.
Truhlářská oprava dveří poškozených vlhkostí či mechanickým nárazem může pomoci rovněž. Je už ovšem na zvážení, zda to stojí za námahu a investici. Jsou-li ovšem dveře jen zašlé, odřené a ošoupané, spraví to obnova nátěru, případně použití samolepicích fólií. Renovaci dveří lze zadat i specializované firmě, ale opět je nutné posoudit, zda je jejich hodnota dost velká, aby se taková investice vyplatila. Zdánlivě obyčejné, ve venkovských domech rozšířené dveře ze smrkového či borovicového dřeva, obvykle v „kazetovém“ provedení, které jim dodává na kráse, však často zvládnete opravit sami.
Nejsou-li dveře z masivu poškozené hnilobou nebo příliš zdeformované vlhkostí, skoro vždycky je lze opravit
Nejprve truhlařina
Dveře je nutné vysadit a zkontrolovat, zda se například kazety v rámu z desek neuvolňují ve spojích. Pokud tomu tak je, pomůže dveře opatrně rozebrat a jednotlivé díly očíslovat tak, aby se daly snadno opětovně sestavit. I když někdy může postačit opatrné doklepnutí uvolněných dílů, důkladnější oprava spočívá ve vyčištění spojů od zbytků starého lepidla (klihu) a opětovném slepení. Není nutné trvat na klasickém klihu, běžně dostupná lepidla to zvládnou, ovšem za dodržení předepsaného postupu včetně doby potřebné k vytvrzení lepidla.
Je-li nutné zbavit dveře silnějších vrstev starého nátěru, může to jít snadněji ve chvíli, kdy jsou dveře rozebrané. Budete-li odstraňovat lak či barvu z nerozebraných dveří, bude to pohodlnější, jen je třeba odmontovat kliky a štítky. V každém případě zkontrolujte v tomto stadiu oprav i kvalitu pantů. Ty zadlabané obvykle drží dobře, a pokud ne, nahraďte je novými nebo je opatrně odstraňte a použijte místo nich závěsy šroubovací. S těmi se snadněji „doladí“ zavěšení dveří, pokud by dřevo přece jen ještě pracovalo a objevily se potíže, například v podobě špatného dovírání. Dveře bývá někdy nutné i jemně přihoblovat nebo na některých místech zabrousit.
Obnova nátěru u starých dveří
Starý nátěr musí ve většině případů pryč, a pokud nezvolíte radikální řešení v podobě návštěvy louhárny, použijte vibrační brusku, případně odlakovač a horkovzdušnou pistoli. Řeč je stále o dveřích z masivu. Jestliže byste se pustili do dveří z lamina nebo jiného typu desek na bázi dřeva, bude nutné odstranit i svrchní fólii. Tady se rovněž nabízí využití horkovzdušné pistole, která postupně uvolní lepidlo a umožní fólii opatrně sloupnout. Může přijít na řadu i vytvrzovací tmel na dřevo, který zacelí případné vrypy a praskliny. Finální nátěr nebo nalepení nové fólie volte podle požadovaného vzhledu a při nanášení barvy či laku postupujte v souladu s návodem výrobce, a to i včetně doporučeného počtu vrstev a jejich přebroušení před dalším nátěrem.
Co oprava obnáší?
- vysazení dveří
- zpevnění lepených spojů
- výměnu pantů
- obnovu povrchové úpravy
Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock