Srubové stavby
Srubové stavby získávají stále větší oblibu. Lidé si uvědomují, jaké výhody přináší život v dřevěném domě. Životnost dobře udržovaného srubu muže být i několik stovek let.
Hlavním stavebním materiálem srubové stavby je dřevo v podobě silných trámů. Trámy se vzájemně propojují, a tím vznikají stěny a stropy. Způsob a délka výstavby se mohou lišit podle použité technologie.
Výhody srubového domu
Srubové stavby mají nízké energetické nároky na vytápění, a tím i spotřebu energie. Tepelně izolační vlastnosti dřeva u srubových staveb dovolují minimální použití izolací. Snižují se tak náklady, zrychluje se výstavba a také šetří životní prostředí.
Dřevo a jeho vůně blahodárně působí na psychiku člověka, dodává mu energii a pomáhá zapomenout na každodenní stres. Dřevo dýchá a přirozeným způsobem reguluje vlhkost v domě a v každém ročním období udržuje příjemné klima. Dřevo také pohlcuje pachy a škodlivé látky.
Velkým plusem srubové stavby je poměrně snadná údržba a dlouhá životnost. Komfort života v dobře postaveném srubu je přitom srovnatelný s ostatními způsoby bydlení 21. století.
Realizace srubového domu je důmyslně naplánovaným procesem. Většinou se dům nejdříve postaví nahrubo ve výrobním závodě, což umožňuje větší efektivitu výroby a nižší náklady než v případě, že by se stavba vyráběla přímo na pozemku stavebníka. Poté, co je dům dokončen včetně okenních a dveřních otvorů, jsou jednotlivé prvky označeny, zaznamená se jejich poloha v konstrukci a srub se rozebere. Po rozebrání se prvky naloží na kamiony a převezou se na místo stavby, kde může začít finální výstavba.
Technologie stavby srubu
Při výstavbě srubu je možné použít několik technologií. Buď klasickou kanadskou, nebo norskou, ale také tzv. hákovou technologii. Rozdíl je ve tvaru průřezu hlavních stavebních prvků. U kanadské technologie se používá kulatina, zatímco při výstavbě norskou technologií jsou použity klády opracované tzv. prizmy. Klády jsou ze dvou stran seříznuty do roviny, ovšem ve spojích jsou přirozeně oblé.
Severské typy srubů se staví často s použitím profilovaných lepených hranolů. Výhodou těchto hranolů s vyřezanými čepy a drážkami je těsná konstrukce s minimálním sesedáním. U hákové technologie jsou použity kulatiny s vnitřním otesáním stěn, povrch vnitřních stěn je rovný a povrch vnějších stěn zůstává oblý. Trámy či klády jsou zároveň nosnou konstrukcí domu i funkční izolací jeho stěn.
Uvšech typů technologie se výplně mezi trámy vyplňují minerální nebo ovčí vlnou a těsnicí páskou. Pásky typu Illbruck mají tvarovou paměť, tedy expandují nebo se stlačují dle pohybu jednotlivých klád srubových stěn a kopírují tak případně vzniklé nerovnosti vodorovné spáry. Izolace je zakryta dřevěnou lištou.
Chcete stavět srub?
Srubové domy je možné si objednat k dodávce na klíč jako kterékoliv jiné domy. Není žádný rozdíl ve vnitřním vybavení, instalacích, topení a podobně, pokud jde o pohodlí zákazníka. Rozdíl, a to značný, se projevuje ve chvíli, kdy je dům dokončen. Dům z cihel či z prefabrikátů prostě definitivně stojí. Kvalitní dřevo je ale živý materiál, který po dokončení stavby ještě dále pracuje. Dřevo si „sedá“, na což je samozřejmě dům připraven, nebo přesněji měl by být. Je-li postaven kvalitně a odborníky, nemělo by dojít k žádnému problému.
Co nabízejí firmy
Firmy, které staví sruby, většinou navrhují studii a vypracují projekt v souvislosti s umístěním v daném terénu. Členitost půdorysu a velikost srubu postaví podle přání zákazníka. Nabízejí buď realizaci pouze hrubé stavby, nebo kompletní stavbu na klíč. Větši-nou realizují jak celkovou výstavbu, tak její jednotlivé fáze včetně služeb a servisu.
Nejběžnějším kvalitním materiálem pro stavbu je smrk nebo severská borovice. Možné je však použít imodřínové dřevo, případně dřevo červeného cedru. Smrkové dřevo je levnější než borovice ze severu, ovšem nejvyšší standard bydlení nabízejí sruby právě ze severské borovice, protože její dřevo vyniká vysokou odolností, pevností a dobrými tepelně izolačními vlastnostmi.
Firmy ještě před montáží dřevo ošetří nástřikem, např. přípravkem Vaztak, který vyhubí případné škůdce i v jejich zárodcích. K nátěrům interiérů se používají zdravotně nezávadné nátěry ve formě lněných olejů a včelích vosků. Tyto oleje a vosky výborně ošetří dřevo do hloubky a vytváří velmi příjemný a na dotek hedvábně matný povrch. Pro exteriér jsou vhodné dřevní a olejové nátěry, které obsahují UV filtry a zvyšují odolnost vůči slunečnímu záření. Nátěry se obnovují obvykle asi po 8 letech podle potřeby.
Cena běžného srubového domu (pokud si ho nenecháte postavit třeba z exotického cedrového dřeva) je srovnatelná s cenou běžného rodinného domu. Závisí na celkové velikosti domu, zvoleném materiálu, tloušťce obvodové stěny a dalších faktorech. Velice hrubým odhadem může být cena za metr čtvereční, která se u hrubé stavby pohybuje v rozsahu 13 000 – 20 000 Kč bez dopravy a montáže. Sruby na klíč jsou dražší (dle náročnosti stavby od 25 000 do 40 000 Kč za m2). Firmy obvykle vypracují orientační cenovou kalkulaci na základě zastavěné plochy nebo daleko přesnější kalkulaci podle architektonické studie.
Na kvalitě řemeslné práce velmi záleží, od ní se odvíjí spokojenost uživatelů srubu, energetická náročnost na vytápění i životnost stavby. Vyplatí se tedy vědět o firmě určité informace. Jaké konkrétně? Kromě obecných, jak dlouho je firma na trhu či kolik domů staví za rok, jak takové domy vypadají, stojí-li už alespoň nějaký ten rok a jak po této uplynulé době vyhlížejí, se můžete zeptat na kvalitu základního materiálu, dřeva. V cenové hladině, která by nepřevýšila cenu domu stavěného jinou technologií, připadá u nás v úvahu jedině smrk.
V Čechách je firem, které se zabývají výstavbou srubů velké množství, např. OK Pyrus, Drevodom Rajec, Finnscania, Sruby Ontario, Monivet a další.
www.kanadskesruby.cz, www.moderni-sruby.cz, www.srub.cz, www.woodlife.cz
TEXT: PETR PETŘÍČEK
FOTO: OK PYRUS, DREVODOM RAJEC ČR
Vybíráte novou zahradní chatku? Mnoho modelů chatek za skvělé ceny naleznete na www.give.cz/zahradni-chatky