Sprchy pro osvěžení
Na zahradě vždycky užijeme venkovní sprchu. A to nejen pro osvěžení v horkých letních dnech, ale také pro umytí po práci.
V případě, že si pořídíme model s akumulačním zásobníkem a solárním ohřevem, budeme mít od dubna do září k dispozici zdarma také teplou užitkovou vodu. Někdo má pro zahradní sprchování někde ve výšce umístěný sud, v zahrádkách našich babiček se objevovaly ve větvích ovocných stromků zavěšené konve. Dnes již můžeme využít lehké přenosné sprchy, napojené na hadici. Vstup studené vody do zahradní sprchy je možný buď přes hadicovou rychlospojku (standardně dodáváno), nebo přes kulový ventil, který ale obvykle není součástí dodávky. Popřípadě lze oba prvky kombinovat.
Nebo zvolíme modely připojené na vodovodní řad. Ten by měl být veden v nezámrzné hloubce, která se v našich podmínkách (tedy v mírném klimatickém pásmu) pohybuje od 80 do 120 cm a řídí se jak mrazovým indexem oblasti, tak typem zeminy, do níž se rozvod vody ukládá. U nesoudržných typů podkladu se pak počítá se 120 centimetry. V lokalitách s vyšší nadmořskou výškou a třeba ve štěrkovitých půdách nám ale projektant může navrhnout vést potrubí v hloubce až 150 cm.
Jaké sprchy můžete mít?
Na trhu jich objevíme mnoho typů a cena začíná na několika stokorunách a končí na desítkách tisíc korun. Pořídit se dají výše zmíněné levné přenosné sprchy, které buďto zabodneme do země, nebo postavíme na stojan, kterým jsou vybaveny. Připojíme je na zahradní hadici a začneme se sprchovat. Tyto produkty mohou mít podle provedení i dva typy vodního paprsku. Buďto se sprchujeme klasickým měkkým a široce rozptýleným proudem vody, nebo využijeme obláčku vodní mlhy, kterou si zvolíme podle potřeby. Výška sprchové hlavice jde u většiny modelů plynule nastavit tlačítkem.
Dalším typem přenosných sprch jsou modely se zajištěním ohřevu vnitřního objemu vody v zásobníku pomocí sluneční energie. Jako zásobník a kolektor buď slouží podstavec, nebo tubus. Do podstavce se obvykle vejde asi osm litrů vody. Tubusové modely mají akumulační zásobník ukryt v těle sprchy a podle typu nabídne 20, 35, ale také 50 litrů teplé užitkové vody. Zásobník je zároveň solárním kolektorem i samonosnou konstrukcí sprchy. Tyto modely pak mají buďto boční, nebo spodní přívod vody.
V prvním případě je hadice vedena na povrchu, umožňuje snadné přemístění sprchy. V případě druhém vyžaduje připojení drobnou stavební přípravu, hadice je vedena zemí a nepřekáží. Řešení je obzvláště vhodné k bazénům. Tyto sprchy potřebují ukotvit, což je možné například do dlaždic, které se přikupují jako příslušenství. Betonová dlaždice s kotevními šrouby pak umožňuje libovolné přemisťování sprchy po zahradě dle potřeby oslunění.
Co se armatur týká, můžeme si u lepších modelů vybrat klasické ovládání kohoutky na studenou a teplou vodu, pákové provedení se směšovacím ventilem pro možnost nastavení teploty výstupní vody nebo termostatickou baterii, která do sprchy pouští pouze nastavenou teplotu vody.
Slunce – ekologický zdroj ohřevu
Solární sprchy jsou zcela nenáročné na provoz a vyžadují pouze rovnou plochu, aby je bylo možno pevně uchytit k podkladu. Samozřejmě po celou sezonu a také většinu dne chtějí osluněné místo. Sprcha na něm má být umístěna tak, aby instalační část (s krytem) byla orientována na sever. Tak sprcha maximálně využije sluneční energii.
Protože při slunečném počasí může teplota vody v zásobníku dosahovat 60 °C i více, při sprchování je zapotřebí zásadně pouštět nejdříve studenou vodu a domíchat ji teplou vodou na žádanou teplotu.
wwww.gardena.cz, www.marimex.cz, www.fakopa.cz, www.mountfield.cz
text: Helena Štětinová
foto: archiv firem