Sprchový kout, ale jaký?
Sprchových koutů je na trhu mnoho. Rozdíl mezi jednotlivými výrobky přitom není pouze v ceně.
Základním rozlišujícím prvkem je samotná konstrukce sprchových koutů. Existují tedy sprchové kouty rámové, u kterých jsou skla zasazena do obvodové konstrukce, která by měla být hliníková s kvalitní povrchovou úpravou. Tyto kouty jsou navíc vyztuženy i svislými profily, což zvyšuje jejich odolnost proti nešetrnému zacházení.
Dále jsou k dispozici kouty půlrámové s odlehčenou obvodovou konstrukcí bez svislých profilů.
A také tu máme kouty bezrámové, které se skládají pouze z bezpečnostních skel a pantů, kterými jsou přichyceny ke zdi. Skla těchto koutů by měla být minimálně 6 mm silná, aby splňovala přísné nároky na bezpečnost. Panty i krytky by měly být celomosazné, aby spolehlivě udržely skla sprchového koutu a vydržely časté používání. Také se na nich neusazuje vodní kámen. Celomosazné panty poznáte jednoduchým poklepáním mincí, která i přes různou povrchovou úpravu spolehlivě odhalí použitý materiál.
Sprchové dveře
Kromě klasických koutů lze použít i sprchové dveře. Ty jsou vhodné v případě, že máte vyzděny tři stěny a potřebujete vyřešit pouze vstup. Nebo je můžete použít v kombinaci s pevnou stěnou.
Dveře můžou mít různou konstrukci, ve srovnání se sprchovými kouty je jejich cena výrazně nižší. Nabízejí i větší variabilitu a umožňují vytvořit prostor pro sprchování 70 až 200 cm široký.
Posuvné nebo křídlové otevírání
Důležitá je volba systému otevírání. Podle dispozic koupelny můžete volit buď klasické křídlové otevírání, nebo prostorově úspornější posuvný systém. Zejména u posuvných systémů je třeba pečlivě vybírat. Pokud není posuv dveří kvalitní, po čase se dveře mohou zasekávat, skřípat, vibrovat a vydávat nepříjemné zvuky.
Křídlové otevírání je vhodné především do velké koupelny. Zvolíte-li však kout s pivotovým mechanizmem, můžete si jej dovolit i v malé koupelně. Výhoda tohoto systému spočívá v netradičním umístění pantu, takže dveře při otevírání nezabírají tolik místa.
Povrchová úprava
Kromě samotné konstrukce sprchového koutu byste měli věnovat pozornost také kvalitě použitých materiálů. Vždy se informujte u prodejce, z jakého materiálu je sprchový kout vyroben, jak odolná je povrchová úprava rámu, zajímejte se o náchylnost k poškrábání. Lesklé kouty sice vypadají lákavě, povrchová vrstva laku je však často jen tenká
a brzy se zničí.
Kvůli snadné údržbě by všechna skla měla být ošetřena ochrannou vrstvou, zabraňující usazování vodního kamene.
Jaká je těsnost koutu?
Zvýšenou pozornost věnujte utěsnění dílů. Zaměřte se na meziskelní prostory, kde někdy těsnění zcela chybí, nebo nemusí přesně doléhat. U bezrámových koutů se zajímejte o utěsnění v dolní části vstupu. Pozornost věnujte těsnění na spodní hraně dveří, které mívá tendenci k deformaci. Bezrámové sprchové kouty bývají vybaveny automatickým zdvihovým mechanizmem, který při otevření koutu dveře lehce nadzdvihne. Tím se výrazně prodouží životnost samotného těsnění.
Text a foto Ravak