Sportujeme v zimě v zahraničí

Rubrika: Hospodaření

Pobyt na sjezdovkách, ale i běžkařských trasách, je nejen krásnou, ale někdy také nebezpečnou zábavou. Proto je dobré se před pobytem na horách v zahraničí dobře pojistit.

Pokud lyžujete na vyznačených trasách a neděláte žádné vylomeniny, zpravidla si vystačíte s běžným cestovním pojištěním. Problém ale nastane, když se rozjedete do panenského prašanu nebo se vydáte na U-rampu. Základní pojištění se totiž nevztahuje automaticky na všechny zimní radovánky. Pokud si zlomíte nohu mimo vyznačenou sjezdovku, tak vám pojišťovna zaplatí jen část ošetření. V horším případě budete muset dokonce vše financovat z vlastní kapsy. Proto si před podpisem pojistné smlouvy pořádně prostudujte, na jaké sporty a za jakých podmínek se vaše pojištění vztahuje, abyste nebyli později nepříjemně překvapeni.

Kvůli pojištění nemusíte ani nikam chodit, vše se dá zařídit po internetu nebo po telefonu. Vyplníte formulář nebo řeknete operátorovi, co potřebujete, a za deset minut již máte na vašem e-mailu pojistnou smlouvu, doklad o uzavření pojištění a některé další potřebné dokumenty. Po odeslání platby za pojištění z vašeho účtu nabývá uzavřená smlouva na platnosti.

Připojištění na rizikové sporty

Na většinu adrenalinových aktivit se ale budete muset ještě připojistit. Nabídka jednotlivých společností se liší, jen málokterá pojišťovna nabízí kompletní pojištění na všechny druhy sportů. Při připojišťování je tak nutné číst podmínky smlouvy snad ještě podrobněji a důkladněji než u základní smlouvy. Pokud vám něco nebude jasné, nebojte se zeptat, později, až se něco přihodí, by vám vaše neznalost mohla přijít hodně draho.

Pojišťovny člení sporty různě, každá má jiný klíč. Mezi zimní rizikové a extrémní sporty, na které se nevztahuje klasická pojistka, patří:

  • skialpinismus (pohyb na lyžích ve volném horském terénu, stoupání do kopce za použití speciálního vázání a s pásy nalepenými na skluznici, pak strmé sjezdy),
  • freeride (jízda ve volném terénu),
  • závodní lyžování (i na amatérské úrovni),
  • skoky a lety na lyžích,
  • jízda na U-rampě,
  • skikros (nebo také skicross je disciplína akrobatického lyžování, při kterém několik lyžařů zároveň sjíždí trať s umělými překážkami),
  • skiboby (v podstatě jízdní kolo vybavené místo kol krátkými lyžemi, na kterém závodník s krátkými lyžemi na nohách sjíždí sjezdovou nebo slalomovou trať),
  • sáňkování a bobování,
  • snowtubing (sjezd ve speciálních nafukovacích gumových člunech v upravené dráze po zasněženém svahu),
  • snowkiting (jezdec na lyžích nebo snowboardu se uvádí do pohybu po sněhové pláni za použití tažného draka),
  • heliskiing (lyžař se nechá vynést helikoptérou na horské vrcholy a sjíždí panenské liduprázdné svahy).

Kolik zaplatíme

Nejlevnější cestovní pojištění můžete najít už od částky kolem 15 korun za den. Připojištění rizikových sportů samozřejmě náklady na cestu prodraží. Některé pojišťovny si účtují příplatky až 300 % oproti běžné sazbě. Za jeden den na horách tak zaplatíte i více než sto korun. Konečná částka se odvíjí od země pobytu a také od výše pojistného plnění. Pokud si objednáte pojištění přes internet v rámci některých slevových akcí, můžete ušetřit i 50 % částky, kterou byste zaplatili běžně.

Mnoho lyžařů a snowboardistů automaticky vybírá pojištění podle ceny. Čím levnější, tím lepší. Jenže jedním z nejdůležitějších parametrů není cena, ale výše léčebných výloh. Kvalitní pojistka by měla krýt náklady na ošetření alespoň v hodnotě dvou milionů korun. Zdá se to jako nadsazené číslo, jenže při vážnějších nehodách se výdaje snadno nastřádají. Zásah horské služby, pobyt v nemocnici, operace, léky ani převoz do vlasti nejsou vůbec levnou záležitostí. Například ve Francii při úrazu na sjezdovce stojí jen svoz saněmi horskou službou 300 eur. A co teprve převoz vrtulníkem!

Zranit můžeme i druhé… Zapomenout byste proto při cestách do hor neměli ani na pojištění odpovědnosti za újmu na zdraví nebo majetku druhých osob. Pomůže vám, když někoho srazíte, přejedete nebo když třeba strhnete lavinu. Stejně jako u léčebných výloh by limit plnění neměl být nižší než dva miliony korun.

Co je dobré vědět

Samozřejmostí by mělo být, aby vám byl asistent pojišťovny k dispozici na telefonu 24 hodin denně sedm dní v týdnu a obratem zařídil vše potřebné za vás – je to výhodné, zvláště když nemluvíte jazykem dané země. Kartu pojištění s kontaktem na asistenta mějte vždy u sebe, dobré je mít k dispozici i nějaký finanční obnos na zaplacení například rentgenu, léků či zdravotních pomůcek. V některých zemích totiž, pokud nejde opravdu o život, s ošetřením čekají, dokud nemají e-mailem potvrzeno od vaší pojišťovny, že potřebné úkony a léky uhradí. Ukázat jen kartičku pojišťovny totiž nestačí. Abyste tedy nemuseli zbytečně dlouhou dobu čekat třeba na zrentgenování nebo výdej léků, je lepší službu hned zaplatit, peníze dostanete od pojišťovny po návratu domů.

V každém případě se vyplatí už před cestou vyzvědět třeba u přátel nebo přímo v pojišťovně, jak ve které zemi nebo i v zimním středisku při úrazu postupují. Lišit se to může nejen stát od státu, ale i místo od místa. Někde vyřídí s pojišťovnou vše sami, jinde to je na vás. U pojišťovny je také dobré si předem zjistit, kterou nemocnici v dané lokalitě pro případné ošetření doporučuje, a léčit se tam.

Tip pro náročné lyžaře

Pokud se chystáte na delší dobu do Alp nebo do jiných hor mimo naši republiku, možná využijete Alpenverein. Jedná se o alpský klub, který svým členům nabízí roční pojistné, jež se vztahuje i na skialpinismus, jízdu mimo sjezdovky a vůbec jakýkoliv pohyb mimo terén až do nadmořské výšky 6 000 metrů. Pojištění se platí ročně. Kromě jiného do něj patří například i výlet helikoptéry či vyprošťovací akce. Alpenverein nabízí členům také rozsáhlý a propracovaný systém nejrůznějších kurzů a vzdělávání. Je určen především nadšencům, kteří vědí, že v horách stráví více času a pojištění se jim vyplatí, anebo pro ty, kteří se s upravenými svahy jen tak nespokojí.

text: RENÉ FLÁŠAR
foto: SHUTTERSTOCK

Sportujeme v zimě v zahraničí

Uložit

Sportujeme v zimě v zahraničí