Sponkovačky zrychlí práci
Sponkovačky využijete k přichycování různých materiálů pomocí spon a hřebíků. Hodit se budou při čalounění, upevňování izolačních fólií nebo při výrobě bedýnek.
Hlavní výhodou sponkovaček je to, že zásadně urychlí práci oproti přitloukání hřebíčků kladivem. Všude tam, kde byste museli používat drobné hřebíčky nebo malé vruty, vás použití sponkovačky zbaví dost úmorné práce, kterou připevnění fólií, látek nebo jiných materiálů hřebíky a šrouby představuje.
Ruční i elektrické sponkovačky
Sponkovaček je na trhu poměrně rozsáhlý výběr a vy se před nákupem musíte rozhodnout, zda dáte přednost nástroji ručnímu, elektrickému, či akumulátorovému. Ruční sponkovačky rozhodně nezatracujte, protože zcela postačí na práce menšího rozsahu. Jejich hlavní výhodou je snadné ovládání stiskem dlaně, nízká cena a nezávislost na zdroji energie. Nedisponují velkým zásobníkem na spony a při větším objemu práce přece jen vyžadují jistou sílu, která ruku unaví.
Ruční sponkovačky jsou levné, lehké, nepotřebují zdroj energie a ty kovové mají slušnou výdrž
Výrobky z plastu jsou ideální pro drobné tvoření a dekorace, hliníkové či ocelové nástroje vydrží víc a bez problémů zvládnou například upevňování izolačních fólií na dřevěné konstrukce nebo čalounické opravy.
Elektrické sponkovačky jsou robustnější a výkonnější, fungují rychle a nevyžadují tak časté doplňování zásobníku se sponami, takže například pro práci na střeše i ze žebříku jsou vhodnější a bezpečnější. Kromě stisku spouště nevyžadují vynaložení žádné fyzické síly, takže jde o nástroj, který lze doporučit pro rozsáhlejší objem prací včetně upevňování materiálů na stropy nebo v hůře dostupných místech. Chcete-li se vyhnout elektrickému přívodnímu kabelu, investujte do akumulátorového přístroje.
Vlastníte-li kompresor, představují zajímavou alternativu i sponkovačky pneumatické. Obvykle jde o nářadí určené pro profesionály a využít je lze i pro spojování dřevěných konstrukcí či výrobu nábytku. Hodit se můžou při pokládce podlahy nebo upevňování dřevěného obložení či některých druhů střešních krytin. V této kategorii se nástroj často označuje jako hřebíkovačka nebo nastřelovačka hřebíků, protože právě použití tohoto spojovacího materiálu je pro silné a výkonné nástroje na stlačený vzduch typičtější.
Spony i hřebíčky
Do lehčích přístrojů vhodných pro čalounění, opravy nábytku, výrobu dekorací nebo upevňování látek a fólií se vkládají zásobníky se sponkami do tvaru U i s hřebíky menších rozměrů. Existují i tzv. pinovačky, které používají hřebíky bez hlaviček pro vytváření „neviditelných“ spojů. Tkaniny, izolační výplně, netkané textilie či molitan lze tímto způsobem přichytit k dřevěnému podkladu velmi pevně. Výkonnější nástroje zvládnou i spojování dřevitých desek, jako je hobra, OSB desky, překližka nebo dřevotříska. Mnohdy se tyto přístroje používají k výrobě laťových bedýnek. Hřebíkovačky pak dokážou zarazit velkou silou i poměrně velké hřebíky nejen do dřeva, ale i do betonu.
Víte, že…
Silný výkon i bez nutnosti připojení na kompresor nabídnou plynové nastřelovačky, které mají jako zdroj vzduchu bombičku (kartuši). Nádobky na vzduch je po vyčerpání nutné měnit, což zvyšuje náklady na provoz.
Náš tip
Existuje i tzv. sponkovací kladivo. Při úderu tímto nástrojem se aktivuje spona a kladivo ji nastřelí na určené místo, jako byste doklepli hřebíček.
Text: Richard Guryča
Foto: se svolením firem Extol, Bosch, Puhy