Speciální vrtáky do dřeva
Speciální vrtáky rozšiřují možnosti práce se dřevem. Využijete je při stavbě dřevěných konstrukcí, ale i v dílně. Některé vrtáky dokonce nahradí i brusky či frézky.
Pro běžné vrtání otvorů do dřeva, dřevotřísky či překližky se používají vrtáky do dřeva se středicím hrotem a předřezávacími břity o průměru 3-22 mm a délce od 60 do 200 mm. Takové vrtáky zpravidla snadno nakoupíte v základních či rozšířených sadách nebo po jednotlivých kusech a poslouží vám třeba při předvrtávání děr pro šrouby, vruty nebo spojovací kolíky.
Ne zcela běžné typy vrtáků však budete potřebovat například při spojování trámů, hranolů či fošen v konstrukcích pergol nebo krovů, kdy je potřeba vyvrtat hluboké díry větších průměrů. Speciální vrtáky potřebujete také v případě, že chcete hlavy šroubů zapouštět do dřeva. V těchto i dalších případech je nutné zorientovat se v nabídce speciálních vrtáků pro vrtání a obrábění dřeva. Ty jsou v železářstvích a hobbymarketech dostupné stejně jako obyčejné vrtáky do dřeva. Ne každý však ví, k čemu tyto speciálně tvarované vrtáky poslouží.
Hadovité vrtáky do hloubky
Například na vrtání hlubších děr do trámů a hranolů si pořiďte několik průměrů hadovitých vrtáků. K dispozici jsou až do průměru 32 mm a v délce od 230 do 600 mm. Jejich závitový hrot umožní přesné zavrtání a broušená šroubovice snadno odvádí třísky i z hlubokých děr, což je při vrtání do rozměrných trámů velmi důležité. Hadovité vrtáky lze použít třeba i pro vrtání dvou trámů na sobě, aby se vytvořilo přesné spojení na čep.
Ceny těchto vrtáků začínají zhruba na stokoruně, sady stojí kolem tisíce korun. Hledáte-li skutečného „pracanta“ mezi hadovitými vrtáky, pořiďte si třeba vrták Quattro z obchodu vrtaky.cz. Tento vrták se čtyřmi břity a vrutovou špicí je vhodný zvláště pro akumulátorové vrtačky a je ideální například pro vrtání otvorů pro vedení kabelů a potrubí ve dřevostavbách nebo otvorů pro čepy či závitové tyče. Investice do dražšího (261 korun) vrtáku se čtyřmi břity se podle prodejce vyplatí především proto, že břity odebírají materiál stejnoměrně rychle a čistě, netrhají vlákna dřeva, jsou šestkrát rychlejší nežli běžné vrtáky, vrtají s velkou přesností a šetří vrtačku.
Pro dokonalý otvor
Forstnerův vrták neboli sukovník doporučují truhláři pro vrtání dokonale přesných a čistých otvorů především při výrobě nábytku, například pro závěsy dvířek. Vrtáky s křížovým ostřím uprostřed a vyhlazovacím válcovým břitem na obvodu umožňují vyvrtat hladkou díru s kvalitou řezu, kterou žádný jiný vrták nenahradí.
Prodávají se i sukovníky se zubatými hranami, které snižují možnost přehřívání. Sukovníky koupíte za ceny, které začínají od sta korun a sehnat je lze rovněž v sadách. Při výběru je nutné zohlednit doporučení výrobce, zda je vrták vhodný do měkkého, nebo tvrdého dřeva, případně dalších materiálů na bázi dřeva, protože většina sukovníků není určena pro univerzální použití. Pro dosažení co nejlepších výsledků se doporučuje používat sukovníky na vrtačkách upnutých do stojanu. Zvláště u sukovníků menších průměrů je třeba vrtat postupně, zvedat vrták v průběhu vrtání z otvoru a čistit ho od pilin, protože jinak by se mohl v díře „zakousnout“ a pak je obtížné dostat ho ven.
Ocelové sukovníky jsou obvykle zpočátku ostřejší než tvrdokovové, ale mají kratší životnost hrany. Vrtáky s tvrdokovem mají lepší řezné vlastnosti v houževnatějších materiálech (laminodesky, dřevotřísky, umakarty).
Ploché vrtáky
Nevyvrtáte s nimi otvor tak přesný jako s vrtáky hadovitými či sukovníky, ale ploché vrtáky jsou levnější a v mnoha případech poslouží dostatečně. Hodí se pro otvory větších průměrů do tvrdého i měkkého dřeva, použít je můžete třeba k vyvrtání otvorů pro čepy nebo závěsy.
Vyvrtání čistého a hladkého otvoru s plochým vrtákem dosáhnete tak, že budete vrtat pouze tak hluboko, dokud hrot nepronikne druhou stranou obrobku. Pak vrtaný kus obraťte a dokončete otvor z druhé strany. Používejte vyšší rychlost otáček. Ceny plochých vrtáků začínají od padesáti korun, použít je lze i pro vrtání do dalších materiálů na bázi dřeva nebo do sádrokartonu a můžete je snadno doostřit plochým pilníkem.
Pro zahloubení vrutů
Zapuštění hlavic šroubů a vrutů je důležitou součástí práce při stavbě dřevěných konstrukcí. Hlavy se zapouští do dřeva z bezpečnostních i estetických důvodů, někdy i kvůli zakrytí spojů krytkami a zpravidla i pro zvýšení odolnosti dřevěných konstrukcí v místech spojů. V případě, že chcete zahloubit hlavu vrutu tak, aby byla zarovnaná s povrchem nebo těsně pod povrchem dřeva, je neocenitelným pomocníkem vrták záhlubník.
Nejprve se vyvrtá otvor pro vrut standardním vrtákem a potom se použije záhlubník k zahloubení otvoru do požadované hloubky. Chcete-li vrut úplně skrýt, můžete vytvořit hlubší zahloubení a vyplnit prostor nad hlavou šroubu tmelem na dřevo, čepem nebo kolíkem.
text: Richard Guryča
foto: Shutterstock