Špajzky

Rubrika: Interiér

Spižní skříňka dostala výrazně modrý nátěr, ladící s dalšími předměty ve světnici

Špajzkou se dříve nazývala skříňka, určená na ukládání potravin.

Špajzka, moučnice, spižní skříň, vařenka – tak se říkalo praktickým skříňkám, do kterých hospodyně ukládaly suché trvanlivé potraviny. Mouku, luštěniny, cukr, chleba, med, zavařeniny apod. Dostatečně hluboké zásuvky a skříňka s odvětranými dvířky umožňovaly uskladnit potraviny všeho druhu tak, aby byly hospodini vždy po ruce.

Prakticky vymyšleno

Větrání skříněk bylo zajištěno plechovými dírkovanými „mřížkami“, většinou ve tvaru kruhu, vsazenými do jejich dveří. Dírky byly malé, takže se jimi k potravinám nemohly dostat mouchy ani myši.

Nižší skříňka se dá dobře umístit kamkoliv

Sypké potraviny, jako mouka, hrách, fazole, čočka, kroupy, rýže a další, se dávaly přímo do hlubokých zásuvek, odkud si je kuchařka podle potřeby nabírala hlubokou lopatkou do mísy.

Za dvířky špajzek byly v různých výškách podle potřeby rozmístěny police, na které se ukládaly kusové suroviny nebo potraviny v sáčcích, krabicích, sklenicích či v dózách. Káva nebo cikorka, čaj, homole cukru, bochník chleba… A na háčcích tu bývaly pověšeny plátěné pytlíky se sušenými houbami, s křížalami a s bylinkami.

Podle přání

Spižní skříně mohou mít různou velikost, mohou být nízké i vysoké, širší i užší, s jedněmi či dvojími dvířky, nebo mají vedle dvířek zásuvky. Vyráběly se převážně z měkkého smrkového dřeva, povrch se upravoval nejčastěji voskem, takže skříňkám zůstávala barva přírodního dřeva. Spíš výjimečně měly tmavý odstín, někdy dostaly nátěr světlou krycí barvou, především krémovou.

Dvoudveřová polovysoká skříňka pojme i dnes všechny kuchyňské zásoby

Špajzka byla veskrze praktickým kusem nábytku, nebývala proto nijak zvlášť zdobená. Úchytky zásuvek mohly být ze dřeva, porcelánu nebo kovové.

Opět v kurzu

Především ve stylově zařizovaných chalupách a jejich kuchyních se spižní skříň opět stává nezbytným, ale také praktickým kusem nábytku. Zatoužíte-li po špajzce, najdete ji nejen v bazarech či obchodech s renovovaným starým nábytkem, ale mají ji v nabídce i někteří výrobci rustikálního nábytku. Pokud si pořídíte spižní skříň bez povrchové úpravy, můžete ji barevnými vosky nebo lazurovací či krycí barvou dát podobu podle svého přání.

V některých chalupách může naopak stará špajzka, pro kterou není v kuchyni využití, sloužit jinému účelu. Místo najde v předsíni, v koupelně i v pokoji a ukládat do ní můžeme vlastně cokoliv.

TEXT: IVA TVRZOVÁ
FOTO: JAROSLAV HEJZLAR, ALEXANDR JANOVSKÝ, PAVEL VESELÝ, MARIE VOTAVOVÁ, ZDENĚK ROLLER A ARCHIV FIREM

Špajzky