Sólo pro kačírek
Vysypat dvůr anebo i kus zahrady drobným kamením, to už chce odvahu. Přesto může jít o řešení praktické, nápadité a pohledné.
Kámen se v našich zahradách objevuje často. Staví se z něho zdi, zídky, schody, dláždí se jím chodníčky a terasy, používá se k olemování záhonů, velké solitéry zdobí záhony. Kamenem zpevňujeme koryta a břehy tekoucí i stojaté vody. Kámen je základem všech skalek. Proč jej ale nevyužít i pro vysypání ploch?
_______________________________________________________________________
Další články speciálu Venkovská zahrádka:
Odolný koberec místo trávníku
Rostliny pro slunné terasy
Čím osázet koryta
Budujeme růžové ostrovy
Zahrada s květináči
Rostliny pro vlhká místa
________________________________________________________________________
Když tráva neroste…
Zvláště v místech, kde se trávě dlouhodobě nedaří, kde je mokro, stálý stín anebo naopak úhor, jsou štěrková pole zajímavým řešením. Nemusíme si hned představovat dvůr plný kamení, stačí si uvědomit, že by drobný bílý či šedý kačírek mohl být třeba jen pro některá dlouhodobě problematická zákoutí (a potažmo i pro vás, coby zahradníky) úlevným vysvobozením. Vysvobozením od bláta a mechu nebo naopak od nevzhledných provázků chudých rostlin v písku.
V moderně pojatých bezúdržbových zahradách jsou štěrkové záhony oblíbené. Přesto velké kamenité plochy mohou působit jednotvárně a neútulně, pokud je nenaruší nějaká dominanta, která upoutá oko.
K drobnému štěrku se například dají přidat hromádky velkých valounů, posadíme do něj kamenná korýtka, naplněná vodou či dekorativními rostlinami, nebo vysypanou plochou vedeme chodníček z placáků. Štěrková pole můžeme i osázet.
Kvetoucí kamení
Vybírat můžeme z rostlin, kterým vyhovují dané podmínky. Je až neuvěřitelné, kolik takových „kytiček“ existuje! Na slunečná stanoviště patří stepní trávy, skalničky, mrazuvzdorné kaktusy, rozchodníky a netřesky, voňavé mateřídoušky, suchomilné druhy kosatců a zvonků. Stinné partie osázíme hostami, kontryhelem či kapradinou.
Do štěrku nesázíme rostliny tak hustě jako na záhonech, ale sesazujeme je po třech a více kusech do skupin a kolem nich necháme dost místa. Ve spojení s kamenem působí skupinky přirozeně. Stále váháte? Třeba vás přesvědčí poslední věta: štěrková pole se nemusí sekat ani zalévat!
TEXT: MARTINA LŽIČAŘOVÁ
FOTO: SHUTTERSTOCK, THINKSTOCK A AUTORKA