Solární ventilace aneb Zbavte svůj dům nežádoucí vlhkosti
Nežádoucí vlhkost v domě je příčinou vzniku plísní, které ohrožují konstrukci stavby i naše zdraví. Přitom snadné a finančně nenáročné řešení je tu – v boji proti vlhkosti jsou spolehlivým pomocníkem teplovzdušné panely.
S vlhkostí se potýkáme především v chatách a chalupách, tedy v objektech, které slouží pouze k občasnému užívání. Výsledkem jsou navlhlé a zatuchlé místnosti, orosená okna a škodlivé plísně, které přispívají ke vzniku alergií, ekzémů a dalších zdravotních obtíží.
Vlhkosti v místnostech se zbavíme pouze tehdy, pokud zajistíme kvalitní větrání a snížení teplotních výkyvů. Efektivním a zároveň i nepříliš finančně náročným řešením jsou takzvané teplovzdušné panely, které fungují na principu využití solární energie. Jejich provoz tak není spojen s žádnými dalšími náklady.
Princip teplovzdušných panelů
A jak panely fungují? Vzduch zvenčí se dostává do domu skrz vnější stěnu panelu a teplý vzduch z panelu, který je pomocí zabudovaného ventilátoru, trubice a tryskového vyústění vháněn dovnitř přetlakem, se rozšíří po objektu.
Výhody a instalace
Teplovzdušné panely zajišťují pravidelné větrání, průběžné odvlhčování a temperování, tedy udržování teploty. Nejenže se tedy postarají o spolehlivé odvětrání vlhkého vzduchu uvnitř objektu, ale také udržují vnitřní teplotu, což se výrazně projeví v úspoře nákladů na vytápění.
Výhodou teplovzdušných panelů je vedle nulových provozních nákladů i snadná instalace. Panely můžete instalovat buď na stěnu, anebo na střechu, a to bez nutnosti zásahů do konstrukce stavby. Rozhodujícím hlediskem při jejich umístění je výběr dobře osluněného místa. Panely se vyrábějí v několika velikostech, takže pro každý objekt se najde ideální řešení.
Panely mohou být v provozu celoročně i bez přítomnosti majitele v objektu. Dům se tak stále větrá a vysouší.
www.solarventi.cz, www.solarniventilace.cz, www.solartop.cz
text: REDAKCE
foto: PETR ŽIVNÝ A ARCHIV