Solární systémy na ohřev vody

kombinace solárního kolektoru a tepelného čerpadla

Kombinace termického ohřevu a energie, kterou zúročí tepelné čerpadlo, zajistí teplou topnou a užitkovou vodu po celý rok. Foto: Shutterstock

Solární kolektory pracují na principu termického ohřevu, a v tom se liší od fotovoltaických panelů. Kolektory využívají teplo slunečního záření, zatímco fotovoltaika je závislá na světle.

Nezaměňovat oba systémy je poměrně zásadní věc, abyste předešli možným nedorozuměním při plánování tohoto podstatného kroku k energetické soběstačnosti. Připomeňme si tedy na úvod, že ohřívat vodu pro využití v domácnosti lze i pomocí fotovoltaiky, ale u ní se to děje pomocí vyprodukované elektřiny, díky níž může být v provozu bojler.

Soustředíme-li se tedy jen na otázku získání teplé vody pro mytí či vytápění, potřebují fotovoltaické systémy „prostředníka“, tedy zařízení, které distribuuje ze světla získanou energii bojleru, umí zužitkovat přebytky energie zejména pro dobíjení akumulátorů, případně přepnout systém na energii ze sítě tak, aby v případě jejího nedostatku z panelů nezůstal dům bez teplé vody. Základem je tzv. řídicí jednotka.

Systémy založené na termickém ohřevu fungují jinak. Doporučovaným trendem je jejich kombinace s tepelnými čerpadly tak, aby ohřev teplé užitkové vody zajišťovaly kolektory a vytápění domu právě tepelné čerpadlo. Tak můžete docílit kompletní a spolehlivé energetické soběstačnosti přinejmenším v zajištění tepla a dostatku ohřáté vody. Navíc lze na realizaci těchto energeticky úsporných kroků získat dotace. Jejich vyřízení obvykle nabízejí firmy, které tyto systémy prodávají.

Solární kolektory

solární bojler

Důležitou součástí systému je i solární bojler, v němž se ohřívá užitková voda (foto: Rinnai)

Solární kolektory jsou zařízení, které dokáže měnit sluneční záření na teplo, jež je potom distribuováno prostřednictvím tzv. teplonosné kapaliny na místo, kde je využito pro ohřev. Nepotřebují tedy u fotovoltaiky zmíněného „prostředníka“, ale na rozdíl od ní vyžadují systém potrubí, jímž kapalina dopraví teplo tam, kde je potřeba. Tepelná energie absorbovaná kolektory se většinou pomocí výměníku předává do akumulační nádrže nebo zásobníku teplé užitkové vody. Voda ze zásobníku pak může sloužit pro mytí, ale i jako voda topná. Součástí systému jsou tepelná čidla, čerpadla, elektronicky řízená regulace i expanzní nádrž.

Vzhledem k tuzemským klimatickým a povětrnostním podmínkám se případný nedostatek slunečního svitu většinou řeší kombinací termického ohřevu a jiného standardního způsobu vytápění a získávání teplé vody, takže lze využít i stávající vybavení domu, ať už je to kotel, nebo jiný klasický zdroj tepla, nebo zmíněné tepelné čerpadlo.

technické zázemí pro fotovoltaiku

Fotovoltaika i solární ohřev vyžadují technické zázemí, u kolektorů jde kromě čerpadel či expanzní nádržky i o potrubí s kapalinou. Foto: Shutterstock

Ne vždy solární kolektory postačí

Termické solární kolektory mají své výhody, ale i jistá omezení, která je potřeba vzít v úvahu. Jejich předností je zejména nižší cena a menší rozsah plochy potřebné k umístění kolektorů na střeše. Dvojice panelů zabírajících dohromady zhruba 4 m² postačí pro zajištění provozu bojleru. Jedná se tedy o variantu, která by mohla zaujmout například majitele menších chat či rekreačních dřevostaveb včetně minidomků.

Fotovoltaické panely jsou pro zajištění energetické soběstačnosti domu řešením komplexnějším, protože tyto systémy lze využít k univerzálnímu zásobování domu energií potřebnou nejen pro ohřev a vytápění, ale i pro napájení elektrospotřebičů. Pro fotovoltaiku může mluvit i jednodušší instalace, protože součástí systémů není potrubí s teplopřenosnou kapalinou. Nejdůležitějším faktorem při rozhodování o volbě toho, či onoho systému je tedy plocha na střeše, kterou lze využít pro instalaci panelů. U fotovoltaiky je nutné přesně spočítat kombinaci požadovaného výkonu a jemu odpovídajícího počtu panelů, zatímco pro termický ohřev, který v případě potřeby zajistí alespoň užitkovou vodu z bojleru, si vystačí s minimální plochou.

Fotovoltaické panely mají univerzálnější využití, ale je pro ně nutné vyčlenit na střeše o dost víc místa než pro solární panely

Kolik stojí fotovoltaika na střechu

Výhody fotovoltaiky jsou vykoupeny vyšší cenou. Potřebný rozpočet nakonec vždy stanoví dodavatel systému dimenzovaného přesně podle vašich potřeb. A mnohé firmy prodávají a montují oba systémy, takže vám poskytnou cenové srovnání. V průměru je fotovoltaika zhruba 2× dražší než solární systém, ale jde jen o velmi orientační informaci. Každopádně lze získat dotace ve výši až 200 tis. korun na fotovoltaiku a max. 90 tis. korun na kolektory. Výše dotací se může měnit, vyplatí se proto mít aktuální informace o veškerých možnostech.

Jaký systém fotovoltaiky vybrat?

  • Fotovoltaické panely jsou vhodné pro zájemce, kteří chtějí vyrábět vlastní elektřinu, podle možností s ní hospodařit a pokrýt kompletní energetické potřeby domácnosti.
  • Solární kolektory ocení lidé, kteří chtějí především ušetřit za ohřev užitkové vody, případně za vytápění, nevyžadují zařízení vyrábějící elektřinu a chtějí do systému investovat zhruba o polovinu méně.

Text: Richard Guryča
Foto: Shutterstock a se svolením firmy Rinnai

Solární systémy na ohřev vody